9 Setările camerei care sunt importante pentru a verifica

9 Setările camerei care sunt importante pentru a verifica

Tocmai v-ați întors cu familia din grădina zoologică sau ați făcut o plimbare de noapte în jurul orașului. Poate că vă aflați în vacanță și v-ați întors în camera dvs. de hotel cu următoarea porțiune de fotografii după o zi plină de evenimente.







Opriți-vă înainte de a pune camera în portbagaj!

Mulți fotografi (dacă nu toți) au fost străpunși în acest sens. Grabind camera lor, au început să tragă, fără să-și dea seama că ceva nu era în regulă. Dar atunci vine momentul amar al adevărului, când toate fotografiile sunt deja stricate.

Aproximativ Eu însumi am căzut adesea în această capcană. De exemplu, aproape toată ziua pe care am împușcat-o în oraș, fără să mă uit la setări. Dar apoi am observat că toate fotografiile au fost împușcate pe ISO 800. Având în vedere că în acel moment am avut un amator DSLR care a fost foarte zgomotos la ISO ridicat, a fost un dezastru! Sau bracketing a uitat să oprim ..

Cea mai bună modalitate de a evita acest lucru este crearea unui nou obicei de a renunța la setările de bază la valorile obișnuite pentru dvs. înainte de a pune camera într-o pungă sau pe un raft, astfel încât să fie întotdeauna gata de utilizare data viitoare.

9 Setările camerei care sunt importante pentru a verifica

Înainte de a scoate camera, verificați următoarele setări:

  1. Modul de comutare: de obicei tragi în modul P (software)? Sau în modul A (prioritate diafragmă)? Întoarceți selectorul de moduri în poziția pe care o cunoașteți.
  2. ISO: Aveți grijă deosebită cu acest parametru. Asigurați-vă că setați ISO la minimum (100 sau 200). Dacă ați împușcat anterior la lumină slabă, este posibil să utilizați ISO 1600, 3200 sau mai mare (camerele moderne permit acest lucru). Pentru a nu fi răsfățat de fotografiile cu zgomot ridicat în condiții normale de iluminare, obișnuiți-vă să renunțați la ISO cel puțin de fiecare dată înainte de a pune camera în geantă.
  3. Balansul de alb: dacă balansul de alb este pe mașină, totul este bine. Dacă ați fotografiat anterior cu o presetare, nu uitați să reintroduceți balansul de alb la AUTO din nou.
  4. Modul unic / continuu: ați folosit pentru a fotografia un cadru sau o serie? Setați valoarea obișnuită pentru această setare.
  5. Dimensiunea și calitatea imaginii: RAW sau JPEG? Fișiere mari sau mici? Asigurați-vă că dacă schimbați calitatea și dimensiunea imaginii, resetați aceste setări la cea mai mare calitate și dimensiune. De obicei, este mai bine să fotografiați în calitate și dimensiune maxime. Puteți reduce întotdeauna dimensiunea, dacă este necesar. Dar pentru a mări o imagine mică fără pierderea calității este imposibilă.
  6. Compensarea expunerii: Resetați această setare la zero, astfel încât la următoarea fotografiere să nu primiți toate imaginile supraexpuse sau subexpuse.
  7. Focalizarea automată: cum ați obișnuit să fotografiați, cu focalizare automată sau manuală? Verificați și poziționați comutatorul în poziția obișnuită.
  8. Modul de măsurare: Contorul estimat este de obicei utilizat. Dacă ați folosit punctul, nu uitați să reveniți la setare.
  9. Expunere automată a expunerii: Un lucru minunat când sunteți angajat în fotografie HDR sau fotografiați în condiții dificile. Dar dacă nu resetați această setare, nu zgâriați apoi partea din spate a capului cu un aspect nedumerit, examinând fotografiile. Veți fi extrem de interesat de ce unele imagini s-au dovedit a fi supraexpuse, iar unele sunt subexpuse. Cel mai bine este să dezactivați această caracteristică imediat după încheierea fotografiei, astfel încât să nu aveți astfel de lucruri "ciudate". Dacă există încă, verificați această setare.






9 Setările camerei care sunt importante pentru a verifica

Care sunt setările "corecte"?

Multe dintre aceste setări sunt o chestiune de preferință personală, deci nu puteți spune că o astfel de configurație este corectă, iar cealaltă nu este. Este important ca, atunci când luați aparatul foto, toate setările să vă fie cunoscute, exact acelea pe care le repultați când fotografiați. Apoi veți obține exact rezultatul pe care îl așteptați!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: