5 motive pentru a învăța limba engleză

Pauline Chervova, fondatorul școlii „în engleză Pauline Hearts“, a dezvoltat propria sa metodă de predare, el spune povestea despre cum viata ta se poate schimba atunci când începe să vorbească în limba engleză.







În fiecare zi întâlnesc zeci de oameni care vor să vorbească engleza. Ei știu de ce au nevoie, au motivație, determinare și o dorință irezistibilă. De asemenea, întâlnesc oameni care par să vrea să învețe limba, dar nu înțeleg pe deplin ce îi va da și cum își poate schimba viața engleza.

Și în acest articol vreau să vorbesc cu tine despre schimbările ce se pot întâmpla în viața ta, dacă te hotărăști să studiezi limba.

1. Dezvoltarea de sine

Acum, în fiecare zi, mergi la muncă, îndepliniți îndatoririle obișnuite, după muncă, faceți treburile casnice și întâlniți-vă cu prietenii. După ce a absolvit liceul si universitate, creierul nostru începe să lucreze într-un mod relaxat, deoarece acesta nu va mai trebui să memoreze o mulțime de termeni noi, nu este nevoie să se ocupe de o mulțime de informații, și, ca rezultat, el începe să se degradeze. Da, nu l-ai auzit.

Nimic nu ne pregătește creierul ca să învețe o nouă limbă. În câteva săptămâni veți observa că ați îmbunătățit memoria. abilitatea de a percepe și de a sistematiza informațiile. Și într-o lună vei deveni mai organizată și mai puțin leneșă.

2. Creșterea carierei

Poate că acum lucrați ca un manager obișnuit și nu văd posibilitatea unei majorări. Poate că compania dvs. nu are nevoie chiar de cunoașterea limbii engleze. Dar oricare ar fi, nu poți ști ce se va întâmpla mâine. Poate că prietenul tău te va chema și te va chema să lucrezi la un proiect străin sau tu te hotărăști să-ți schimbi viața și să renunți la o muncă urâtă pentru un nou, mai interesant și mai plătit.

La ce mă duc? Cunoașterea limbii engleze va juca cu siguranță un rol decisiv în dezvoltarea carierei tale sau cel puțin va fi un plus excelent.

Toată lumea știe că toate vârstele sunt supuse iubirii. Voi adăuga de la mine că toate orașele, țările, continentele și naționalitățile sunt supuse. Niciodată nu știi unde îți vei întâlni destinul: într-un magazin care se află la colț sau în celălalt capăt al lumii. Nu puteți anticipa dacă va fi colegul dvs. sau un romantic italian, sau poate un german serios sau norvegian cu părul ...

Am cunoscut o mulțime de cupluri internaționale pe drum și pot spune cu încredere că cunoașterea limbii engleze a ajutat oamenii să se găsească unul pe altul și această fericire infinită.







4. Siguranța în călătorie

Mulți învață limba engleză pentru a vă simți confortabil, pentru a putea cere indicații de orientare, pentru a vă întâlni cu oameni noi și pentru a avea un timp bun. Acest lucru este absolut corect! Dar să vorbim și despre securitate. Dacă ți se întâmplă ceva brusc, cum îi vei explica medicului, ce-ți doare? Și dacă copilul dumneavoastră se îmbolnăvește, cum puteți cere ajutor fără cunoașterea limbii?

Doar în ultimii trei ani, engleza mi-a salvat viața de douăzeci de ori, și cam la fel - prietenilor mei care nu cunosc limba și mi-au cerut să-i însoțesc în spital.

5. Un exemplu pentru copiii dumneavoastră

Doriți ca copiii dvs. să vorbească în 2-3 limbi? Doriți ca ei să fie capabili să studieze în școlile internaționale și să nu știe aceste chinuri când învățați limba în tinerețe? Sunt sigur că răspunsurile dvs. au fost pozitive. Tu și numai tu ești un exemplu pentru copiii tăi și tu te poți ajuta să înveți limba rapid, ușor și fără durere!

Dragi prieteni, am vorbit doar despre cele cinci motive principale de învățare a limbii engleze și de fapt sunt mult mai multe. Nu te mai spune că nu ai timp, că ești ocupat, că nu ai nevoie de ea. Începeți în sfârșit să învățați limba engleză și să permiteți schimbări drastice pentru a vă rupe viața!

Puteți merge mereu la același Singapore. Și dacă nu știți, limba bisericii rusești este baza marelui și celui puternic. Acesta este un fapt istoric. Și să te referi la cultura asiatică este să negi că tu, domnule, sunteți o persoană rusă. Nu sunt deosebit de recunoscător pentru sistemul nostru educațional și pentru stat. dar nu voi înceta niciodată să fiu un rus, oriunde trăiesc în această perioadă sau în acea perioadă. PS Oamenii care cred că sunt impuși religiei sunt paranoici.

Dacă comparați fonetica engleză și rusă, sunetul rusesc este mult mai dur decât în ​​limba engleză. Engleză are mai multe semitones. În ceea ce privește fonetica, vreau să spun. Franceză - tribunal. Japonezii sună, în general, ca un scrâșnet de o cutie de șprot când o deschizi. )

Dar acum vorbim despre limbi. Și despre ce vorbești? Da, prietene, Russophile. ) Asienii învață limba engleză, spre deosebire de ruși, care vin cu o scuză să nu o învețe. Da, și un nebun cu tine, cu rușii. Eu, desigur, rusă după naționalitate, dar nu am simțit niciodată o rudă cu kutura rusă. Cu toate acestea, și cu alții.

Vedeți, nu vă plac aceste limbi, adică acesta este punctul dvs. de vedere. Și punctul meu de vedere - limba engleză, cu excepția limbii internaționale de interes nu reprezintă. E egocentrism, tovarăș.

Cultura este absorbită de limbă. Nu te poți schimba fără să o spargi. Te gândești ca un rus, spunând că rușii sunt proști. Ești atât de educat, este nerăbdătoare să sperăm că prin negarea de sine vei deveni brusc altcineva.

Nu sunt tovarășul tău. De fapt, nu am scris că nu-mi plac. Ai făcut-o deja pentru mine. Am scris despre fonetică. Orice limbă, dacă se dorește, poate fi numită nepoliticoasă și neinteresantă. Aflați japoneză, asta este. Dacă nu vă place limba engleză. Japonezii, cu toate acestea, pentru o lungă perioadă de timp deja în limba engleză vorbesc ca pe al doilea nativ. Cu toate acestea, la fel ca multe alte națiuni, cu excepția Rusiei.

Opțiunea de a întâlni o fată dintr-o altă țară cu o altă naționalitate, și poate chiar și o religie - este o opțiune pentru cei "care au nevoie într-adevăr de diversitate". Persoana medie Rusă consideră că este dificil să se înțeleagă cu ei, și chiar despre alte țări, în general, păstrez liniște. Mutarea cu soția sa în străinătate - super, căutând pe cineva în străinătate - o șansă de la 1 la 100, care este norocos. Succes, omule!)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: