10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit


În ciuda faptului că ideea unei mese de grafit nu este nouă, avem un astfel de tabel destul de accidental. Mama a găsit în coșuri un fel de masă de epocă cu picioarele forjate și a decis să o pună în casa de vară. Pentru a-și reîmprospăta aspectul, ea a hotărât să o picteze negru. Dar vopseaua existentă era suficientă numai pentru picioare, apoi mi-am dat seama că rămășițele vopselei mele negre ar trebui să fie cheltuite pe blat. Ceea ce în final am obținut și cum îl folosim nu pentru scopul pe care îl veți vedea mai departe;)







Tabela de grafit și jocurile pe ea

1. Sertare simple

Cea mai accesibilă divertisment este desigur desenată cu cretă.

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Este atât de mare pentru a trage ceva, este ușor de a corecta defecte minore, și rapid și ușor să se spele off, dacă se dorește, pentru a începe o nouă capodoperă :)

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Acum, pentru o lecție preferată a copiilor - desen cu cretă - nu aveți întotdeauna nevoie de asfalt! ;)

2. Construirea unui oraș de jucării

Acest joc se trage în minute și chiar ore. Orice jucării mici pot fi folosite în joc - mașini, avioane, bărci și multe altele. Toate aceste plimbari, zboara si inot. Sunt delimitate drumurile și aerodromurile Mel, sunt trase râurile și poienile.

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

În joc pot participa și tot felul de materiale naturale. De exemplu, am făcut aceste case din pietre mari găsite. Mishutka le-a vopsit cu vopsele acrilice în diferite culori și am vopsit ferestrele. În opinia mea, au ieșit case foarte naturale))

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Despre cum și ce se poate face din materiale naturale, am scris mai devreme în articolul meu 10 idei pentru jocuri și meșteșuguri din materiale naturale. despre colorarea pietrelor, cochiliilor și a altor resurse forestiere, le-am spus de asemenea acolo;)

Construiți în acest fel se poate, desigur, nu numai orașul, ci și pădurea cu locuitorii, sau animale de fermă, de exemplu, sau junglele din dinozauri jurasice ... În general, în funcție de ce cifrele aveți în stoc, precum și preferințele copilului. Puteți roti cu ușurință un joc, apoi altul.

3. Desktop "Walkers"

Nu este mai ușor să alternezi cele mai simple jocuri de bord, așa-numitele "walkers". Sunt potrivite chiar și pentru tinerii care sunt foarte interesați să arunce chiar și un cub și, cu ajutorul mamei lor, pot "trece" peste câmp, numărând numărul de puncte scăpate pe cub. Atât de imperceptibil și cu entuziasm, copilul învață și contează. Deși acest lucru, desigur, nu este scopul principal al unor astfel de jocuri. Principalul lucru este să te distrezi;)

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Aceste jocuri pot fi literalmente inventate. Baza este una - un câmp cu piste pentru mișcări. Dar există sute de opțiuni pentru subiect. Chipsurile pot chiar să corespundă uneia sau altei teme ale jocului. De exemplu, am folosit o temă spațială. Câmpul nostru a fost un spațiu vechi, cu planete diferite și am aspirat la Soare)) Aici și chips-urile avem din nou pietre colorate - rachetă, satelit și OZN :))

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Dacă zamorochitsya puternic, apoi în timpul emisiunii joc poate fi absconse povești paralele astronomice, dar eu sunt în astfel de adâncimi nu în căutarea unor copii, dar ceva foarte interesant sau interesant pe această temă poate fi menționat, dar foarte superficiale.

După cum știți, din nou, pentru aceste jocuri pe care le puteți gândi, de exemplu, și cursa cu mașini și aventuri subacvatice, și călătorie în pestera comoara ... Toate acestea sunt foarte ușor de a desena cu creta pe masa de grafit. Și astfel, același tip de joc, se transformă într-o varietate de aventuri! ;)

4. Mandala

Aici, destul de neașteptat am avut ideea de a utiliza acest tabel pentru acest scop :) Am pictat krasivusche Mishutka paste vechi pentru celelalte brand-uri de jocuri, care au mai mult de spus în viitor, și mi-am amintit că călugării budiști răspândit, de asemenea, Mandala nisip colorat. Am observat asta cu Mishutka, călătorind prin Himalaya indiană.

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Cel mai important, personal, în opinia mea, mandala dezvoltă în copil un sentiment de echilibru și echilibru universal, deoarece mandala corectă este întotdeauna echilibrată și frumoasă, ca modelele divine. Nu am nici o îndoială că trezește energiile interioare ale oricui, altfel mandala nu ar purta o semnificație sfântă în sine pentru mult timp.

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Și ceea ce este mai important pentru un mic copil este asiduitatea. Pentru a spune cu blândețe, un copil de trei ani nu-și mai poate concentra prea mult atenția, să picteze cu precizie aproape de bijuterie sau să pună, ca în cazul nostru, o mandală de detalii. Deci, aceasta nu este o concentrare dureroasă de formare a gândirilor se dovedește. Și, parțial, cu o anumită experiență, aceasta duce și la abilitatea de a se scufunda în meditație. Știu că nu toată lumea are nevoie de ea, dar personal pentru copilul meu consider că aceasta este una dintre competențele dorite. În orice caz, aceste activități sunt neobișnuite și atrag copii mici. Încearcă-o cel puțin o dată, poate că copilul tău va plăcea mai mult mandala;)







10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Atenție vă rog! Acum, cu popularitatea în creștere a mandale în procedurile de dezvoltare timpurie, de foarte multe ori am vedea o idee foarte diferită de ceea ce este cu adevărat Mandala. Din anumite motive, mulți consideră "mandala" o combinație de figuri geometrice disparate. Dar aceasta este o idee complet gresita. Mandala este o figură echilibrată și armonioasă, unde un număr egal de laturi este, de fapt, o reflectare a celuilalt. De exemplu, simbolul yin-yang nu este altceva decât o mandala, sau chiar svastica - un vechi simbol al soarelui, sub forma de care, de altfel, Creatorul și propria noastră Calea Lactee (patru împachetări arme ale galaxiei), este, de asemenea, un prim exemplu de Mandala. Dar cu siguranță nu o mandală este un triunghi în interiorul unui pătrat. Nu există nici o armonie în asta! Nu pot să rămân tăcut, îmi pare rău, am vrut să analizez acest lucru în detaliu mai târziu în articolul despre mandalas =)) Sunt doar obosit să văd aceste greșeli pe Internet:

5. "Trompete" înfundate

Nu știu cum să numesc acest joc corect, dar Mishutka îi place. Probabil ați întâlnit astfel de "incurcaturi" complicate de piste, de-a lungul cărora este necesar să aduceți fiara în casă sau o grămadă de alte variante :)

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

În exemplul nostru, trei mașini merg la oficiul poștal, la bancă și la spital. Toată lumea trebuie să ajungă pe drumul cel bun până la destinație. Copiii au lovit jocul ca vulturii. Și au condus mașini pe drumuri noi și noi :)

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Și este doar cea mai mare fericire că pe o asemenea masă poți să inventezi imediat mii de variante de astfel de "incurcaturi". Nu aveți nevoie de reviste sau ajutoare de antrenament, nu aveți nevoie de o grămadă de frunze cu căi inventate, care apoi se duc la deșeuri, aveți nevoie doar de o masă mică de grafit;)

6. Labirintele

Labirintul este parțial similar jocului anterior. Și aici trebuie să alegeți calea potrivită pentru personajul principal, dar diferența este că, dacă drumul este ales în mod incorect, vor exista blocări. Apoi, rața noastră ar trebui să înoată în cimitirele mlaștini în casa lui.

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Mishutka adoră, de asemenea, aceste labirinturi în cărțile lui Kumonov. gata să "taie" în ele o jumătate de oră)) Prin urmare, din când în când, mă gândesc la ele pe masa de grafit.

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

În cazul în care aceste notebook-uri labirinturi se pregătesc să predea rețete, tren de desen diferite linii netede, atunci această opțiune este pe masa dispare. Dar dezvoltarea de gândire spațială și decizia de probleme logice încă operează. Și numai de dragul acestui lucru puteți juca în jocuri similare.

7. Rețetă

Ei bine, de când am început să vorbim despre beneficiile prescripțiilor, atunci propun o astfel de opțiune deja pentru copiii de la vârsta de cinci ani. Pentru cei care învață alfabetul sau numerele sau doar se pregătește pentru școală. Mishutka Nu mă pregătesc încă, pentru că l-am filmat doar pentru un exemplu.

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Mama trebuie să tragă volumici orice litere sau numere, iar copilul să încerce să repete forma în interiorul unui simbol.

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

8. Jocuri de cuvinte

După cum ați observat, ne-am mutat la mai multe jocuri pentru adulți. Ei bine, nu numai copiii se joacă cu o masă de grafit;) Avem în familie și studenții de grade inferioare și jocuri intelectuale similare de a compune sau de a căuta cuvinte sunt foarte în curs de dezvoltare! Cea mai ușoară opțiune este găsirea cuvintelor din câmpul alfabetic.

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Sasha, așa cum sa dovedit, nu a jucat astfel de jocuri, deoarece la început a ezitat un pic, dar apoi a făcut rapid clic pe joc după meci. Dezvoltă? Fără îndoială!

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Puteți juca, de asemenea, o chelie sau chiar o scrabble, pentru care deja utilizați cărți de carton cu litere similare cu cele pe care le-am făcut pentru Bătălia de la Marea, pe care o voi discuta în paragraful următor.

9. Pauzele de școală

Nu m-am putut gândi la un singur nume pentru acest tip de joc. Primul lucru care ne-a avut loc a fost că am jucat în ei, de regulă, la pauze școlare și, uneori, chiar în clasă =)) De aceea a existat un titlu atât de strâmb)

Unul dintre cele mai faimoase dintre aceste jocuri este Batalia de la Marea. Tabelul în acest caz este necesar pentru a desena un câmp. Pentru jocul în sine, am tăiat cutia veche de pictura pe de o parte cu vopsea albastră, astfel încât a fost chiar de la distanță ca marea, iar pe de altă parte pe unele piețe nave pictate și bărci.

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Da, unele zamorochka prezenta aici, dar acest lucru este, am făcut-o pentru Mishutka, care tocmai a fost întrebam carduri deschise, căutarea navelor =) Când mai în vârstă, vă puteți conecta deja și „alfanumerice“ coordonate.

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Pentru copiii mai mari, versiunea clasică a acestui joc, adică doar un câmp. Prin același principiu, există încă un joc destul de bine cunoscut Minesweeper.

Un alt joc logic popular este Tic-Tac-Toe.

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

În asta, chiar Mishutka ar putea juca. Încă nu înțelegem punctul, dar cu desenele de plăcere încrucișate în pătrate) Și de câteva ori chiar a reușit să câștige accidental, așa și așa. )

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Acest tip de joc dezvoltă perfect gândirea logică la copii!

10. Dame și șah

Ei bine, varianta cea mai absurdă pentru copiii deja în vârstă este o tablă de șah pe care puteți juca, cel puțin, dame.

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Ca chips-uri, puteți să luați din nou pietricele simple, pictate în alb-negru. Ocupația suplimentară a copilului))

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Ideea de a crea acest tablou a venit la mine primul. Mama mea chiar mi-a vrut să picteze masa dintr-o dată pictat ca o tablă de șah, dar am convins-o să fie în măsură să utilizeze o masă neagră într-o mulțime mai multe opțiuni. Nu suntem jucători de șah invizibili, așa că avem o tablă mereu la îndemână. Avem mult mai important =)

De fapt, asta e genul de varietate de jocuri pentru copii pe o masă de grafit pe care o avem.

Deja după ce am scris acest articol, am găsit ideile unor astfel de mese și pe web. Deci, noi nu suntem singurii de acest gen, și vă puteți face cu ușurință o masă similară;)

10 Idei pentru jocuri pe masa de grafit

Cred că e mai bine să iei fie o masă veche și deja stricată, fie ieftină Ike e chiar o masă pentru copii mici. Și încă o dată vă voi reaminti că am folosit vopsea pentru tablourile școlii Tikkurila pentru pictura. Se fixează perfect, se usucă rapid și își îndeplinește funcția 100%!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: