10 cele mai bune modalități de întărire a sfaturilor copilului pentru imunitate

1. Cea mai simplă, după părerea mea, modalitatea de a întări imunitatea copilului în timpul iernii este introducerea în dieta fructelor de merișoare congelate. Compoturile, băuturile din fructe, jeleul din afine nu sunt numai feluri de mâncare delicioase, ci și o sursă de multe vitamine utile. Numai aici nu fiecare copil va mânca afine. Mina, de exemplu, refuză.







2. Prietenul meu cumpără în fiecare iarnă în tinctura de farmacie de Echinacea purpurea și se adaugă câteva picături de un copil într-un compot. Rezultatul pe față - copilul este foarte activ și bolnav foarte rar. Este doar perfuzie cu alcool Echinacea. De aceea nu am risipit să-i dau copilului încă.

3. Nu este nimic mai bun pentru întărirea imunității copiilor în timpul iernii decât mierea naturală. Dacă, bineînțeles, copilul nu are alergii la acest produs. Mierea este foarte dulce, deci poate fi folosită ca înlocuitor de zahăr. De asemenea, puteți prepara un amestec de vitamine din diferite fructe uscate, lamaie și miere. Toate ingredientele trebuie să fie măcinate și amestecate cu miere. Păstrați acest amestec numai în frigider. O rată zilnică este de numai 1 linguriță. Dar copiii mănâncă acest amestec gustos cu mare plăcere, așa că trebuie să-l ascundem pe raftul cel mai de sus din frigider.)

4. Usturoiul, ca parte a diferitelor feluri de mâncare în timpul iernii, este un mijloc excelent nu numai pentru a întări imunitatea tuturor membrilor familiei, ci și pentru prevenirea bolilor catarale.
În timpul iernii este util să mănânci morcovi. Morcovi rase cu ulei de floarea-soarelui - aceasta este o modalitate excelenta de a imbunatati nu numai imunitatea, ci si viziunea copilului. Și dacă trebuie să ridicați nivelul de hemoglobină în sânge, atunci în acest caz merită să frecați morcovii împreună cu mărul. Acestea sunt metode recunoscute de medicină tradițională, care au ajutat mai mult de o generație. Adevărat, copilul meu refuză să mănânce morcovi rași. Dar este vorba doar de un pătrat periat, pur și simplu "cu un bang".

5. De asemenea, este foarte util să acordăm copiilor nuci. Adevărat, nu în fiecare zi, ci doar de două ori pe săptămână. Și apoi 1 nucă la un moment dat. Dar beneficiile acestui nutlet sunt de fapt multe. Am început să mâncăm nuci de la 1,5 ani. Cu toate acestea, pediatrii spun că este prea devreme. Dar nu ne-a fost nimic groaznic. S-au transferat bine.
6. Salatele din legume proaspete, mai ales dacă sunt condimentate cu ulei de măsline natural - nu este doar o sursă de vitamine, ci și o modalitate excelentă de a întări sistemul imunitar al unui copil. Pentru uleiul de măsline, fiecare mamă trebuie să acorde o atenție deosebită. La urma urmei, daca poti manca salate din legume proaspete dupa un an, atunci ulei de masline poate fi introdus in dieta de la 7 luni deja.

Am aflat despre beneficiile uleiului de măsline pentru un copil de la un pediatru. Sa întâmplat așa că la GW aveam doar 6 luni. Apoi a trecut brusc la IW. După cum a spus medicul nostru, uleiul de măsline este o sursă de grăsimi valoroase, care în compoziția lor sunt foarte asemănătoare cu cele ale laptelui matern. Acest ulei ar trebui să fie adăugat în formă brută în piureuri de legume și supe, care constituie prima atracție a bebelușului. La început m-am temut că uleiul brut ar provoca diaree. Dar a avut o șansă. E bine că copilul nu sa întâmplat. Scaunul nu sa schimbat deloc. Dar i-am adăugat 1 picătură pe porție. Apoi, după ce am studiat Internetul, am fost plăcut surprins de faptul că medicina tradițională recomandă adăugarea uleiului de măsline rația copiilor mici, care întărește imunitatea, stimulează dezvoltarea sistemului osos și întărește pereții intestinului. Este adevărat că există și un efect slab laxativ al acestui produs în rețea.

7. Alimentul de mușețel este o altă modalitate excelentă de a întări imunitatea copiilor și de a normaliza procesele de digerare a alimentelor. Dar, de vreme ce micul meu a refuzat să bea acest bulion chiar și sub formă diluată, cât de eficientă este, nu pot spune. Adevărat, am găsit folosirea bulionului gătit - turnat într-o baie pentru scăldat. Nu știu dacă această baie a beneficiat de imunitatea copilului meu, dar după baie am adormit foarte bine.







8. Gem de zmeură

Primul și foarte eficientul produs care conține vitamine este zmeura. Ar trebui să fie mâncat în sezon, iar iarna să facă o piesă specială cu numele de cod "Antigripp". Toată lumea știe că, în cazul tratamentului termic, substanțele utile sunt pierdute. Prin urmare, trebuie doar să amestecați o măsură de zmeură și două (minimum unu și jumătate) măsură a zahărului. Zmeură pre-răsuciți într-un măcinător de carne sau tăiați pe un blender. Amestecul rezultat este încălzit la căldură scăzută până când zahărul este lăsat. Dar a aduce la fierbere nu este necesar. Apoi se toarnă gemul în borcane curate și uscate, se acoperă cu capace din plastic și se depozitează în frigider. Din astfel de gemuri este posibil să se facă băuturi și ceaiuri de fructe toată iarna. Ceaiul de zmeură este o sursă excelentă de vitamina C. O procedură similară se poate face și cu merișor.

9. Compotul de la câine a crescut

Metoda celei de-a doua mamici, care ajută la întărirea imunității copilului - compotul de la câine a crescut. Această băutură poate fi alternată cu ceai de zmeură. Este pregătit ca un compot regulat. Luați 250-300 de grame de șolduri uscate, turnați apă și gătiți până când cocoșul se înmoaie. Adăugați puțin zahăr. De asemenea, puteți prepara un termos. Se toarnă apă clocotită într-o sticlă cu termos, cu o țesătură de trandafir, și se lasă la noapte. Dacă înlocuiți aceste două băuturi cu toate ceaiurile și sucurile pe care bebelușul le utilizează pentru această zi, rezultatul nu va dura mult.

10. Un amestec minunat de vitamine

Există o altă prescripție eficientă pentru "medicina" acasă pentru a îmbunătăți imunitatea. Luați un pahar de nuci, o jumătate de cană de caise uscate, o lămâie cu coajă și un pahar de miere (este mai bine să încălziți puțin până la lichefiere). Toate ingredientele solide sunt trecute printr-o mașină de măcinat cu carne sau folosiți un malaxor. Apoi adăugați mierea, amestecați-l și puneți-l timp de 1-2 zile. Amestecul rezultat trebuie administrat copilului dimineața și seara într-o linguriță.

Încercați să petreceți fiecare terapie cu bebeluși în fiecare iarnă cu aceste remedii folclorice și veți fi mult mai puțin bolnavi. De asemenea, asigurați-vă că urmați cursul de "tratament" după boală și utilizarea antibioticelor. Acest lucru va ajuta la întărirea imunității și restabilirea puterii. Acum că știți cum să întăriți imunitatea unui copil, puteți merge la grădiniță pentru a călători și a conduce un stil de viață activ, indiferent de perioada din an.

10 cele mai bune modalități de întărire a sfaturilor copilului pentru imunitate

Wow, ce yummies există la fiul tău!))) Yum-yum! Samele sunt coapte?) ... De asemenea, folosim ceva din această listă)) și din copilărie îmi amintesc un amestec de vitamine de la mama mea: pentru kilograme de nuci, stafide negru și sticlă de miere. Nu știu ce era cu imunitate, mai degrabă cu stomacul, pentru că fratele meu și cu mine am fost întotdeauna puțin linguriță și un borcan de un litru pe cel rău pentru două zile mâncat)))

Da. că a frământat o mulțime de aluat pentru pishki, aici și placintele au ieșit încă

Echinaceea și mierea sunt foarte alergice.

Mama nu va lipsi

Somn și snores: fii atent, nu te trezești!

Alergii: cum să ajuți copilul?

Mama împotriva bunicii: cine va câștiga?

Ce trebuie să faceți atunci când atacă alergenii?

Am fost plăcut surprins de blândețea lui!

Vorbim despre compoziție, nu ascundem nimic

Testați-vă cunoștințele despre dermatita atopică

Cum sa evitati pericolele unui copil alergic?

Cum sa gasesti timp pentru tine?

Aveți nevoie de un răspuns: este alergic sau nu?

Un bărbat ar trebui, de asemenea, să planifice un copil!

Care sunt cele mai alergenice alimente?

Toate întrebările despre dermatita atopică aici

Un tur al lumii în jurul lumii fascinante a parfumurilor

Atenția va fi suficientă

Cât de importantă este sensibilitatea maternă?

Pe pământ și în ocean, străpunem totul!

Este doar o frig?

Copiii nu au un obstacol

Descărcați o cântare pentru fumuri!

Concurență: cine se ocupă de vremea din casă?

Mama trebuie să înțeleagă acest lucru dacă este copilul ei.

Ce ar trebui să facă părinții dacă copilul este alergic?

Top 5 cele mai plăcute mirosuri

Reguli de bază pentru copilul atopic pentru îngrijirea pielii

Este adevărat că fetele au nevoie de mai multă îmbrățișare?

Testăm laptele pentru o digestie confortabilă a copilului!

Cautam 3 mame pentru testarea aerului Venta







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: