4 Noțiuni de bază despre asigurarea auto

De ce este mai bine să vă asigurați mașina printr-o agenție de asigurări?

Cum de obicei alegem o societate de asigurări:

Opțiunea 1: „Am fost acolo frica, am fost mulțumit cu tot ce am acumulat acolo reduceri pentru compania fără pierderi, de încredere, plățile sunt efectuate fără întârziere“ - cea mai frecventă concepție greșită:







1. După cum arată experiența mea în asigurări, asigurătorii adesea iau un tarif sporit de la clienții obișnuiți. Logica acestui proces este simplă - în cazul în care clientul este deja "nostru", nu va mai fi loc unde să fugi, de ce ar trebui să reducă tariful. principalul lucru este că nu a fost mai mare decât anul trecut, iar dacă este mai mare, vă puteți gândi la ceva despre prețurile ridicate pentru reparații și piese de schimb.

2. Reduceri pentru break-even - de asemenea, o mișcare comună de marketing. În primul rând, este mai bine să aflați incognito - cât de mult va fi prețul asigurării pentru "noul client", atunci veți înțelege valoarea discountului. (Acest lucru se poate face prin noi prin completarea cererii on-line calculează tariful pe Hull) Asigurătorii Tarifele variază pe tot parcursul anului de mai multe ori, deci o reducere de break-chiar de la rata de anul trecut este de multe ori mai mică decât reducere la noile tarife pentru asigurarea inițială. Consiliul. verificați tariful de la broker, acesta poate fi mai mic decât "cu reducerile acumulate"

3. O companie fiabilă este un concept foarte convențional. Majoritatea asigurătorilor sunt foarte închise în ceea ce privește componența acționarilor, portofoliul de investiții, starea de creanțe și conturile de plătit. Rareori cineva publică rapoarte IFRS. Și piața se schimbă, mulți în trecut asigurători foarte mari părăsesc piața, mulți dintre ei se confruntă cu cele mai grele crize de lichiditate. Prin urmare, pentru a vorbi despre fiabilitate, trebuie să fiți cel puțin un acționar într-o companie de asigurări sau, mai bine, să fiți membru al consiliului de administrație. În alte cazuri - este doar o evaluare subiectivă a acestor sau a altor persoane. Deși, trebuie remarcat faptul că majoritatea asigurătorilor federali mari pot fi numiți companii fiabile și, în general, își îndeplinesc obligațiile (deși există întârzieri și întârzieri).

Opțiunea 2: "Am fost sfătuit x o companie bună, prețurile sunt scăzute, plătite în mod normal" - a doua cea mai comună greșită concepție:

Prietenii sau cunoștințele tale te-au sfătuit, dar cu greu au aceeași mașină ca tine. Vârsta și lungimea adesea nu se potrivesc cu a ta. Din acest motiv, diferența dintre prețul unei polițe de asigurare este mai mare. Dacă, de exemplu, prietenul tău a asigurat mașina pentru 3% din costul mașinii, atunci în aceeași companie poți oferi un tarif și 6% și chiar 9% din costul mașinii. Întreprinzătorii din companiile de asigurări stabilesc doar coeficienții de sclavi pentru aceste sau alte mărci de mașini. În același timp, în diferite companii, aceeași marcă poate fi ieftină și poate costisitoare. Pentru a evalua cât de mult costă o mașină în realitate, trebuie să calculați tariful cel puțin în 20-30 de companii de pe piață. Despre rambursare, nu mă voi repeta - este suficientă durere de cap în fiecare companie de asigurări.







Varianta 3. "La noi la locul de muncă agentul merge, toate la el sunt asigurate, am și eu hotărât să mă asigur în acea companie" - a treia eroare și de aceea:

Opțiunea 4. "De ce am nevoie de unii intermediari - o să sun pe toată lumea și o companie de asigurări" - și o concepție greșită foarte frecventă:

• 1. Desigur, logica acestei afirmații este destul de clară - este mai bine să cumpărați de la un producător direct. DAR - intrebati-va - cat de des cumparati lucruri intr-o fabrica sau o fabrica. Sau vă apărați în instanță. Sau tratați-vă. În orice caz, sunt necesare profesioniști. Deci, serviciul de asigurare este un produs și mai complicat decât multe bunuri, lucruri sau servicii. Asigurarea auto are multe caracteristici, excepții și rezervări. Numai textul regulilor de asigurare (care stau la baza oricărui contract de asigurare) durează între 10 și 40 de pagini de text mic. Și în acest text există asemenea elemente, a căror semnificație este foarte greu de înțeles încă de la început. De exemplu, „Nu fi un eveniment de asigurare a unui eveniment din cauza unor încălcări ale Asiguratului, sau persoana autorizată de către conducere a vehiculului, a traficului, pentru care legislația actuală din Rusia prevede privarea de legea de control a vehiculului, cu excepția cazului în care se prevede altfel în contract.“ - traduc: dacă a pierdut cu privire la numărul de stat rutier, sau în accident de circulație din sens opus la stânga, în plus față de privarea de permisul de conducere va pierde, de asemenea, dreptul la o plată de asigurare în compania de asigurări. Sau un astfel de opus. "Nu sunt cazuri de asigurare și nu sunt compensate pentru pierderile care au survenit ca urmare a unei încălcări grave a Asiguratului sau a unei persoane autorizate să administreze Regulile de Trafic. Încălcările grave nu sunt conforme cu paragraful 2.3.1; 15.1; 15.2; 15.3 SDA. "Sunteți deseori spus despre aceste elemente de către agenții de asigurări. Desigur, astfel de excepții nu toți asigurătorii, ca să spunem așa, „know-how“ pentru unii, dar este necesar să-i spun, iar clientul trebuie să știe ce cumpără.

• 2. Fiecare întreprindere are scheme diferite de promovare a produselor sale. În asigurări, ca și în multe alte întreprinderi, peste 70% din vânzări sunt realizate prin intermediul dealerilor (agenți, brokeri). Avem discountul nostru de "dealer". în detrimentul căruia lucrăm. Dar pentru client nu există nici o diferență de preț - el cumpără o politică direct în biroul societății de asigurare sau prin intermediul unui dealer - prețul asigurării va fi același. Prin urmare, atunci când mergeți la biroul asigurătorului, pur și simplu salvați cheltuielile asigurătorului pentru dealer, dar nu câștigați nimic de la acest lucru. Dimpotrivă, dacă te duci la biroul distribuitorului (agenție de asigurare), veți obține 1) intervalul de propuneri, 2) politica, cel mai bun preț și calitate, 3) reducere pentru un comerciant, 4), consilierul său personal în comunicarea cu societatea de asigurări în soluționarea cazuri de asigurare.

• 3. Deseori apelăm la persoanele care au nevoie de ajutor în relațiile cu companiile de asigurări atunci când a avut loc deja un eveniment de asigurare. Explicăm că acest tip de asistență oferim numai acelor clienți care au cumpărat politica noastră. Acest lucru este important. După cum știți, oamenii obișnuiți lucrează în societățile de asigurări, cu deficiențele și problemele lor. Și dacă sunteți un client obișnuit, "mic" pentru o companie de asigurări, atunci atitudinea față de dvs. este de obicei potrivită. Și dacă sunteți un client corporativ. După ce suntem clienții noștri, deveniți în mod automat un "client corporativ" pentru orice companie de asigurări. În acest caz, nu mai sunteți singuri și vă protejăm interesele ca ale dvs.

Analiza pieței de asigurări arată că nu există condiții optime de asigurare într-o societate de asigurări, orice companie profitabilă și convenabilă pentru a asigura o mașină în celălalt - cealaltă. Și condițiile de asigurare și tarifele asiguratorilor schimba de mai multe ori pe an, astfel încât cumpărarea unei politici de la o companie nu poate fi sigur că anul viitor va fi cele mai favorabile condiții pentru tine.

Sper ca argumentele noastre prezentate mai sus să fie convingătoare și veți putea alege propria poliță de asigurare prin intermediul agenției sau al oricărei alte agenții. În orice caz, nu riscați nimic - vă puteți întoarce întotdeauna la foștii dvs. parteneri, deși vom face tot posibilul pentru a vă face mulțumiți de serviciile noastre.

Kokorin Nikolay Alexandrovich







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: