21 Diferența în gândirea oamenilor bogați - aceasta este viața

De ce sunt unii oameni bogați și alții nu? Poate e vorba de gândire?

Cea mai bogata femeie de pe planeta Gina Rinehart a provocat furia lumii mass-media pentru a spune că el invidiază clasa de mijloc nu mai este axat pe „bautura, fumat si dialog“, mai degrabă decât munca grea pentru a crește averea lor.







Dacă are dreptate?

Clasa de mijloc este mulțumită de ceea ce are și, în general, majoritatea oamenilor sunt îngrozite de teamă când vine vorba de bani.

1. Majoritatea oamenilor cred că banii sunt cauza tuturor relelor. Oamenii bogați cred că sărăcia este cauza tuturor nenorocirilor și nenorocirilor.

O persoană obișnuită este convinsă că bogatul este bogat numai pentru că a avut noroc sau a câștigat bani în mod necinstit

De aceea există un fel de rușine pentru cei care vor să se îmbogățească pentru lupta pentru bunăstare.

Bogații știu că bogăția nu garantează fericirea, ci face viața mai ușoară și mai plăcută.

2. Oamenii obișnuiți cred că egoismul este un viciu. Oamenii bogați consideră că egoismul este o virtute.

Bogații merg la obiectivul lor și încearcă să se facă fericiți. Ei nu pretind că încearcă să salveze lumea.

Problema este că oamenii din clasa mijlocie văd acest lucru ca pe un negativ și din acest motiv rămân săraci

Dacă nu-ți pasă de tine, nu poți avea grijă de altcineva. Nu poți împărtăși ceea ce nu ai.

3. Majoritatea oamenilor se bazează pe caz, bogații preferă să acționeze.

În timp ce masele încearcă să atragă un bilet fericit și să se roage pentru prosperitate, oamenii mari își rezolvă problemele

Oamenii din clasa de mijloc se bazează pe Dumnezeu, pe guvern, pe șeful lor sau pe soț / soție. Acesta este nivelul persoanei obișnuite care crede că aceasta este abordarea corectă a vieții și își trăiește viața în așteptare, în timp ce viața în sine trece în mod iremediabil.

4. Clasa de mijloc crede că calea către bogăție este pavată cu ajutorul unei bune educații. Oamenii bogați cred că sunt ajutați de cunoștințe speciale.

O mulțime de oameni remarcabili de nivel mondial au educație insuficientă, dar au ajuns la bogăție prin dobândirea și vânzarea în continuare a cunoștințelor speciale

Între timp, masele de oameni sunt convinși că gradul de MBA, gradul de doctorat sau un doctorat este calea spre bogăție este, în principal pentru că ei cred că foarte liniar, ceea ce nu le permite să se gândească la un nivel mai înalt de conștiință. Bogații nu se concentrează asupra mijloacelor, gândesc doar la rezultat.

5. Majoritatea oamenilor trăiesc cu amintiri vechi bune, oameni bogați doar visează despre viitor.

Majoritatea milionarilor au devenit bogați, deoarece pariază pe ei înșiși și visele, obiectivele și ideile lor în viitorul necunoscut

Oamenii care cred că zilele lor cele mai bune sunt în urmă, rareori devin bogate, și de multe ori chiar să fie nefericit și deprimat.

6. Majoritatea oamenilor percep bani prin emoții. Oamenii bogați se gândesc logic la bani.

De obicei, inteligent, bine educat și oamenii de succes se pot transforma instantaneu intr-un om încătușat de frică și care acționează fără nici o logică atunci când vine vorba de economiile de pensii financiare și o viață confortabilă la pensie

Oamenii bogați uita la bani în mod diferit, ei văd în mod obiectiv ce sunt banii și ceea ce nu fac, este faptul că, privindu-le din punct de vedere al logicii. Cei mai bogați știu că banii sunt doar un instrument care oferă diverse opțiuni și oportunități.

7. Majoritatea oamenilor câștigă bani făcând ceva ce nu le place. Oamenii bogați își urmează pasiunea.

Se pare că o persoană obișnuită lucrează la fel de mult ca un om bogat. Dar una dintre cele mai bune strategii ale oamenilor bogați este aceea de a face ceea ce iubesc și de a găsi o modalitate de a fi plătiți pentru asta.

Pe de altă parte, clasa de mijloc este angajată în munca pe care ei chiar nu le place „, pentru că au nevoie de bani, și că aceasta să fie predată în școală, iar ei văd o mulțime de exemple de vieți care face bani ar trebui să apară numai prin aplicarea mental sau fizic. "

8. În general, majoritatea oamenilor au așteptări scăzute, deci sunt rar dezamăgite și nu ajung la altitudini mari. Oamenii bogați fac o provocare.

Psihologii și alți experți în sănătate îi sfătuiesc adesea pe oameni să stabilească așteptări scăzute pentru viața lor, astfel încât să nu aibă frustrări inutile

Nimeni nu se va îmbogăți niciodată și nu își va atinge visul fără așteptări uriașe.

Accesați pagina următoare făcând clic pe numărul de mai jos.

9. Oamenii obișnuiți cred că trebuie să facă ceva pentru a deveni bogați. Oamenii bogați cred că trebuie să fie ceva sau cineva să se îmbogățească.

De aceea, oamenii ca Donald Trump, dintr-un miliardar, duc datorii imense, dar după achitarea datoriilor, ele devin chiar mai bogate decât oricând







În timp ce masele sunt fixate pe procesul și rezultatele imediate ale acțiunilor lor, marea învățare și în creștere cu fiecare experiență, indiferent dacă acesta este succesul sau eșecul, știind că și asta, și altul - o recompensă adevărată pentru dorința de succes uman, care în cele din urmă conduce la rezultate remarcabile.

10. Oamenii obișnuiți sunt convinși că au nevoie de bani pentru a face bani. Oamenii bogați folosesc banii altor oameni.

Majoritatea oamenilor cred că trebuie să câștigi mai mult pentru a avea și mai mulți bani, dar Siebold spune că cei bogați nu se tem să finanțeze bani din buzunarele altora.

Oamenii bogați știu că nu sunt suficient de solvativi pentru a oferi ceva personal, ceea ce nu este relevant. Ei se întreabă: "Merită să cumpărați, merită să investești, este merită să o urmăriți?".

11. Oamenii obișnuiți cred că piețele sunt guvernate de logică și strategie. Oamenii bogați știu că sunt condiționați de emoții și lăcomie.

Investițiile reușite în piața bursieră nu sunt doar tot felul de formule matematice.

Bogații știu că emoțiile primare care controlează piețele financiare sunt teama și lăcomia și acești factori în toate tranzacțiile și tendințele pe care le observă

Această cunoaștere a naturii umane și impactul acesteia asupra pieței bursiere le oferă un avantaj strategic și vă permite să creați bogăție mare printr-un număr mic de tranzacții.

12. Oamenii obișnuiți trăiesc dincolo de mijloacele lor. Oamenii bogați trăiesc mai modest decât puteau.

Secretul cum să trăiască într-o cantitate substanțial mai mică decât venitul lor și cum să învețe secretul bogăției, interesele omenirii timp de mai multe secole: devin bogat și vă puteți permite.

Cei bogați trăiesc mai modest decât ar putea, care este, nu cheltui toți banii, și nu pentru că este drept și nu este contrar bunului simț, ci pentru că ei câștigă atât de mult bani pe care le pot permite să trăiască bine, ci ca dacă câștigurile lor principale erau încă înaintea lor.

13. Oamenii obișnuiți își învață copiii cum să supraviețuiască. Oamenii bogați își învață copiii cum să se îmbogățească.

Părinții bogați își învață copiii de la o vârstă fragedă despre împărțirea lumii în "haves" și "have-nots"

El admite că mulți oameni din afară pot crede că o astfel de declarație susține ideea elitismului. Dar nu este așa.

Se spune că părinții își învață copiii să privească pe cei mai mulți oameni pentru că sunt săraci. Acest lucru nu este adevărat. Singurul lucru pe care îl învață copiii lor este să vadă lumea prin ochii realității obiective - așa cum este cu adevărat "

Dacă copiii trăiesc în bogăție încă din copilăria timpurie și înțeleg cauzele bogăției, probabil că vor căuta avere și mai târziu, în propria lor viață adultă.

14. Pentru oamenii obișnuiți, banii provoacă anxietate. Oamenii bogați găsesc pace în bogăție.

Motivul pentru care oamenii bogați sunt bogați este că nu se tem să recunoască faptul că majoritatea problemelor pot fi rezolvate pentru bani.

Clasa de mijloc vede banii ca un rău infinit necesar, care face parte din viață. Oamenii bogați văd banii ca un mare eliberator și ar trebui să fie suficienți pentru a avea pace financiară.

15. Oamenii obișnuiți preferă o atracție, nu o educație. Oamenii bogați preferă educația, nu divertismentul.

În timp ce bogații nu recunosc importanța educației formale pentru creșterea bunăstării, ei apreciază puterea învățării independente prelungite după absolvire.

Du-te la casa unui om bogat și unul dintre primele lucruri pe care le vei vedea este o bibliotecă vastă pe care au folosit-o pentru dezvoltarea lor. Aceste cărți le-au ajutat să se educeze și să devină mai de succes

Clasa de mijloc citește romane, tabloide și reviste de divertisment.

Accesați pagina următoare făcând clic pe numărul de mai jos.

16. Majoritatea oamenilor cred că oamenii bogați sunt snobi. Oamenii bogați doresc doar să se înconjoare cu oameni asemănători.

Gândirea negativă a banilor strică viața clasei de mijloc, așa că oamenii bogați preferă să comunice cu cei bogați.

Oamenii bogați nu își pot permite să comunice cu oamenii sumbre și nemulțumiți Acest lucru este adesea perceput de majoritate ca snobism

Sunând la niște snobi bogați, clasa de mijloc găsește o altă modalitate de a se justifica în mediocritatea lor și de a se simți puțin mai bine.

17. Clasa de mijloc se concentrează pe salvare, bogații se concentrează pe câștigul salarial.

Siebold a sugerat că accentul bogat pe ceea ce primesc prin asumarea de riscuri, nu cum să păstreze ceea ce au.

Cei mai mulți oameni se concentrează atât pe salvarea, cât și pe încercarea de a trăi cu modestie, încât aceștia pierd oportunitățile mari care apar lângă ele

Chiar și la înălțimea crizei, când bogații și-au abandonat investiția obișnuită pe piața bursieră, și-au schimbat gândirea în mod diferit față de cei săraci. Oamenii bogați s-au concentrat pe energia lor psihică și au câștigat oriunde puteau. A câștigat mulți bani.

18. Clasa de mijloc nu riscă bani. Oamenii bogați știu când trebuie să-și asume riscuri.

Beneficiul este sloganul celor bogați

Fiecare investitor pierde din când în când bani, dar oamenii bogați știu că, indiferent de ce se întâmplă, vor fi întotdeauna capabili să câștige mai mult.

19. Majoritatea oamenilor iubesc stabilitatea și confortul. Oamenii bogați găsesc confort în incertitudine.

În cea mai mare parte, este nevoie de un curaj de a lua decizii în calitate de milionar. O astfel de provocare pentru sine nu se potrivește majorității clasei de mijloc, obișnuită cu o viață calmă și măsurată.

Dorința de confort fizic, psihologic și emoțional este o trăsătură distinctivă a gândirii clasei de mijloc

Oamenii remarcabili învață devreme că devenirea unui milionar nu este ușor, iar nevoia de confort poate fi devastatoare. Învață să se simtă confortabil într-o stare de incertitudine în curs de desfășurare.

20. Majoritatea oamenilor nu recunosc niciodată legătura dintre bani și sănătate. Oamenii bogați știu că banii pot salva vieți.

În timp ce clasa de mijloc cercetează medicina modernă și încearcă să obțină o asigurare medicală mai bună de la angajatorul său, bogații intră în așa-numitele asociații de îngrijire medicală pentru elită.

Aceștia plătesc contribuții anuale substanțiale, care le garantează accesul 24 de ore la cel mai bun medic care deservește doar un grup mic de persoane alese

Pentru mulți oameni bogați, este extrem de important ca medicul să trăiască sau să lucreze cât mai aproape de casă.

21. Oamenii obișnuiți cred că trebuie să aleagă între o familie mare și bogăție. Oamenii bogați știu că puteți avea atât amândoi, și asta.

Ideea că este nevoie să alegi între bogăție și familie nu este altceva decât o scuză "

Oamenii obișnuiți nu vor să creadă că pot avea ambele, și că în această regulă există un loc pentru ambele componente

Bogații știu că puteți avea tot ce vă doriți dacă sunteți pregătiți să provocați viața cu modul de gândire, în care trăiesc dragostea și abundența.

Anastasia Milkova, un cronicar despre "Bogăția. ru »

Îi plăcea? Împărtășește-l cu prietenii tăi!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: