15 Provocative Frederic Begbeder Citări

Cărțile Begbedera au fost traduse și re-publicate în întreaga lume, iar declarațiile sale au rătăcit pe Web mulți ani. Diletant.media sugerează să reamintim câteva citate din lucrările scriitorului și să determinăm ce gândește prozatorul despre proză, dragoste, fericire și realitate modernă.

15 Provocative Frederic Begbeder Citări







"În viață există o singură dragoste mare, toată dragostea de mai sus este doar un test al stiloului și toate cele ulterioare - prinderea celor pierduți. Dragostea este acum sau niciodată "

"Plăcerea are o virtute importantă: spre deosebire de fericire, există"

15 citate provocatoare de la Frederic Begbeder

Tânărul Frederick Begbeder (stânga) cu fratele său Charles

"O pleoapă a țânțarilor are o zi, un trandafir are trei. Pisica are treisprezece ani, dragostea are trei ani. Și nu poți să-l ajuți. Primul an de pasiune, apoi un an de tandrețe și, în final, un an de plictiseală.

În primul an ei spun: "Dacă plecați, voi termina cu mine."

În al doilea an, ei spun: "Dacă plecați, o să mă rănească, dar voi supraviețui."

Pentru al treilea an, ei spun: "Dacă plecați, o voi spăla cu șampanie"






"Alcoolul este ca dragostea: este atât de bun la început ..."

"Nu este greu să mori pentru dragoste. Este greu să găsești iubire, pentru care merită să mori "

15 citate provocatoare de la Frederic Begbeder

25 de ani, Frederic Begbeder

"Sunt câteva secunde mai lungi decât altele"

„Orice persoană are nevoie de unele hobby-uri - aparent, în scopul de a“ iesi de stres „- dar cumva știi foarte bine că, de fapt, oamenii sunt doar încearcă să supraviețuiască și să nu meargă nebun“

"În două locuri numai idoli sunt aplaudați: în cinematograf și în avion, când se află"

15 Provocative Frederic Begbeder Citări

Frederic Begbeder și Jean Dujardin, care joacă rolul lui Octave Parango în filmul "99 de franci"

"Învinovătesc societatea consumatorilor că mi-a făcut ceea ce sunt: ​​insatisabil. Îi învinovățesc pe părinții mei pentru că mi-au făcut ceea ce sunt: ​​fără spinare. Eu învinuiesc adesea pe alții să nu mă învinuiesc "

"Pentru a iubi pe cineva, trebuie mai întâi să te iubești"

"Mi-am pierdut punctele, miopia mă face optimistă"

15 Provocative Frederic Begbeder Citări

Frederic Begbeder în rolul de stewardesă în filmul "99 de franci"

"În America, visurile se realizează nu pentru că americanii doresc să devină realitate, ci pentru că ei visează. Ei visează și nu vă gândiți la consecințe. Pentru a face un vis devenit realitate, trebuie mai întâi să visezi "

"Euro a fost inventat în mod specific pentru câștigurile indecentă ale bogatului, au arătat de șase ori mai modeste"

"Cel mai surprinzător lucru din această viață este că acesta continuă"







Trimiteți-le prietenilor: