4 răspunsuri pentru o sută de chip-tuning în Crimeea, g

Ați găsit o eroare în descriere? Notify. vom corecta!

Recenzii la Chip tuning în Crimeea

Salutări.
Vobschem sa îndoit de mult (un an sau chiar mai mult).
Dar tocmai a citit și a decis să cip în conformitate cu EURO-2.






De ce m-am gândit mult timp, nu am găsit un maestru inteligent în Crimeea.
Dar dacă bateți (pe Internet) pentru o lungă perioadă de timp, veți fi siguri că îl veți deschide.
Așa că l-am găsit pe stăpân. În Simferopol. (77 km de casă).
Și aici. După 5 ore de la începerea lucrării, firmware-ul a intrat în creier (Denso).
În primul rând: mașina merge.
În al doilea rând: mașina EAT.
Rezultat: firmware pentru EURO-2. Dezactivați a doua sonda lambda.
Cardul de combustibil corectat! Îndepărtarea pernei 20% (din fabrica).
Viteză stabilă la mers în gol. Îndepărtarea atenției pedalei de gaz.
Masina merge CORECT. Cum ar trebui. Pentru toate bestiile.
Doar firmware-ul nu va da rezultate.
În cazul meu, acesta este finalul lucrărilor mele de evacuare și admisie (vezi BZ)
Așa că, după îndepărtarea catalizatorului.

Înapoi acasă, mașina a mers pentru toate cele 100%. Deconectat butonul A / T POWER (tracțiune suplimentară)
Nu mai este nevoie, este mai bine decât înainte de firmware cu butonul apăsat.
Trebuie să plecăm repede - doar apăsăm pedala și 120-140 fără să ne întoarcem (deși cu apetit)
Vobsch mi-a recomandat! Dacă ați ars deja gazele de eșapament, traversați creierul. Deși cartea corectată de combustibil și îndepărtarea pernei sunt deja costisitoare.
Cu siguranță poți călări cu o lovitură sub a doua lambda (piuliță cu dork)
Dar pe baza senzațiilor mele, înainte și după firmware-pământ și cer.

Încă o dată o voi repeta. Cireasa de cai nu va veni in fuga. Aparatul începe să funcționeze corect.
Mai eficient dacă doriți. Pe toate bucățile de fier care au fost corect plasate sau tăiate înainte de asta.
Economia de combustibil va fi în zecimi. Dar o va face. Când apăsați o pedală și mănâncă. Dar benzina dormită oferă sincer cuplul.

Kia Sorento - nu mașina principală, timp de 4 ani, a condus-o doar 50 de mii. Eu sunt un susținător al chipovka - am decis în cele din urmă să prozip și ea. Am avut deja de a face chip tuning KIA Ceed 1,6 MT și Chevrolet Malibu 3.0 AT - în ambele cazuri, motoarele au fost atmosferice, dar cu toate acestea a simțit creștere destul de semnificativă (în special creșterea cuplului de pe fundul), pe mașina a început să lucreze cu promptitudine caseta Malibu ( fără tupnyaka), iar consumul de combustibil a scăzut cu 1-1,5 l / 100. În același timp, turbo-motorul a fost testat inițial cu puterea revendicată de 197 CP și un cuplu de 445 de cai (tulit și așa mai puțin!). Voi remarca faptul ca masina Sorrento a fost initiala foarte lenta - in timpul overclockarii, "adidaii la podea" cresc si intra in zona morta dupa 4000 rpm. După chipovki, toate acestea au fost eliminate în mod esențial, cutia a venit în viață și se schimbă mult mai repede; turbo-groapa, de asemenea, ușor neted, deși creșterea în acest moment, în orice caz, se presează în fotoliu :) Se simte - o creștere de cel puțin 20-25% din ceea ce a fost!






Consumul de carburant nu a fost încă detectat, îl pot estima după o mie de mile, nu mai devreme.
Și, în general, tuning-ul pe chip este un subiect! Am înțeles acest lucru mult timp, dar cu motorul turbo-motor convingerile mele au devenit mai puternice! Îi sfătuiesc pe toată lumea, nu-ți fie frică! Am fost pe motoarele cu cipuri de mai bine de un an - doar cheltuieli pozitive, mai rapide și mai puțin pe gaz!
Vă mulțumim că ați acordat Kia Sorento lui Master Serghei!

Am învățat de mult timp despre reglarea cipurilor, dar nu am îndrăznit să o fac. Dar a doua zi am găsit acest site și am fost din nou vizitat de gândul de a reflexiza motorul. Întreaga operație a durat 15-20 de minute, foarte repede, m-am bazat pe cel mai rău :) A avertizat că noul firmware "se va simți" prin kilometrii 40-50, așa că sa dovedit. În drum spre casă, după firmware, nu sa simțit nimic nou, chiar deranjat, dar totul era încă înainte. A doua zi, când a părăsit garajul, a observat că pedala de gaz a devenit mult mai sensibilă. În aceeași zi m-am dus la mare în mod specific să intru în și apoi tot farmecul de chip-tuning a fost dezvăluit. Marea mers fără aer timp de 5 110-120 de viteze (I ILAC), și tot timpul a dorit să includă un motor de inexistenta a doua :) a început să se ridice cu 2000 și până la 5.000 de filare. Până la 70 mph sentimente specifice noi nu pot fi detectate, dar motorul fading lent cu firmware-ul vechi de pe +/- 120kmch, iar acum 120 este doar începutul :))) Pe drum spre casă de la mare de drum cu 110-130kmch kondishn din nou, prin transferul de 5, dar despre orice "amortizare" nu vorbește, mașina a câștigat rapid viteza. Pe bucuria de a gândi că deja mașină de curse a decis să concureze cu tayotoy Highlander. și apoi imediat a devenit clar că noul a primit un nou 12 CP. nu 200 CP În general, sa dovedit (au fost 80) 92 CP. și (a fost 123) 140 răsucire. Rezultatul este FOARTE mulțumit. Chip-ți motorul, nu regreți niciodată :) P.S. pentru cheltuiala de bucurie nu a urmat, până când firmware-ul a fost 8.4-8.6. Sosind în garaj, bortovikul a arătat 8,7, dar repet că tot drumul înapoi a mers cu aer condiționat.

Nu am fost niciodată interesat de detaliile de umplere digitală a autoturismelor, deși bănuiam, bineînțeles, că totul era grav și foarte confuz.

Genul activității mele nu-mi permite să fiu distras de o asemenea "înaltă" pentru mine.

Cu toate acestea, conceptele simple, cum ar fi "consumul de combustibil la 100 km de drum" și "kilometrajul mașinii", nu sunt familiarizate cu mine, ci prin zgomote.

Lucrul este că indiferent de ce o mașină bună, dar (ca orice alt corp) să lucrezi, măcar ai nevoie de hrană, de combustibil.

Și acest combustibil merită o mulțime de bani.

După ajustarea cipurilor, care, între altele, am fost convins de un tovarăș, au fost schimbări destul de interesante.

Care au fost: consumul de combustibil în oraș 11-12.5 litri pe autostrada 7,5-8,5 litrovna 100 km, numărul de kilometri înainte de realimentare de la călătorii identice constant în jurul valorii de oraș (home-work-shop-house), în medie, aproximativ 20 litri pe săptămână.

Care a fost: Consumul de combustibil în oraș 9.5-11 litri pe autostrada 5,5-6,5 litri la 100 km, numărul de kilometri înainte de realimentare de la călătorii constante identice în jurul valorii de oraș (home-work-shop-house) la aproximativ medie 20 de litri într-o jumătate de două săptămâni.

Desigur, acestea nu sunt cifre exacte, deoarece pentru a calcula valorile exacte ai nevoie de un timp destul de lung (ceea ce, din păcate, nu am)

Cu toate acestea, chiar și un ochi neasistat arată o anumită ecomonomie:

Lasati aparatul, in medie, sa consuma, sa zicem, 10 litri la 100 kilometri.

Economiile după reglarea cipurilor sunt de cel puțin 1 litru la 100 km de cale.

Kilometrajul mașinii120 000 km, dacă aș fi cusut mașina imediat, aș salva 1200 de litri. Înmulțiți-vă cu costul mediu al benzinei 95 (pe ea, oricum, puteți merge cu noi) 11 UAH 32 copeici, primim o sumă interesantă de economii - 13584 UAH.

Se pare că burghezia cu propriile standarde ecologice, care nu sunt vizibile și nu sunt necesare, au scos din buzunar aproape 1700 de dolari.

dinamica mașinii a crescut în mod semnificativ: o ușoară depresiune a pedalei de gaz și masina direct "rupe" înainte, și mai devreme puțin tupila.
Și activitatea aparatului de aer condiționat nu a influențat atât procesul de conducere.

Mulțumesc pentru muncă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: