3 scuze rele pentru a nu economisi bani

3 scuze rele pentru a nu economisi bani

Iată o scurtă listă a celor mai grave și mai frecvente scuze prin care oamenii își explică propria lor non-economie. Deși ar trebui să acordăm atenție problemei economiei și planificării cheltuielilor.







1. O voi face mai târziu

Aceasta este justificarea tuturor tinerilor și, probabil, este cel mai rău. Un tânăr în anii lui 20 crede: "Am 60 de ani înainte pentru a economisi bani, dar acum trebuie să mă bucur de viață". Dacă sunteți acum 20, este timpul să economisiți bani. Aveți suficient timp să vă multiplicați bogăția. Începeți salvarea în tinerețe și veți putea să economisiți o sumă mare și apoi să o multiplicați. Drept rezultat, capitalul acumulat va fi întotdeauna mai mare decât dacă începeți să economisiți bani mai târziu.





2. Nu câștig suficienți bani pentru a salva

Dacă primiți un salariu, atunci, în orice caz, puteți salva. Nu trebuie să fie sume foarte mari, să începi cu cele mici. Luați-vă regula pentru a economisi 5% din orice venit și apoi depuneți acești bani într-un cont de economii cu un interes bun. Veți fi uimiți să vedeți cât de repede se pot multiplica depozitele mici. Creșteți treptat ponderea economiilor la 15% din veniturile dvs. Ori de câte ori primiți al 13-lea salariu, puneți jumătate din banii în bancă. Încet, treptat, economisirea de bani, vă veți dovedi a fi proprietarul unui bun capital.

3. Mă merit un lux.

Mulți oameni nu economisesc bani, cheltuiesc-i pe "jucării" scumpe, în care nu au nevoie de ele. În acest caz, justificarea sună astfel: "Am muncit din greu și merit laudă și recompensă". Personal, mă lupt cu această scuză chiar acum. Chiar vreau să cumpăr un Macbook, să am bani pentru el și să pot merge ușor la Apple Store și să cumpăr ceea ce am nevoie. Pentru a risipi dorința obsesivă, mă ajută să-mi dau următoarea idee: am câștigat acești bani cu muncă grea, mi-am sacrificat timpul și distracția, dar am reușit să salvez o sumă decentă în cele din urmă. Vreau cu adevărat să pierd economii de $ 1000, cheltuind-o pe ceva de care nu am nevoie? Aceasta este o cale rea.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: