Rezultatele Campionatului Mondial de Baschet la femei

"Predvarilovka"

Rusia a venit la Cupa Mondială ca una dintre echipele care ar trebui să se califice pentru medalii. De aur, după cum se obișnuiește în ultimii ani, experți cu o mare probabilitate de a da în avans americanilor, iar celelalte două seturi de premii au fost oferite pentru a juca Australia, Brazilia, Spania, Rusia și Republica Cehă.

Cardurile suplimentare de barmani brazilieni au fost standuri și fani nativi, dar "factorul de acasă", așa cum sa dovedit, nu garanta o medalie.

În prima etapă, 16 echipe participante au fost împărțite în patru grupe. Sarcina de a intra în top trei pentru rușii care au ajuns în același cvartet cu Nigeria, China și SUA ar putea fi considerat simbolic: nivelul echipelor din Africa și Asia este considerabil mai mic. În primul meci, Rusia nu a lăsat șansele de Nigeria (84:50), apoi a bătut China (86:66), deși în această întâlnire în acțiunile jucătorilor de baschet, uneori a existat o relaxare.

Meciul cu SUA a arătat o superioritate remarcabilă a femeilor americane față de ruși. Prin înfrângerea în sine (80:90) a fost destul de previzibil, dar încrederea rivalilor în succesul lor a lăsat sentimente grele. SUA "a făcut" jocul până la jumătatea celui de-al treilea trimestru, iar în ultima etapă a fost acordată Rusiei pentru a reduce diferența de scor la una acceptabilă.

După meci, antrenorul echipei noastre, Igor Grudin, a spus că adversarul a apărat prea bine, iar secțiile sale, care nu au prezentat 100% din oportunitățile lor, nu au avut șansa de a câștiga. Un alt Grudin a observat că, dacă echipele se vor întâlni în etapele ulterioare ale turneului, totul, probabil, se va termina într-un alt mod. Apoi, cuvintele mentorului erau percepute ca o încercare de salvare a feței (așa cum se părea totuși). Calea spre o mare victorie a trecut prin înfrângere.

Lider al echipei naționale ruse Ilona Korstin. Fotografie AFP

În a doua etapă a grupului, Republica Cehă, Franța și Cuba au fost adăugate în Statele Unite, Rusia și China - trei rivali ar fi trebuit să fie mai puternici decât Nigeria în Nigeria. Meciul cu Franța (64:74) sa dovedit a fi cel mai rău pentru noi la turneu. Jocul în atac nu a ieșit aproape 40 de minute, iar dorința de a lucra din greu în apărare a apărut cel mai bine în timp. După meci, Grudin a spus că francezul a vrut să câștige de trei ori mai puternic decât rușii. La calculele antrenorului nu a fost de a găsi vina.

Înainte de joc cu Republica Cehă (care Rusia a pierdut în finala ultimului Campionatului European), a început să vorbească despre faptul că victoria este esențială nu numai în ceea ce privește securitatea psihologică, dar, de asemenea, turneu de considerații mai lumesc - lupta pentru un loc in sferturile de finala înrăutățit în mod neașteptat.

Cu cehii rușii au jucat mult mai bine decât cu Franța, dar au fost în primul rând despre auto-dăruire și dispoziție, iar al doilea - organizarea jocului într-un atac pozițional. Coeficientul de fiabilitate al acțiunilor în apărare a crescut proporțional cu dorința de a câștiga. Rusia, cu toate acestea, a pierdut - 83:85.

După meci sa spus mult despre faptul că arbitrii au tras Republica Cehă de urechi. Succesiunea unor decizii ale arbitrului arăta într-adevăr ca o ofensivă pentru noi, dar nu trebuie să uităm că, de regulă, plângerile privind arbitrajul sunt conversații în favoarea celor săraci.

Meciul cu Cuba a fost decisiv în mod neașteptat - ratat a rămas fără un bilet la sferturile de finală. Unele îndoieli cu privire la rezultatul întâlnirii au fost doar în primul trimestru. În al doilea 10 minute rușii au creat o pauză confortabilă și au jucat "în cont" cu sirena finală.

Drama pe apă

Tatyana Schegoleva după ce a intrat într-un meci cu Spania. Fotografie AFP

Înainte de joc, echipa de antrenorul spaniol Domingo Diaz a promis că echipa sa va fi capabil pentru prima dată în istorie pentru a ajunge în semifinalele campionatului mondial, invocând faptul că spaniolul „jocul este inima.“ Grudin a câștigat o dispută anatomică, menționând că Rusia are nu numai o inimă, dar și creierul și, în general, suntem mai puternici.

Match Russia - Spania a devenit, probabil, cea mai dramatică din turneu. Echipele au alternat serii de producție, lăsând alternativ în separare. În acest caz, momentele luminoase și memorabile ar fi suficiente pentru jumătate din turneu. Valdemoro și Ilona Korstin odată nu au realizat o ieșire curată la inelul deschis - în antrenament, în astfel de situații, au lovit zece lovituri din zece ochi.

După o lungă pauză, ploaia care se afla pe stradă și gaura de pe acoperișul palatului sport, care sa dovedit a fi o gaură, a redus forța de frecare dintre tălpi de pantofi de baschet și podeaua de parchet. Fetele au alunecat de mai multe ori, iar unele dintre căderi erau extrem de dureroase.

O mare victorie și o mare înfrângere

Campionul mondial Lauren Jackson. Fotografie AFP

Rusia semifinală - SUA a făcut fericiți toți fanii ruși de baschet, precum și casele de pariuri, care practic nu au dat șansa echipei noastre. În primele trei trimestre ale rușilor s-au dovedit toate și au reușit să supraviețuiască adversarilor în grabă în cel de-al doilea 10 minute. Ca rezultat, înainte de ultimul segment al avantajului echipei ruse a fost de 20 de puncte.

Americanii au făcut tot ce se poate face în baschet în 10 minute. Cu toate acestea, pentru a obține 20 de puncte de la ruși, acest lucru nu era suficient. Ultimele puncte din linia de pedeapsă au înscris Korstin - 75:68. Bucuria fetelor noastre nu poate fi transmisă în cuvinte - era necesar să vedem (meciul abia începea la ora trei dimineața de la ora Moscovei).

Profesorul american Anne Donovan nu a căutat scuze, spunând că "astăzi au fost mai buni decât noi". Igor Grudin a vorbit în spiritul: "Ți-am spus așa." În celelalte semifinale, Australia, în ultimul trimestru, sa ocupat de Brazilia, câștigând un moment decisiv de 10 minute cu un scor de 31:12 (scor total - 88:76).

După ce amintirile victoriei asupra Statelor Unite cu privire la Rusia-Australia finală nu vor să se gândească deloc. În această zi, sportivii de pe Continentul Verde au făcut tot ce-și doreau, iar liderii lor - Lauren Jackson și Penelope Taylor - au arătat cel mai bun joc la momentul potrivit. Australienii care au "împușcat" inelul din cauza arcului cu trei puncte, s-au despărțit în al doilea și al patrulea și nu s-au apropiat de ei înșiși - 91:74.

Nu se poate spune că Rusia a jucat rău în finală. Sâmbătă seara, rușii nu au putut opri Australia, la fel cum cu două zile înainte, SUA nu avea voie să facă față Rusiei. Australienii au devenit campioni mondiali pentru prima dată în istoria lor. Curios, acest titlu a fost câștigat de doar patru echipe - URSS, SUA, Brazilia și Australia, cu ultimele două echipe doar o singură dată.

Campionii noștri

Maria Stepanova după înfrângerea în finală din Australia. Fotografie AFP

Oksana Rahmatulina (paza), în meciul împotriva Statelor Unite a marcat cele mai multe puncte (18), au atacat inelul cu procentul care se încadrează 70. joacă echipa Vela în atacul pozițional, chalked patru pase decisive.

Ilona Korstin (garda de fotografiere), pe seama unuia dintre cele mai tehnice de baschet din Europa 15 puncte și 5 recuperări. Realizate 6 aruncări libere de 6, inclusiv cu două - 10 secunde înainte de sirena finală. Korstin este unul dintre cei mai emoționați baschetari ai echipei rusești, liderul echipei.

Olga Arteshina (înainte): a marcat 12 puncte, după ce a petrecut pe teren doar 15 minute. Au fost realizate 3 din 4 încercări în trei puncte și singura aruncare de la o distanță medie. Cel mai bun joc Arteshina a căzut exact în meciul cu Statele Unite.

Tatyana Schegoleva (înainte): Am ajuns la Campionatul Mondial rănit și vindecat daunele în timpul turneului. În meciul cu americanii în contul Schegoleva 10 puncte și 11 recuperări (7 dintre ele - pe scutul adversarului). Tatyana a devenit unul dintre cei mai buni jucători din campionat în apărare.

Maria Stepanova (centru): - cel mai bun jucator de baschet al echipei ruse la turneu. În meciul cu Statele Unite a preluat controlul scutului său (11 recuperări) și a marcat 13 puncte. În etapa preliminară, jocul stabil al lui Stepanova ia permis rușilor să evite probleme mai serioase decât cele cu care trebuiau să facă față.

În finala cu Australia, niciunul dintre liderii echipei ruse nu a jucat ca americanii. În loc de noi, a fost făcută de australieni. Dar echipa rusă a fost din nou recunoscută ca cea mai frumoasă echipă a turneului. Jucătorii de baschet din Australia în acest sens nu au ajutat nici măcar faptul că forma lor era un costum de baie în interior, în timp ce pentru rest, nu era deloc diferită de bărbații sport.

Ilona Korstin, Maria Stepanova, Irina Karpova Marina Osipova și toate celelalte fete au devenit campioni ai inimilor noastre.