10 moduri simple de a stoarce din ziua ta un maxim

Sa întâmplat că a trecut ziua sau a trecut chiar o săptămână, iar tu te întrebi și ce sa făcut? Și de ce zile alerg așa de repede, dar nu există rezultate?





S-a terminat, noi toți avem aceste zile, dar nu toate zilele ar trebui să fie așa. Aflați cum puteți face zilele dvs. mai importante și puteți profita la maximum de acestea, utilizând aceste câteva sfaturi simple.

Ar trebui să urmați toate sfaturile, cum să îndrumați acțiunea? Bineînțeles că nu. Alegeți sfaturi care vă sunt mai potrivite și încercați-le în viață.







2. Faceți un început minunat. Creați un obicei de dimineață (ritual) care vă va permite să vă bucurați în întâlnirea unei noi zile și să vă dați un sentiment de început minunat. Ritualul tău poate fi diferit de a mea, aici principala este să gândești cum să faci asta ca să fie cel mai bun început al zilei. Creați un design pentru dimineața dvs. Și apoi încercați să faceți din ea un obicei. Ca idei, acestea pot fi exerciții, un mic dejun dimineața sănătoasă, bucurându-se de zori, meditație sau rugăciune, scrierea într-un jurnal sau rezolvarea unei sarcini importante.

3. Concentrați-vă pe obiectiv. Un alt lucru important de făcut dimineața este să vă concentrați asupra obiectivului dvs. principal. Nu mă refer la scopul tău pentru această zi, dar mă refer la scopul tău pentru acest an (sau pentru o perioadă mai lungă). Greseala multor oameni este aceea de a-si pune prea multe obiective care sa le disipeze concentrarea si eficacitatea. Mi-am dat seama că atunci când aveți un singur scop, veți acționa mai eficient și mult mai probabil că o veți realiza. O altă greșeală este că oamenii nu se concentrează pe acest scop (sau obiective) în fiecare zi. Faceți-o parte din ritualul de dimineață - decideți ce trebuie să faceți pentru a vă apropia de un singur scop și, dacă este posibil, faceți primul lucru. Și atunci vă veți asigura o zi excelentă.

4. Faceți o întâlnire cu dumneavoastră. Dacă planificăm o întâlnire cu cineva, majoritatea dintre noi alocăm timp pentru aceasta, astfel încât nicio altă afacere să nu interfereze cu această întâlnire. Acesta este un timp "sacru", pe care alte întreprinderi nu îl pot împinge. Faceți același lucru și cu voi înșivă. Ia timp (de preferință dimineața, înainte de începe agitația de zi cu zi), atunci când aveți de gând să faci cel mai important lucru, sau o acțiune pe care le va aduce la un singur gol. Și nu lăsați aceste planuri să fie sparte.

5. Evitați distragerile. Când trebuie să faceți ceva, opriți e-mailul, nu răspundeți la apeluri, nu permiteți altora să vă distragă atenția în conversații urgente. Acest lucru se aplică atunci când ați desemnat o întâlnire (consultați sfatul de mai sus), dar și la un alt moment al zilei în care lucrați.

6. Determinați timpul potrivit. Cel mai bun timp este dimineata, pentru ca atunci cand ma obosesc mai devreme dupa-amiaza, nu mai pot sa ma concentrez. Îmi folosesc timpul cel mai potrivit pentru cele mai importante treburi ale mele și nu îmi permit să mă angajez în probleme secundare în acest moment, cum ar fi răspunsurile la scrisori, întâlnirile plictisitoare. Definiți cel mai bun ceas și faceți cele mai importante lucrări în acest moment.

7. Alocați timp pentru apeluri și întâlniri. Apelurile și întâlnirile neașteptate sunt ceva care vă distrage atenția. Ia timp (dar nu cel mai bun timp), atunci când se poate, sau puteți apela (pentru mine, așa că 30 minute este suficient, dar s-ar putea fi altfel), și să alocați mai mult un alt moment în care puteți avea o întâlnire cu colegii sau clienții. Disponibilitatea unui astfel de program vă permite să aveți mai mult timp, precum și să permiteți altora să știe la ce oră puteți contacta.

8. Concentrați-vă pe Important. Avem tendința de a încerca să omoare toate sarcinile pe care le îndeplinesc, și cu toate lucrurile din lista noastră de „a face“, sau răspunde la toate cererile care vin la noi prin e-mail. În primul rând, nu este posibil să facem față cu tot ceea ce trebuie să facem față, iar al doilea, cel mai probabil nu ne-ar plăcea să ne petrecem atât de mult ziua. Este foarte important să determinați pentru dvs. prioritățile și proiectele, cele care vă vor beneficia pe termen lung și să vă concentrați asupra acestora. Desemnarea unui SVD pentru astăzi (a se vedea Sfat 1) - este una dintre modalitățile de a face acest lucru, și într-adevăr schimbă starea ta de spirit: determină pentru tine cele mai importante lucruri, și uitați că nu contează. Desigur, nu trebuie să faci totul, dar trebuie să faci cel mai important lucru, și aceasta este o mare diferență.

9. Organizați un sfârșit de bună zi. Înainte de a închide cazul astăzi, fac o procedură simplă: desktop-ul curat, goliți cutia poștală de primire (nu trebuie să faci toate sarcinile pe care le sunt în inbox, ci doar face o notă de ele în listă și goliți cutia poștală de primire), iar planul a doua zi . Acesta este un sfârșit excelent al zilei, care vă va asigura un început clar mâine.

10. Face o revizuire a zilei. La sfârșitul fiecărei zile, dați câteva minute să vă gândiți la ceea ce ați făcut astăzi, unde ați făcut o greșeală, ce ați putea îmbunătăți și ce să faceți diferit. Amintiți-vă singurul dvs. obiectiv și evaluați-vă progresul (sau invers) pe drumul spre el. Poate că ziua sa dovedit și nu atât de perfectă, dar puteți învăța din greșeli și celebrați succesul. Înregistrarea într-un jurnal va fi o modalitate excelentă de a celebra cele mai bune momente din timpul zilei.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: