10 Motive pentru îndoială de sine, despre care nu v-ați gândit înainte

10 Motive pentru îndoială de sine, despre care nu v-ați gândit înainte
Să înțelegem împreună ce este insecuritatea. de unde vine, de ce este necesar, și cel mai important, "Ce ar trebui să fac?"

Am analizat sentimentele mele personale și experiența clienților mei. Și asta cred eu.







După părerea mea, ceea ce scrie despre el în reviste psihologice, doar ukopatsya face mai adânc în incertitudinea lor, după ce a petrecut câțiva ani pe canapea analist.

În timp ce fiecare dintre noi are încredere în insecuritate și este important să înțelegem cum să îi prindem și să îi folosim bine, înainte și înapoi.

Și în cele din urmă am scris o poveste despre un călăreț liber, care acum poate ajuta nu numai pe clienții mei care au auzit de la mine personal, ci și pe toți.

Insecuritatea în sine constă în trei componente: de la conceptul tău, de la sarcini dificile cu care te confrunți și care se află acum în jurul tău.

Parkour sau nisip.


Deci, cred că fiecare dintre noi are o „Parkour“, în cazul în care ne-am ținut abia pasul cu cei care au experimentat câștigând escoriații și motive pentru auto-critica, și există o cutie cu nisip în care suntem ca peștele în apă, nu ... onorat de cămilă! Îți cunoști parkour-ul și nisipul tău?

"Bilet, prezent." Semne de îndoială de sine.

Și există o poveste despre nemulțumirea constantă cu sine, care însoțește persoana nesigură în multe situații.

Salariul meu sau costul serviciilor mele este întotdeauna foarte subestimat. Chiar știu asta. Dar nu pot trece în interiorul meu prin această barieră, cum să devin de sine stătătoare.

"Eu ezită să-i întreb pe șoferul autobuzului să se oprească acolo unde mă duc și uneori pot să-mi opresc stația."

"Mi se pare că sunt nevrednic de iubire adevărată și relații frumoase. Nu cred că cineva mă poate iubi pentru cine sunt. În cele din urmă, de obicei sunt de acord cu o relație, chiar dacă nu îmi place cu adevărat persoana.

"Și visez să înțeleg cum să câștig încrederea în sine, să fiu în ceva, ca și fratele meu. El își păstrează clar granițele. Nimeni nu va intra în camera lui fără cerere. Nimeni nu va intra în sufletul său cu întrebări dacă el însuși nu este ceva de spus. El o poate face cu ușurință. Și toată viața mea încerc să ating această atitudine față de mine. "

10 Motive pentru îndoială de sine, despre care nu v-ați gândit înainte

Am auzit multe asemenea povestiri și încercând din nou aceste sentimente, am avut o imagine clară. O persoană este un călăreț liber. De exemplu, un fel de Leonardo DiCaprio pe Titanic. El este la fel ca toți pasagerii, el merge acolo, dar numai el știe pentru sine că este fără bilet, el este un fel de clasa a doua. În consecință, este mai bine ca, în caz contrar, să nu ieșiți și să rămâneți liniștiți în situații controversate.

Și acum cer uneori clienților mei: "Și unde este biletul tău? În ce moment te-ai oprit să te simți ca un pasager cu drepturi depline?

Și toată lumea are propria lor istorie personală. în care a pierdut biletul sau la dat pe cineva: mama, tatăl, învățătorul strict, colegii de huligan. Cineva a fost ofensat, nu a apreciat, nu a acordat atenție, nu a luat în serios și persoana credea că nu este cu adevărat semnificativă, mai puțin demnă decât altele.


Iar de atunci, persoana, pe de o parte, nu se stinge, pe de altă parte, încearcă să se comporte suficient de bine pentru a merita dreptul de a-și primi biletul înapoi. Dar nu se întâmplă nimic ... De ce?


Cum să câștigi încredere în tine? Și unde l-ai lăsat?

Ideea principală este că toată lumea avea propriul bilet, un simbol al drepturilor sale, încrederea în sine, încă de la început. Nimeni nu-l poate lua cu forța, dar poate speri, jigni, alarma - deci o persoană va crede că nu este de clasa întâi și își va da singur biletul.

10 Motive pentru îndoială de sine, despre care nu v-ați gândit înainte

Acesta este dreptul de a fi, dreptul de a se simți cu drepturi depline este imposibil de meritat, pur și simplu îl aveți. Poți să te duci și să iei biletul în locul tău.


Nu este o fântână. Cauze de îndoială de sine.

"Dar nu-mi place totul, nu sunt un super-profesionist, eu nu merg într-un jeep - unde voi lua încrederea în sine?"

Știm cu toții că pentru orice "neajuns obiectiv" puteți găsi un contra-exemplu. Există oameni de succes și carismatici, care il pun de zor pe cântar, încântă cu bavuri sau invidie ei cât de bogată în direct, având un bănuț pentru întreaga familie. Astfel, beneficiile obiective ajută necondiționat, dar nu joacă un rol decisiv.

Și ce contează atunci? Care e secretul? Ei par să știe cum să devină încrezători în viață în principiu.

Ori crezi că merită cel mai bun lucru sau nu. Justificarea poate fi găsită întotdeauna. Această imagine de sine subiectivă, un set de adjective, porecle și comparații cu alte (întotdeauna târziu, omul badass, cu ochelari, un copil minune, incompetent, troechnik) formează sentimentul nostru de sine. Și apoi etichetele noastre, pe care am fost de acord să le stăm pe noi înșine, încep să ne dicteze cum să ne comportăm. Ie Cauzele nesiguranței și consecințele ei sunt, ca atare, schimbarea locurilor.

Dar orice astfel de "vrajă" poate fi răsfățată.

De ce avem nevoie de incertitudine?

Înainte de a încerca să depășiți incertitudinea, depășiți timiditatea, timiditatea, înainte de a schimba vreodată ceva în voi, trebuie să înțelegeți în primul rând rolul pe care îl joacă, ceea ce aduce în utilitate.


Mi-am amintit de perioadele mele dificile, am încercat să înțeleg motivele pentru îndoiala mea de sine și mi-am dat seama că teama de schimbare, teama de noi responsabilități, aproape întotdeauna au jucat un rol semnificativ acolo.


La urma urmei, de multe ori, incertitudinea este atașată unei anumite intenții: să ia ceva nou, să se familiarizeze cu cineva, să facă un discurs undeva. Și apoi va fi necesar să continuăm să încercăm, să ne potrivim ... Orice situație nouă conține ceva necunoscut.








Acest lucru este deranjant. Fanteziile despre schimbare pot fi savurate, dar în schimbări reale totul nu este atât de ușor de controlat. Insecuritatea și chiar lenea iubită mă salvează de schimbările constante ale vieții și dă stabilitate, care este într-un fel foarte importantă.


În plus, o anumită formă de imagine de sine este stabilită de formatul de comunicare cu ceilalți. De exemplu, există cei care ofensează, reproșează în mod constant, există aceia care susțin și ajută să facă ceea ce curajul lor nu este de ajuns, există prieteni, să presupunem același lucru nesigur. Dacă o persoană încetează să fie timidă și timidă, aceasta afectează cu siguranță cercul său social și sistemul relațiilor din jurul lui.


În teorie, acest lucru nu pare să fie foarte clar, dar, în practică, o persoană încrezătoare se poate confrunta cu singurătatea neașteptată neplăcută.

În timp ce o persoană timidă poate avea mulți prieteni, ajutoare, salvatori, el poate trăi o viață de succes. Am găsit o soție, regretat, a decis să facă fericiți, vecini ajuta, decât pot, copiii decid asupra contrastului pentru a obține mult. Oricare ar fi semnele îndoielii de sine, o persoană poate avea într-adevăr o viață foarte bună. Există doar o nuanță care, cel mai probabil, ceea ce îi umple viața nu este ales de el, ci de viața însăși, dar totuși ...

Aveți de ales, ce fel de viață doriți să trăiți. Puteți alege unul în care toată lumea va lua pentru tine. Soția decide că e timpul să te căsătorești cu ea și ea va decide dacă e timpul să divorțezi. Fie ai devenit persoana care știe cum să devii încrezătoare în viață, fie dai "volanul" altcuiva. Nu contează cât de mult am glumit, este de ajuns să decideți. Eu însumi nu întotdeauna și nu mă întorc întotdeauna înainte.

10 Motive pentru îndoială de sine, despre care nu v-ați gândit înainte

Apropo, ar fi greșit să credem că incertitudinea este trăită doar de ratați lipsiți de experiență, ciudați, neprofesionali.

Specialiștii de nivel înalt se confruntă adesea cu aceste sentimente de muritori obișnuiți, deoarece se confruntă cu sarcini importante, așteptări mari. În cazul în care pentru a lua încrederea în sine prin introducerea unui nou nivel? Se tem și o fac. Voi vorbi despre asta mai târziu. Dar, totuși, este foarte important să înțelegem că respingerea oricărui act nu este întotdeauna lașitate, iresponsabilitate, incertitudine. Totul depinde de sarcina cu care vă confruntați și de scopurile și dorințele voastre.

Deci, cum să devii încrezător în tine, o fată, om încrezător în sine?

1. zboară separat, cuțite separat.

Fata Natalia la un moment dat a devenit foarte dificil să găsească un nou loc de muncă. Unele forțe aparent necunoscute o împiedică. Au început să înțeleagă. Sa dovedit că conflictul cu primul său șef a jucat un rol în acest sens. Nu a ratat ocazia de a reproșa, a amendat-o și a umplut cu multă muncă. Și-a amintit că era în principiu un muncitor rău. Indiferent de modul în care a încercat să câștige respectul acestui sef, nimic nu a venit din ea. Când am discutat această situație în detaliu, sa dovedit că șeful nu-i plăcea nici când a venit la muncă. El a avut un conflict cu superiorii săi și faptul că Natasha a ajuns la acest post, și nu prietenul său, nu ia dat pace. De fiecare dată când se întâlnea cu ea, îi amintea de conflictul pur și simplu prin însăși prezența ei. Criteriile activității sale, în mod obiectiv, după cum am aflat au fost la un nivel înalt.

Cum se face acest lucru? Propun trei pași.

Puteți restaura și stabili relații cu această persoană (mamă, tată, șef, profesor, prieten), clarificați conflictul, aflați atitudinea sa într-un mediu calm. (De exemplu, dacă papa a spus că sunteți grăsime - vom trata separat relația cu papa și vom decide separat ce este cu figura.)


2. Cum să dezvolți încrederea în sine? Nu încercați să fiți altcineva.

Insecuritatea în majoritatea cazurilor se bazează pe comparația cu cineva. Și în cele din urmă se dovedește că ați încercat toată viața să deveniți ca altcineva. Și cine îți va realiza dorințele, nevoile, obiectivele în acest moment?

Cel mai mult pe care îl puteți face în această viață este să vă realizați.

Toate celelalte vă veți înrăutăți, va fi plagiat, o copie proastă. Recunoașteți-vă, învățați-vă să vă vedeți punctele forte și punctele slabe cu privire la scopurile și aspirațiile proprii, să vă dezvoltați. Pentru tine și pentru tine. Lăsați-o pe cineva din tine să nu creadă niciodată, sau chiar să rupă o roșie roșie. Cel mai important lucru este să crezi în tine însuți. Faceți o investiție într-un proiect numit după dvs.

3. Luați în considerare fiecare sarcină care stă în fața voastră, în afară de stima de sine.

Oamenii se grăbesc adesea să se retragă, să-și prindă mâinile, pentru că ei ÎNTOTDEAUNA probabil că nu o vor primi. În timp ce se află în această sarcină specială, pot exista lacune. Există dificultăți, dar există oameni gata să ajute, există experiență acumulată din eșecurile anterioare, există, la urma urmei, noroc.

Pot spune și asta: cum să deveniți încrezători în viață - trebuie să acordați atenție vieții și sarcinilor pe care le prezintă, și nu doar imperfecțiunile sale.

4. Concentrați-vă pe obiective și dorințe, pe ceea ce veți realiza în viitor.

Insecuritatea este întotdeauna o poveste despre trecut. Odată ce te-ai certat cu tine și acum nu ai încredere în tine și nu-ți amintești cu fiecare ocazie. Dacă îți dai o șansă și crezi în tine pentru cel puțin un minut în faptul că ești dispus să reușești, viitorul plăcut va deveni un pic mai aproape.

5. Începeți să percepeți ceilalți ca fiind egali.

Atâta timp cât sunteți o persoană nesigură, pe care cineva o ofensa o dată, întreaga lume este ușor împărțită în agresori și salvatori, încrezători și nesiguri. Dar acest aspect vă păzește numai în această stare.

Uită-te bine la cine ești simpatic, cu care ești aproape în spirit. Nu contează cine a marcat mai multe puncte în cursa pentru succes. Să vă apropiați voi, cei care vă împărtășesc interesele și valorile, indiferent de cât de mult au obținut.

Și apoi se dovedește că a „cele mai tari fete de partid“, în care doriți să fie de gândire în fiecare noapte înainte de a merge la culcare, cum să devină sigur pe sine, într-adevăr aproape și interesant pentru a fi unul dintre ei, și este ușor de a face prieteni.

6. Încrederea în adevăr. Și adevărul este că nu ești atotputernic.

Cu cât știi mai bine ce poți și nu poți, ce vrei și ce nu, cu atât e mai ușor să te prezinți lumii fără a încerca să joci un rol. Liniile, încercările de a se mândri, dacă nu sunteți un trișor cu experiență, de obicei afectează puternic cât de încrezători sunteți. Profesionalismul este cunoașterea limitelor propriei competențe.


7. O perspectivă pozitivă asupra lumii, un mediu plăcut. Cum să dezvolți încrederea în sine cu ajutorul altor persoane.

Cu toate acestea, există încredere în tine și în cercul tău de comunicare. În primul rând Recâștigați dvs. „bilet“, să înțeleagă că, care nu te-a rănit în trecut, fericirea ta depinde în primul rând pe tine, nu pe alții, decideți ce concluzii trase din eșecuri anterioare. Și apoi, la urma urmei, încercați să vă înconjurați cu oameni optimiști și plăcuți. Pentru a remedia efectul.

Există grupuri, care sunt mai ușor să fie adevărat, orice progres găsi sprijin, și există companii, în cazul în care ca și cum ar făcut ceva din ei înșiși pentru a construi, sa arate cu degetul, pentru a evita luarea deciziilor și asumarea responsabilității, precum și a oamenilor din ea sunt selectate corespunzător. Într-un astfel de colectiv va fi mai dificil să menținem o viziune pozitivă asupra lumii.

8. Acordați-vă dreptul de a face o greșeală

Incertitudinea însoțește adesea așteptări prea mari, un bar prea înalt. Și în loc să o motiveze, el paralizează și nu permite să meargă înainte.

Permiteți-vă uneori să fiți proști și legați în cunoașterea limbii, permiteți-vă să puneți întrebări care ar părea în afara locului, nu reușiți mai multe interviuri. Oamenii de succes pot vorbi mult și cu entuziasm despre experiența lor lungă de greșeli și eșecuri în toate domeniile.

9. Cel mai dificil este primul pas. Atunci este mai ușor.

Înainte de a vă implica în luptă, există multe fantezii despre asta în cap, inclusiv temeri exagerate. După primele frazări care au dat naștere sau după primele cinci minute de vorbire publică, așteptările sunt rapid adaptate la realitate și, în realitate, chiar dacă sunt pline de pericole, este mai ușor să navighezi decât în ​​filmul de groază care apare în capul tău.

10. Să vă fie frică și să faceți.

În primul rând, aveți încă o alegere. A face sau nu de a face. Există situații când vrei și înfricoșător. Și există situații în care nu doriți și înfricoșați. Luați un anumit pas numai dacă îl doriți cu adevărat.

Și în al doilea rând, nu este necesar să lupți cu frică. Poți lăsa să fie. Dacă vă interziceți să vă faceți griji, vă opriți celelalte sentimente, deveniți mai lemn, nu reale. Acest lucru nu conduce la succes.

În timp ce un anumit nivel de adrenalina si entuziasm pentru a ajuta la concentrarea si emotie te face mai viu. Ie de fapt, răspunsul la întrebarea „cum să devină o persoană încrezătoare“ - care nu are nevoie să se concentreze pe ea!

Dacă vorbești, să se concentreze pe ceea ce vrei să spui, dacă ești îndrăgostit, se concentreze pe reacția unei persoane dragi, și nu pe tremurândă lui în mâinile, în cazul în care aveți nevoie pentru a ieși din autobuz, în cazul în care surzii conducătorului auto, se concentreze pe unde te duci, cățără din ea.

Sper că sfatul meu vă va ajuta.

Probabil că aveți prieteni care vă vor mulțumi pentru repost.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: