9 Regulile relațiilor sănătoase

9 Regulile relațiilor sănătoase

1. Nu ezită să-și laude partenerul în public

"Soții fericiți nu se laudă să se laude reciproc în fața prietenilor, copiilor, rudelor și chiar colegilor", explică psihologul și antrenorul Samantha Rodman.







În relațiile nesănătoase, partenerii, dimpotrivă, se critică reciproc în conversații cu alții. Expresiile simple precum "Soțul meu poate rezolva totul" sau "Soția mea pregătește cele mai bune mese din lume" ajută la menținerea unei relații strânse între parteneri ".

2. Întotdeauna găsesc timp unul pentru celălalt

"Într-o relație puternică, partenerii au nevoie de timp în fiecare zi pentru a împărtăși timpul liber", spune psihoterapeutul Kurt Smith. "De exemplu, ei merg împreună cu un câine, vorbesc mult timp, atunci când copiii adoarme sau se uită la emisiuni TV împreună."

3. Ei râd ușor și de multe ori

"Soțul meu și cu mine râdem de ceva timp", spune psihologul Mari Land. "Nu putem rămâne într-o stare depresivă pentru o lungă perioadă de timp, pentru că unul dintre noi va spune neapărat ceva sau pentru a face pe amândoi să ne simțim mai bine". Desigur, uneori nu poți face fără discuții grave. Dar acele cupluri care încearcă să nu ia viața prea în serios și râd de multe ori, este mai ușor să construiești relații sănătoase ".

9 Regulile relațiilor sănătoase

4. Ei își prețuie reciproc demnitatea

"Îl întâlnesc în mod constant pe soți care se plâng fără întrerupere unul pe altul", explică consilierul familiei și terapeutul Aaron Anderson. - De cele mai multe ori vorbim despre cele mai frecvente probleme cu care se confruntă aproape toate cuplurile. În relațiile sănătoase, partenerii nu se concentrează pe probleme și plângeri, ci privesc, în primul rând, pe faptele bune ale partenerului lor și nu ezită să-și mulțumească în mod constant reciproc ".







5. Ei știu să se pună în picioare unui partener

"Îi ajută să depășească lipsa de înțelegere care uneori apare în orice relație", spune cuplurile psihoterapeut Kari Carroll. - Empatia este utilă pentru rezolvarea oricăror conflicte, iar clienții mei care le au pot să-i spună partenerului: "Nu pot fi de acord cu dvs. aici, dar înțeleg de ce ați simțit acest lucru". Partenerul, în același timp, simte că este ascultat cu grijă, înțeleasă și apreciată. "

6. Întotdeauna îi spun partenerului când vin acasă

"Adesea, problemele în relații apar deoarece unul dintre soți nu înțelege ce trăie al doilea sau se pare că încep să fie ignorați", sfătuiește psihologul Samantha Rodman. - Un simplu apel sau un mesaj SMS de informare a partenerului, atunci când vă întoarceți de la serviciu sau de la o întâlnire cu prietenii / prietenele, îl veți ajuta să nu mai vă îngrijorați și să vă consolidați relația.

9 Regulile relațiilor sănătoase

7. Nu vor înceta niciodată să flirteze

"Flirtul este o modalitate excelentă de a-ți arăta partenerului dragostea ta și de a te distra, de asemenea", spune Aaron Anderson. "Fără el, relațiile devin gri și plictisitoare". Într-o relație sănătoasă, partenerii continuă să flirteze unul cu celălalt chiar și mai mulți ani mai târziu. "

8. Ei sunt capabili să clarifice relațiile onest

9. Ei știu să ierte

"Partenerii sunt capabili să-și recunoască greșelile, să-și ceară scuze și să lase ceea ce sa întâmplat în trecut", adaugă psihologul Marie Land. - Neconcordanțele recente nu duc la separarea emoțională unul de celălalt și nu le împiedică să aibă un moment bun împreună. "

Sex-terapeut: "Armonia în sex depinde de tipul libidoului"

Uneori relațiile sunt distruse, deoarece nu înțelegem ce antrenează un partener. Este vorba despre diferite tipuri de atracție sexuală. Psihologul Sandra Perto este sigur: aceasta nu este o tragedie, ci mai degrabă o scuză pentru a ne cunoaște mai bine. Ea cheamă 10 tipuri de libido și explică ceea ce înseamnă fiecare dintre ele.

Pasiunea secretă: de ce avem o relație secretă







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: