7 Fraze de oprire care distrug dialogul

7 Fraze de oprire care distrug dialogul

Există fraze care ni se par destul de obișnuite. Nu acordăm o importanță deosebită când le pronunțăm. Cu toate acestea, ei, acționând la un nivel subconștient, distrug dialogul cu interlocutorul. Dacă doriți să comunicați cu beneficiul și plăcerea, nu spuneți aceste fraze. În articol, le-am enumerat și le-am dat sfaturi, decât pot fi înlocuite.







Luați în considerare 7 fraze familiare de stop. care distrug dialogul și creează o impresie neplăcută în interlocutor.

"Normal"

Cuvântul "normal" este un răspuns nou la orice întrebare. Oferim un răspuns la întrebările pe care le considerăm interlocutorul de la politețe. "Ce faci?" - "Mulțumesc, e în regulă". Într-adevăr, de multe ori aceste întrebări sunt rugate să nu afle ce se întâmplă. Cu toate acestea, este posibil ca interlocutorul să aibă un interes sincer pentru dvs. Încercați data viitoare la întrebarea "Cum vă aflați?" Pentru a răspunde în detaliu. Prin reacția interlocutorului, veți înțelege ceea ce aștepta - un răspuns scurt sau lung. Dacă subiectul este interesant pentru el, atunci el va pune întrebări suplimentare.







Ce se întâmplă dacă partenerul dumneavoastră vă spune să „normal“? oferta Politicos pentru a ajuta: „Ai spus că a fost bine, dar eu simt că ești supărat. Pot să fac ceva pentru a ajuta, „Dacă aveți o relație strânsă cu cineva, se poate spune următoarea propoziție:“ Poate am ceva nu făcut sau a spus: „Deci, ai pus începutul dialogului și de a ajuta cealaltă parte, care va asculta problema lui și? ajuta găsi o cale de ieșire din situația.

Consiliul. Corectați-vă stilul lingvistic astfel încât informațiile importante pe care doriți să le primiți să nu fie mascate de cuvântul "normal".

„Dar“







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: