Noutăți pe tema echipa sprint sprint jocuri de război lahti schi curse

Lahti (Finlanda), masculin
Sprint personal (stil gratuit). Finalul. 1. Pelegrino (Italia) - 3.13.76. 2. Ustyugov (Rusia) - un decalaj de 0,15. 3. Claibo (Norvegia) - 0,44.

Echipa Sprint (stil clasic). Finalul. 1. Rusia (Ustyugov / Kryukov) - 17.40.6. 2. Italia - 2.2. 3. Finlanda - 8.7.
Skiathlon. 1. Ustyugov - 1: 09.16,7. 2. Sundby - 6.7. 3. Kroh (ambele din Norvegia) - 31.8. 8. Larkov - 36.1. 15. Bolshunov - 56.0. 17. Nemuritori (toți - Rusia) - 1.08.7.
femei
Sprint de echipă (stil liber). 1. Norvegia - 20.20.5. 2. Rusia (Matveeva / Belorukova) - 5.6.

Julia Belorukova și Natalya Matveeva au putut concura destul de mult pentru medalia de la sprintul echipei, ceea ce au făcut. Cel puțin, m-am gândit că au avut o șansă mare de a obține bronz, și au luat argint. Același lucru este valabil și pentru lupta lui Serghei Ustyugov pentru medalia de schi, dar medalia de argint în sprintul personal a fost, într-o oarecare măsură, surprinsă.

Echipa de barbati rus a fost prima in echipa clasica sprint la Campionatele Mondiale de schi din finlandeza Lahti.
Țara noastră a fost reprezentată de campioana olimpică, acum primul campion mondial de trei ori printre schiorii sovietici și ruși Nikita Kryukov și a devenit campion mondial de două ori Serghei Ustyugov.
Și prin tradiție, au existat intrigi în jurul sportivilor noștri, deși de această dată nu au reușit.
Federația Internațională de Schi nu va lua în considerare problema privării schiorilor ruși Natalia Matveeva și Yulia Belorukova de o medalie de argint. Acest lucru este raportat de ziarul suedez "Express".

Ea a spus acest lucru jurnaliștilor după ce a câștigat argintul în echipă sprint împreună cu Julia Belorukova.
Din păcate, nu putem afișa această imagine. Mesajul de eroare este trimis automat echipei de asistență. Ne cerem scuze
Pentru Matveyeva, actuala Cupa Mondială este cea de-a cincea din cariera sa, înainte de această medalie la principalele începuturi ale sezonului pe care nu a putut câștiga.
"Înainte de începerea actualului turneu, gândurile despre următoarea Cupă Mondială nu au fost, pentru că am mulți ani, iar după Jocurile Olimpice din Coreea de Sud am vrut să fac un decret.

Nikita Kryukov și Serghei Ustyugov au câștigat echipa sprint la Campionatul Mondial de la Lahti. Silver a câștigat echipa națională a Italiei, a închis primele trei echipe din Finlanda.
fotografie: ru.wikipedia.org
Deci se întâmplă - nu trebuie să pierdem șansa noastră și să fim gata să o facem în orice moment. Cea mai mare parte a distanței de sprint a echipei a fost dominată de echipa norvegiană. Și apoi sa întâmplat ceea ce ne-a distrus mai mult decât o dată - în penultima curbă, norvegianul Emil Iversen și Finn Iivo Niskanen s-au ciocnit, literalmente încurcați în trupuri, bețe, schiuri și. Și - tot. Serghei Ustyugov și Federico Pellegrino au trecut fără concurenți.

Sportivii au arătat timpul de 17 minute 40,69 secunde la o distanță de 6x1,3 km. Schiorii italieni Dietmar Necklair și Federico Pellegrino s-au clasat pe locul al doilea, au rămas în urma câștigătorilor cu 2,14 secunde. Locul trei a fost ocupat de finlandezii Sami Yaujojärvi și Iivo Niskanen (+8,64).
Se remarcă faptul că, înainte de final, schiorii norvegieni și finlandezii s-au ciocnit și au căzut. Acest lucru a permis altor sportivi să meargă înainte.
Serghei Ustyugov pentru a treia oară devine câștigătorul actualei Cupe mondiale. Anterior, el a câștigat aur la schiatlon și argint în sprint individual.

Sportivii au avut un rezultat de 17 minute 40.69 secunde.
Locul al doilea a fost preluat de italienii Dietmar Neckler și Federico Pellegrino, al treilea - finlandezii Sami Yaujojarvi și Iivo Niskanen.
Să observăm că, înainte de terminarea schiorilor norvegieni și finlandezi care au intrat în conducere, s-au ciocnit și au căzut, acest lucru ia permis Rusiei și Italiei să fie trase înainte.
Pentru echipa națională a Rusiei, această medalie a devenit a patra la Campionatul Mondial de la Lahti.