13 Sector »« Decorăm acest fotbal gri! »- fotbal

13 Sector »« Decorăm acest fotbal gri! »- fotbal

Echipa de fotbal din Aktobe are un sprijin puternic

Nu există atât de multe mișcări reale "ultra" în țara noastră, dar ele există. Cel mai proeminent reprezentant al acestui subiect
  • direcția de susținere a echipei preferate de fotbal este organizația din orașul Aktobe, numită "sector 13". Numărul fanilor și performanțelor mișcării fanilor din Aktobe este destul de impresionant.

    A fost trimisă o eroare. Mulțumesc!







    Portalul de Internet "Sports.kz" a considerat interesant să le spună cititorilor despre o astfel de asociație interesantă. Am contactat unul dintre liderii sectorului "13". El ne-a spus ce este "ultras" real.

    - Am auzit că numărul fanilor din "sectorul 13" crește în mod vizibil în fiecare an, iar astăzi există aproximativ trei sute de persoane în mișcarea fanilor. Este într-adevăr așa?
    - Membrii permanenți ai organizației sunt 50 de persoane. Ele constituie un "schelet", pe care "deja" se suprapune "carnea". Nu pot spune numărul exact, dar anul trecut am efectuat un "recensământ al populației" în timpul meciului, iar numărul chestionarelor completate a fost de aproximativ patru sute.

    - Numele organizației, așa cum o înțeleg, este legat de sectorul stadionului pe care se află membrii săi în timpul jocurilor?
    "Așa este, dar nu înțelegeți corect". Inițial, primele meciuri pe care le-am întâlnit în cel de-al 13-lea sector al CA (nu știu de ce au decis acest lucru, deoarece sectorul standard al fanilor este în afara porții, am apărut doar la prima ieșire). Dar datorită faptului că întregul meci pe care l-am avut, au existat conflicte cu fanii sedentari, deci din noul sezon sa decis să ieșim din poartă în 16-17 sectoare, unde suntem deja câțiva ani. Și numele a rămas, deși a existat dorința de ao schimba, dar înainte de aceasta nu existau motive serioase de rebrand.

    - Cuvântul "ultras" în diferite mișcări ale ventilatoarelor este înțeles în moduri diferite. Ce înseamnă pentru sectorul "13"?
    - Ce înseamnă pentru toate diferite - este cu siguranță o problemă, deoarece pentru unii oameni să fie ultra - vin la stadion, stand, poorat ceva și du-te acasă, dar pentru altele - un stil și mod de viață. Pentru noi, ultra este mai mult decât durere în stadion. Viața ultras este supusă calendarului jocurilor echipei tale preferate. De exemplu, până când calendarul jocului iese, nu îmi pot planifica viața. Priviți calendarul și programați zilele în care trebuie să vă aflați într-un alt oraș, în consecință, în cadrul căruia vă conduceți toată viața. Pentru cineva, poate că va părea o prostie, dar nu e cu mult mai prost decât 88% dintre persoanele care lucrează toată săptămâna visand vineri, și despre cum și unde vor petrece sfârșitul săptămânii de lucru urât.

    Activitatea organizației noastre nu se limitează la durerea de pe stadion. Publicăm literatura noastră, deoarece de anul trecut am realizat programe alternative de cluburi pentru meciuri, organizând jocuri de difuzare, eliberând accesorii și multe altele.

    - Performanța "Sector 13" este impresionantă. Cine inventează toate acestea, ca să spunem așa, este generatorul de idei?
    - Generatorul de idei este așa-numitul grup creativ format din mai mulți oameni, dar un outsider poate să vină la noi și să-și ofere ideea. Dacă se potrivește cu opiniile noastre, formatul nostru, îl vom implementa liniștit.

    13 Sector »« Decorăm acest fotbal gri! »- fotbal

    Sunt interesat de melodii în general. Dacă nu ne dorim să introducem un subiect (cum ar fi și stadioane, și vesel - totul se potrivește ...), de multe ori nu merge, și asta e ... Și se întâmplă în mod spontan departe brusc pop-up ceva și apoi devine un hit pe stadion.

    - Lumini, bannere, accesorii și alte lucruri similare necesită anumite cheltuieli. Ce fel de bani cumpără?






    "Însoțitorii noștri poartă greutatea costurilor existenței și activităților organizației. Există un sistem de contribuții, în funcție de buzunarul participantului. Uneori, uneori, echipa ajută, pentru care sunt foarte recunoscători.

    - Ajută clubul într-un fel?
    - Cel mai adesea, clubul, dimpotrivă, doar împiedică. Cu aceleași emisiuni - nu solicităm ajutor din partea clubului, nu vrem să fim cel puțin deranjați, dar au existat cazuri în care unii angajați ai clubului au intervenit sincer în organizarea emisiunilor.

    Odată la ieșire, reprezentantul clubului, știind că ne îndreptăm, a spus la întâlnirea de pre-meci că fanii noștri nu vor fi, iar sectorul oaspeților nu este necesar, atunci a fost mult timp să-l bați (sector).

    - Care sunt planurile tale viitoare pentru fan clubul tău? În ce direcție vrei să te miști, să te dezvolți?
    - Ce planuri pot avea fanii? Punching excursii, shizovat pe stadion, bate tobe pentru dușmani și pentru a obține-l singur.

    - Am auzit că sectorul "13" are un anumit cod. Ai putea să-i spui despre el?
    - HBO, ACAB și, desigur, OUA.

    - Decipher?
    - Cine are nevoie, va înțelege. Cine nu înțelege și nu are nevoie, atunci.

    - Cum să vă alăturați rândurilor?
    - Să veniți la meciuri, să vă scuturați din inimă, să mergeți la o mașină.

    - Organizația este formată din tineri? Sau există și oameni de vârstă matură?
    - Vârsta membrilor organizației variază între 16 și 50 de ani, să vă iubiți și să vă sprijiniți clubul la nici o vârstă nu este un Occident.

    - Folosiți multe modalități diferite de a vă ajuta. Ne poți spune ceva despre ei?
    - Standardul Arsenal: bannere, module, steaguri, pirotehnice. Anul acesta a fost ars cu succes de trei ori - de două ori acasă și o dată în Uralsk. În general, Uralsk pentru pyromaniacs este un paradis. Atitudinea reprezentanților legii și a ordinii de acolo la fani este foarte loială, care, în principiu, este corectă. Nu înțeleg semnificația interzicerii pirotehniei la stadion. Pentru întreaga istorie a fanatismului mondial organizat, și acesta este mai mult de 50 de ani, de la pirotehnica (mai degrabă de la folosirea necorespunzătoare). A ucis o persoană 3. Toate faptele pot fi găsite pe Internet. Da, în timpul sărbătorii de Anul Nou, sute de ori mai mulți oameni suferă de pirotehnie, dar, din anumite motive, nimănui nu îi pasă. Mai multe argumente ale poliției, cum ar fi, arzi pe cineva, poți suferi oameni nevinovați și toate astea. Toate articolele pirotehnice sunt produse în fabrici, nu sunt artizanale și arsuri în conformitate cu reglementările de siguranță. În jurul arderii, ca regulă, se formează goliciunea (oamenii sunt dispersați), astfel încât nimeni să nu fie rănit. Și acum imaginați-vă imaginea (de câteva ori): există un bărbat, arde foc, apoi un polițist se apropie de el și scutură piroa de pe mâini. Un foc aprins dintr-o lovitură zboară într-o mulțime de oameni, cineva poartă haine, cineva zboară, iar o persoană primește arsuri ușoare. Oamenii care se confruntă cu un șoc (și cu scaunele de pe stadion fac dificilă), se creează o ușoară panică. Și se pune întrebarea: cine este în această situație un dăunător mai mare? Cel care arde foc liniștit sau cel care îl scutură din mâini. În cele din urmă, decorează acest fotbal gri!

    - Știu că vă place să călătoriți cu echipa și să o sprijiniți activ în întâlnirile oaspeților ...
    - plecări - aceasta este mândria principală a ventilatorului, plecări - acesta este exact ceea ce face un ventilator simplu un fan. Nu înțeleg cum își transformă limba în a-și numi un fan (în special - ultras.), Fără a avea excursii în același timp. Am doar 4 plecări în acest an (sezonul trecut a fost de 10 în medie) și cred că sezonul a fost irosit. Unul pleacă: am reușit să ajungem la ieșirea din LE în Vladikavkaz.

    - Ce excursii au fost cele mai impresionate, amintesti?
    - Fiecare plecare este memorată cu ceva special. Unul, de exemplu, prin faptul că am parcurs mai multe blocuri printr-un oraș ostil de-a lungul carosabilului, și apoi am luptat (din cuvântul "bătălie") cu localul din jurul birourilor de bilete. Celălalt a fost că tot meciul stătea în ploaia torențială și, din moment ce meciul a fost cupă, iar echipele au jucat la egalitate, a trebuit să apărăm două reprize suplimentare și o lovitură de pedeapsă. Promokli, deoarece nu se știe cine, echipa a ieșit din turneu, dar a primit partea lor de impresii.

    - Au existat conflicte, lupte cu mișcările fanilor altor echipe?
    - Bineînțeles, au existat și, sper, încă vor fi. Fotbalul nu este doar un joc, în cazul nostru, cluburile de fotbal nu sunt doar câteva culori, ci și orașe și regiuni întregi. Desigur, în opoziția dintre fanii se suprapun și caracteristicile laterale (regionale) ale relației. Principalul lucru este ca totul sa fie cinstit si fara consecinte pentru sanatate, si cu atat mai mult - viata adversarilor. Nu văd nimic în neregulă cu faptul că două grupuri de tineri se vor întâlni pentru a se odihni. Nu este implicat nimeni "plecat" în astfel de întâlniri și, prin urmare, nu poate suferi.

    - Cu ce ​​fan cluburi din "sectorul 13" o relație bună și cu cine, dimpotrivă, așa de mult să spunem, sunt dușmănie?
    - Când sunteți la vârf, atunci sunteți concentrat pe ceilalți participanți la subiect. Și, în consecință, mulți nu-i plac. DAR. Oamenii, în loc să caute cauza eșecului în ei înșiși și să încerce să devină mai buni, încep să urăască pur și simplu pe cel care este mai bun decât el.

    Suntem prieteni numai cu "Legiunea". Vrăjmășie cu oamenii din Kostanay și locuitorii din Almaty. Cu Atyrau - o relație de neînțeles.

    - Cu excepția FC "Aktobe", susțineți pe altcineva? Poate colective sau sportivi din alte sporturi?
    - La acea vreme, când a existat IFC "Aktjubrentgen", se înrădăcinau pentru el - atât pe "acasă", cât și pe călătorii încercau să treacă prin el. În afara sezonului de fotbal mare, a fost cel mai mult. Dar de câțiva ani, din cauza problemelor legate de finanțare, echipa joacă în a doua ligă rusească, unde este mult mai ieftină. De aceea fanul Aktobe trebuie să se plictisească în timpul pauzei dintre sezonul de fotbal.

    Și în general - nu te simți rău pentru cluburile tale pe Internet, dar pe stadion!

    13 Sector »« Decorăm acest fotbal gri! »- fotbal







    Trimiteți-le prietenilor: