Rosneft-protection "cu Michael Günther pentru prima dată a câștigat campionatul rusiei pe baschet de stradă -

Rosneft-protection

Primor în turneu au fost 5 echipe, ea VMPT Vladivostok (Primorsky Krai Cupa câștigător), „Liberty“ (medaliat cu argint al Ligii „Slavda“) și au primit un wild card din partea organizatorilor, DSU, „Vladivostok“ și Ussuri „napi“.

În plus, proximitatea turneului a permis să participe la finala reprezentanților celor trei alte orașe din Orientul Îndepărtat - „Europa“ (Khabarovsk), „6 Chesnokov“ (Blagoveshchensk) și SC „Kamceatka“ (Petropavlovsk-Kamchatsky). O reprezentare mare a fost din Siberia: Krasnoyarsk UNITFIRE si "Siberia", Novosibirsk "Southwest" și "Novosibirsk", și Irkutsk "Prime-Energo". Partea de vest a țării în final a fost reprezentată de Rosneft-Okhrana (Moscova) și NL STAR (N. Novgorod).

Din păcate pentru publicul local, echipa Vladivostok oprit la etapa finala sfert, nu au fost în semi-finale și Orientul Îndepărtat de la Blagoveshchensk și Kamceatka. Dar singurul trecut la 1/2 finala, fără o singură înfrângere „Rosneft-Guard“ si „siberian“ grila a redus la un pas de finala, iar aici favorite absolute au fost mai puternice (17:11), în timp ce legendarul jucător „RN-Guard“ Michael Gunter deja cu o medalie în jurul gâtului său cel mai dificil joc al turneului a fost numit după semi-finala cu Krasnoyarsk: „este de așteptat ca în finala campionatului rus va fi o luptă dură, iar această luptă a fost. Mai ales în semi-finale, ne-am opus un adversar foarte puternic, un joc care a fost foarte greu, atât fizic cât și emoțional. Adaugă complexitate la ceva care nu ajunge suficient de somn, a declarat aclimatizarea, dar, treptat, „laminate într-o“, și fiecare joc a fost mai bine și mai bine. Impresiile sunt super! Totul este bine! ".

În a doua semi-finala „Sud-Vest“, într-o luptă amară a învins UNITFIRE cu diferență minimă - 8: 7, și punctul victoria din Novosibirsk a adus Gheorghii Kulagin, care a rezumat performanța în finala echipei sale: „Mergând în semi-finale, noi trebuie să avem la 90% au fost justificate, acele așteptări pe care și le-au impus. Desigur, am vrut să iau primul loc, ca orice atlet, dar clasa de muscoviți era mai mare, deci suntem al doilea. Nivelul de streetball din regiunea noastră nu este atât de ridicat. Dacă avem rivali ai acestui nivel, am putea performa mai bine. Dar, în orice caz, echipa noastră este mulțumită de rezultat. "

În finalul luptei nu a funcționat. "Rosneft-securitate", a început cu un puseu "5: 0", iar când Igor Klimenko a adus primul punct Ley APOM "Sud-Vest", Anton Indrikov timp de 15 secunde de două ori aruncate din "arc" - 10: 1. Timpul "curat" în ultimele două minute a permis Novosibirsk să reducă diferența, dar rezultatul nu este afectat. 14: 9 - în ultimul, și primul "aur" al lui Rosneft-Okhrana în campionatul rus.

Pentru cea mai premiat partid final, fundașul legendar al „RN-Guard“, Michael Gunter nu este prima victorie în campionatul național, în plus față de aceasta, este echipa națională a Rusiei a adus țara cea mai înaltă demnitate de premii de la Moscova Open, considerat campionatul mondial neoficial, a câștigat finala națională de baschet 1x1 Red Bull King of the Rock, și astăzi, în plus față de comanda „aur“ a fost titlul și premiul MVP ca jucătorul cel mai productiv din finala campionatului Rusiei pe stradă de baschet.

Vladimir Dyachok, șeful departamentului de dezvoltare regională al Federației Ruse de Baschet: