005 Cupa mondială Rockshox boxxer 2018 - prezentare generală a amortizorului

Rezidenți Drive2.ru Salutări pentru tine!

Coroanele superioare sunt fabricate din aliaj de aluminiu 6061 T6 pentru a crește rezistența și se instalează un tub de direcție din aluminiu.







Rafturile sunt fabricate din aluminiu de 7000 cu o acoperire anodizată tare pentru a reduce frecarea și cu valorile specificate direct pe ștecher pentru reglarea elementului arc de aer, ceea ce simplifică foarte mult reglarea suspensiei. Pantalonii, la fel ca înainte, sunt din magneziu. Se folosește axa de inserție Maxle Lite DH 20mm. În ceea ce privește ajustările, este ceva de ales. Pentru incepatori in furca este instalat un usor de folosit amortizor pneumatic Solo.


Valorile indicate pe furculiță sunt excelente ca punct de plecare, dar toți piloții sunt diferiți și stilurile de conducere variază, deci pregătiți pentru reglarea presiunii cu ± 5 psi, în funcție de suprafața pe care vă aflați conduce. În plus, piciorul stâng al ștecherului are o ajustare a limitei inferioare, care este mai moale decât modelul de anul trecut.


Partea dreaptă a conectorului are setări atât pentru compresia de mare viteză, cât și pentru cea cu viteză redusă, precum și pentru ajustarea startului și sfârșitului. Cu trei culori (roșu, alb și negru) și o acoperire cu ceronită chiar mai ușoară, aveți o mulțime de opțiuni pentru a alege ce este potrivit pentru bicicleta dvs. de coborâre.

Instalare și configurare


Când saga a fost configurată, am setat doar valorile medii și m-am dus să verific setările. M-am așteptat la mișcări excesive de suspensie și la recul sau puternic ars în palme. Rămânând un timp pe o singură pantă, m-am concentrat pe un singur aspect al celor patru posibile: compresia de mare viteză. După câteva minute de încercări nereușite, am instalat o compresie de mare viteză de 11 clicuri. Spatele activ al V10C a necesitat mai multă compresie în față pentru echilibrare. Pe scala de compresie la viteză mică am setat 7 clicuri. Motocicleta a fost bine echilibrată în colțuri, unde forța de gravitație face ca amortizorul să scadă până la oprire și, la o valoare atât de mare, nu era necesar.







În ceea ce privește compresia, am luat revenirea la începutul turului. Poziția cu 11 clicuri a fost foarte apropiată de poziția dorită, dar pe suprafețe neuniforme a dat o ușoară întârziere. O reducere cu 2 clicuri, de până la 8, a produs un rezultat bun, asigurând combinația potrivită de tracțiune și control în zone cu multă inegalitate. Săratul la sfârșitul cursului mi-am ajustat în mai multe runde, unde a existat mai mult timp pentru a crea presiune în sistemul pneumatic. În poziția cu 10 clicuri, am încercat o călătorie tare și ușoară pentru a verifica dacă este mai bine. Spre surprinderea mea, poziția medie (10 clicuri) a fost perfectă. Când am reglat ultima setare (volumul aerului), am constatat că de cele mai multe ori eram mulțumit de 1,5 rotații.

Furca BoXXer WC este departe de predecesorii săi. După o perioadă de timp suficientă pentru derularea și reglarea, am reușit să-l apreciez. Nu-mi plăcea numele ricoșează setările, și la început m-au derutat, dar când am dat seama că dezvoltatorii RockShox înseamnă de „revenire la viteză redusă“ și „recul de mare viteză“, imaginea a devenit mai clar (cel puțin pentru mine).

Mi-a plăcut foarte mult clicurile foarte clare și ușor de identificat pe care le simțiți și le auziți atunci când faceți ajustarea - vă ajută să repetați cu ușurință setările, deci nu trebuie să ghiciți.


După ajustare, am fost impresionat că furculita nu a ajuns la sfârșitul accidentului. Puteți să călătoriți prin grădina pietrelor și apoi să faceți un salt de câțiva metri fără nici un indiciu de deteriorare a performanței. Și ceea ce o aterizare moale! Îmi plac furcile pneumatice! Vorbind despre pneumatice, chiar și după două luni de coborâre intensă, presiunea aerului nu a scăzut deloc.

Aceasta este o furculiță de cea mai bună calitate, care funcționează bine și lungă. Combină fiabilitatea și capacitățile de personalizare excelente. Reglați-l cu atenție și puteți să-i simțiți toate avantajele. Opțiunile de personalizare, greutatea redusă și costul ridicat fac ca acest fișier să fie potrivit pentru toată lumea, dar nu pentru toată lumea. Cu toate acestea, acesta stabilește direcția corectă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: