23 Completare delicioasă pentru clătite, confort și căldură a casei mele

23 Completare delicioasă pentru clătite, confort și căldură a casei mele

Bună ziua, dragi prieteni!

Va veni imbecilul! Am deschis deja o săptămână de clătite și de două ori clătite clătite. Ce umpluturi delicioase pentru clatite pot fi făcute? Să împărtășim rețete.







Și la sfârșitul articolului un test vesel!

Toată lumea știe că Soborul este un ciclu popular de sărbătoare printre slavii, păstrat din cele mai vechi timpuri. Maslenica este asociată cu firele de iarnă și întâlnirea primăverii. La noi, dintr-o dată, a devenit mai rece, zăpada a căzut, ca și cum iarna nu vrea să plece, și până la sfârșitul săptămânii promite încălzire. Totul, așa cum ar trebui să fie.


Atributele tradiționale ale carnavalului sunt pline, distractive, plimbări cu sania, distracție.

Pentru fiecare zi a săptămânii, au existat ritualuri. Luni - o reuniune a clătită marți - zaigryshi, miercuri - gourmet atunci când mersul pe jos „la mama sa pe clatite“ joi - sărbători Shrovetide, vineri - Teschin Vecherki sâmbătă - adunări Zolovkina și duminică - „zi iertare“ .

Și vreau să vorbesc despre atributul principal al sărbătorilor - clătite. La urma urmei, ele pot fi coapte toată săptămâna, începând deja luni.

Desigur, toată lumea iubește în primul rând clatite la cald în sine, și chiar direct din tigaie.

Dar nu clătite mai puțin gustoase cu umpluturi diferite.

23 umpluturi delicioase pentru clătite

Voi oferi mai multe opțiuni pentru umpluturi delicioase pentru clătite, cunoscute sau noi pentru cineva, și vă completați propria dvs. Au fost de acord? La urma urmei, vrei mereu ceva nou, varietate.

Îmi place să fac clatite subțiri cu umplutură, de multe ori fac aluat pentru astfel de clatite pe apă, dar este, de asemenea, posibil pe lapte. Reteta pentru clatite subtiri poate fi gasita aici >>.

Dulciuri umplute pentru clătite

Opțiunea cea mai simplă - pentru a fărâmița suprafața gemului, a mierei sau a laptelui condensat, poate fi măcinată cu nuci și zahăr, ori în jumătate și din nou pe jumătate. Clatite delicioase servesc pentru ceai.

23 Completare delicioasă pentru clătite, confort și căldură a casei mele

Clatite cu mere si cireșe

Și preferatul meu este o umplutură pentru clătite cu mere. Probabil pentru că fac astfel de clătite cu sos de ciocolată.

Această rețetă pe care am învățat-o în anii mei studenți, când practicam la Moscova, prietenii mei și mi-a plăcut să vizitez cafeneaua "Chocolate Girl", unde au fost gătite astfel de minunate clătite.

Pentru umplere vor fi necesare 3-4 mere mari.

Tăiați-le în felii mici și tocați într-o cantitate mică de apă până când sunt moi.

Am pus-o înapoi într-o gaură, astfel încât sticla este superfluă. Dacă merele sunt acizi, puteți adăuga zahăr la gust.

Umplutura este așezată pe o clătite și laminată într-un tub. Se toarnă sosul de ciocolată.

Pentru prepararea sos de smântână turnat într-o tigaie de sticlă, se adaugă 2 linguri linguri cacao, 4 linguri de zahar si se fierbe, și de preferință într-o baie de apă, amestecând pentru a dizolva zaharul.

Copiii de la astfel de clătite sunt pur și simplu încântați!

În mod similar, puteți pregăti o umplutură pentru clătite cu cireșe. se rostogolește într-un tub și se toarnă cu smântână.







Clatite cu branza de vaci

La dulce poate fi atribuită umplerea pentru clătite cu brânză de vaci. Branza de brânză ar trebui să fie piure cu o lingură, adăugați zahăr la gust, puteți adăuga stafide, semințe de mac.

Și o umplutură delicioasă pentru clătite este obținută din brânză de vaci cu mere și scorțișoară.

Clatitele cu brânză Îmi dau plicul și ușor se prăjește într-o tigaie pe o parte astfel încât clatite să nu se întoarcă.

De la clătite cu umplutură delicioasă dulce sub formă de cremă, puteți face chiar și o prăjitură sau o plăcintă.

Pancake cu cremă

Pentru a prăji tortul 1 pahar de grăsime groasă de grăsime pentru a bate cu ½ ceasca de zahăr și 6 gălbenușuri. Tigaia de adâncime se unge cu ulei, se presară cu pesmet, se adaugă clătite, se pune sandwich cu cremă. La ultima clătite, puneți o bucată de unt, coaceți în cuptor.

Charlotte de clătite

Tăiați merele în felii subțiri. Clătite adăuga într-o tigaie adâncă, unsă și presărată cu pesmet, fiecare lubrifiază clătită unt topit, strat pus de mere, se presară zahăr. Coaceți în cuptor.

Tort de clătite cu cremă de ciocolată

Pentru a pregati crema aveti nevoie de:

  • ciocolată amară - 300 grame;
  • unt - 400 grame;
  • zahăr pudră - 4 cupe;
  • ouă - 2 bucăți;
  • frisca - 1/4 ceasca;
  • vanilie - 1 lingurita;
  • un vârf de sare.

Într-o baie de apă, topiți ciocolata.

Se amestecă mixerul cu ulei moale, vanilie și sare. Apoi adăugați zahărul sub formă de pudră, ouăle și ciocolata.

Prima clătiță este îmbibată cu cremă de ciocolată, a doua este frișca. Și așa mai departe, am pus clatite, promazyvaya smântână și smântână.
Ultima clătiți cu smântână cu smântână, cu cremă. Pentru decorare, presărați cu ciocolată rasă.

Se pune în frigider timp de 1 oră.

De asemenea, îmi plac clatite de ciocolată pe iaurt și clătite cu dungi frumoase. Retete aici >>.

Carne, ciuperci, pește, topuri de brânză pentru clătite

Clatite cu carne tocata

Cea mai populară este probabil umplutura de carne tocată pentru clătite. Orice carne (carne de vită, carne de porc sau împreună) pentru a parcurge într-un măcinător de carne, se prăjește într-o tavă cu ceapă tocată, puteți adăuga morcovi rase.

Clatite cu ficat

Îmi place și clătite cu ficat. Ficatul este derulat într-o mașină de tocat carne și prăjit cu ceapă, precum și carne tocată. Puteți adăuga cartofi piure pe ficat.

Și totuși este posibil să se facă astfel de umplutură de la un ficat pentru clătite:

100 de grame de ficat tocată mărunt, prăjite cu ceapă (1 bucată), adăugați orez fiert (50 g), sare, piper. În mijlocul clătitului se întinde umplutura și se îndoaie plicul.

Clatite cu ciuperci

Ai făcut o umplere de ciuperci? Este incredibil de delicios! Ciupercile de umplutură se toacă fin și se prăjește cu ceapă.

Puteți folosi chiar și ciuperci murate:

Luăm un borcan de ciuperci marinate, asortate (400 grame), tăiate și amestecate cu smântână (400 grame), înfășurăm umplutura într-o clătite.

Clatita cu hering si mere

Prin urmare, se procedează după cum urmează: ușor de curățat și se taie în cuburi mici hering, felii de mere si cubulete, se amestecă toate împreună și în această formă înfășurat într-o clătită.

Nici nu-ți pot spune cât mi-a plăcut! Un astfel de gust neobișnuit, uimitor de simplu!

Clatite cu brânză

O altă opțiune este o umplutură delicioasă pentru clătite făcute din brânză. Ei bine, foarte gustos! Tocmai am făcut astfel de clătite ieri. Este foarte simplu - brânză, trei pe o răzătoare grosier și învelite în plicuri clătite, prăjite într-o tigaie, și puteți coace într-un cuptor bine preîncălzit timp de 5-7 minute, astfel încât numai alevinii clătite, iar umplutura este topita, dar numai luat.

23 Completare delicioasă pentru clătite, confort și căldură a casei mele

Și puteți, de asemenea, să coaceți clătite cu brânză.

Pentru a face acest lucru, gatiti brânza pe un rastel mic (300 g), separati proteinele de 5 oua de galbenus. Răsuciți gălbenușele cu lapte (3 cesti), adăugați ¾ linguriță de sare, brânză rasă, 2,5 cesti de făină. Bateți proteinele, adăugați-le în aluat. Clatite mici se prăjeau în unt până la o crustă roșie.

Puteți adăuga, de asemenea, mărar la aluat, veti obtine clatite neobișnuite frumoase.

Tort de prăjit cu carne tocată

Panza de tort se poate face nu numai dulce, ci și cu carne tocată.

Cu ce ​​umplutură ai făcut clătite?

Da, doar cu smântână. și poate cu caviarul?

23 Completare delicioasă pentru clătite, confort și căldură a casei mele

Cine este mai mult? Împărtășește-ți rețetele pentru umpluturi delicioase pentru clătite!

Bon apetit și carnaval vesel!

Merry TEST: Afla ce fel de pancake arăți

Citiți alte rețete delicioase.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: