15 Fraze care nu pot fi spuse oamenilor - arta fericirii

Unele expresii feminine aparent obișnuite acționează asupra bărbaților ca arme reci și sunt capabile să le rănească la miez. Psihologul, expertul constant al spectacolului "Lăsați-i să vorbească", Anette Orlova, spune că nu se poate vorbi cu sexul puternic.







1. Nu mă iubești

Înainte de noi este o declarație de expresie. Are puterea de a sugera. La început, un om va încerca să o respingă și apoi să se gândească la asta. Poate că are dreptate, dacă spune așa și chiar nu-mi plac? Dacă nu vreți să puneți un astfel de gând în capul însoțitorului, nu spuneți astfel de lucruri. Mai bine spuneți: "Este atât de important pentru mine să aud de la dvs. că îmi pasă de tine".

2. Vasya a cumpărat Masha o blană și mi-ai dat ...

Dacă comparați partenerul cu un concurent și el pierde pentru el, pentru omul dvs. o astfel de opoziție va duce la agresiune, furie sau depresie. Îi atragi atenția asupra slăbiciunii, a impotenței sale. El, la rândul său, se va simți defect, poate supărat sau pur și simplu vă va sfătui să-l găsiți pe Vasya. Înlocuiți comparația frazelor cu cuvinte mai sigure: "Deci, doriți să fiți răsfățați de ceva". Sau: "Am văzut o rochie frumoasă, așa că mi-ai da-o, și o voi purta și o să vă simt grijă".

3. Am petrecut cei mai buni ani pe tine

Nu numai aceasta este o reproșare, ci și o catastrofă a ceea ce se întâmplă. Această frază este dăunătoare pentru ambele. Spunând astfel de cuvinte, devalorizați tot ceea ce a fost între voi, vă puneți un program "tot ce este mai bine este lăsat în urmă". Bărbații sunt supărați de astfel de afirmații. În loc de reproșuri, spuneți: "Avem o poveste de viață foarte mare cu voi, să încercăm împreună, astfel încât totul să fie în continuare bun".

4. Uite ce sunt gras

Foarte adesea femeile vorbesc despre deficiențele lor în speranța de a auzi un compliment sau o respingere. Aceasta este o modalitate proastă de a cerca pentru laudă. Dacă spui "sunt grăsime" de cinci ori, pentru a șasea oară un om se va gândi la ce înseamnă că trăiește cu o femeie atât de urâtă. Prin urmare, trebuie să rămână tăcut sau să vorbești îngrijorător despre imperfecțiunile cuiva. De exemplu, în acest fel: "Mi se pare că e timpul să ai grijă de tine, dă-mi un abonament la sala de fitness. Vreau să fiu în formă cu tine, ca să fii mândru de mine.

5. Am născut un copil

Sună ca o favoare uriașă și un indiciu de relații de barter: ți-am dat naștere și îmi dai asta și apoi transfer. Astfel de cuvinte deconectează oamenii, de la ei nivelul endorfinelor din sânge începe să scadă și iubirea trece rapid. Dacă vreți să reamintiți unui bărbat că sunteți mama copilului său, spuneți-i că vă mulțumesc pentru un astfel de copil minunat.

6. Trebuie să vorbim în serios

O femeie poate avea în minte că este necesar să vorbească despre ceva important, dar creierul masculin percepe această expresie ca un semn de pericol. Soțul meu are impresia că el este din nou un elev școlar și este chemat de către directorul de școală. Nu-i pasă ce va fi discutat, pentru el, în orice caz, informațiile vor avea o culoare negativă. Această expresie este modalitatea corectă de ai face pe oameni să rămână la lucru. Poate fi prezentat mai ușor, dacă spui: "Dragă, când ești într-o dispoziție, dă-mi voie să știu, aș vrea să discut cu tine câteva puncte importante". Deci, reduceți importanța conversației viitoare.







7. Când ne vom căsători?

Aceste trei cuvinte sunt cea mai bună modalitate de a încheia o relație cu un fan plictisit. Un om apreciază numai ceea ce cucereste. O întrebare directă despre căsnicia lui îl va speria. Dacă simțiți că nu există nicio dezvoltare a relației, faceți un pas înapoi, doar pas înapoi, astfel încât omul să înțeleagă că aveți propriile afaceri, interese. Și când începe să se îngrijoreze din cauza întâlnirilor cu prietenii, spune-i cu calm că ai propria viziune a vieții și că vrei o relație deplină. Amintiți-vă că un bărbat este căsătorit, teama de a pierde o femeie ar trebui să fie mai puternică decât teama de a se despărți de viața lui de burlac.

8. Nu te mai uita la ea.

Faptul că tovarășul tău acordă atenție altor femei, nu este nimic greșit, așa că natura este aranjată. Nu este nevoie să-l reproșezi dacă o face în limitele rezonabile. Veți arăta doar prost. Privind în mod exagerat la femei? Începe să te uiți la bărbați. El va simți alarma și va înțelege greșeala lui.

9. Nu atingeți, o voi face eu însumi!

Această interzicere a frazelor îl ajută să omoare omul în întreaga inițiativă și să-l facă o persoană inertă. Timpul va trece și veți cânta pentru oboseala voastră, soțul dvs., care nici nu va ridica degetul. Dar nu este de vină. Tu l-ai interzis să participe. Pentru a evita acest lucru, ori de câte ori un om încearcă să facă ceva, spuneți cât de mulțumit sunteți să-i simțiți sprijinul în totul.

10. Nu știi cum să te îmbraci

Da, nu este in mintea oamenilor ca ei sa se imbrace bine, dar pe stima de sine o astfel de remarca va lovi. Este mai bine să parafrazezi, de exemplu, să spui: "Văd așa un pulover albastru, cu ochii tăi va arăta luxos. Să mergem să cumpărăm. Trebuie doar să atragi o persoană, să mergi la magazin împreună și apoi trebuie să adaugi cum merge lucrurile noi.

11. Alegeți: fie eu, fie ...

Fiecare încercare de a obține un om de a alege îl va conduce într-un colț și va duce la o relație mort-end. Puteți pune o persoană în fața unei alegeri, dar numai în cazuri justificate, de exemplu, când vine vorba de dumneavoastră și de băut. Ultimatumurile precum "Eu sau mama ta" sunt pur și simplu catastrofale. Nu forțați niciodată pe cel iubit să decidă cine va rămâne în viața lui - tu sau rudele lui. Dacă doriți să subliniați cât de important este pentru el să vă ia partea, spuneți: "Simt mereu protecția voastră și știu că nu veți face niciodată rău nimănui".

12. Ți-am spus, dar nu ai ascultat

Uneori, această reproșare este ruptă de la toată lumea. Dar, dacă îndreptați constant spre un bărbat că aveți dreptate, iritarea va începe să se acumuleze. El dorește întotdeauna să fie mai puternic și mai înțelept, și de la astfel de fraze începe să-și piardă propriul său sine, iar tu te întorci de la un iubit într-un profesor plictisitor. Exact aceleași cuvinte pot fi spus mai moale: "Ce pacat, am crezut că ar trebui să faceți acest lucru, dar a făcut-o diferit și a făcut o greșeală."

13. Destul de suferit de prostii, ar fi mai bine ...

Când spui că un om ar trebui să-și lase afacerea "neimportantă" și să facă ceva util, îi umiliți sentimentele. Partenerul înțelege că interesele sale nu sunt luate în considerare, este percepută ca o funcție. Nu contează ce se întâmplă în tine, principalul lucru este să faci asta. Deci, arăți egoism și relații stricate. Indiciți că aveți nevoie de ajutor, o puteți face diferit: "Îmi place că aveți multe interese diferite. Uneori ești atât de dependent de faptul că niște lucruri de uz casnic pe care tocmai le-ai pierdut din atenție. Să ieșim împreună și apoi în jurul mizeriei.

14. Esti obosit?

Nu întrebați despre acest om care tocmai sa întors de la serviciu. Îl vei provoca iritare. A trecut pragul, a auzit întrebarea și și-a dat seama imediat că doreau ceva de la el. Starea lui a fost stricată. Mai bine așteptați înainte de a vă oferi sotului dvs. ceva. Spuneți această frază ca pe o declarație, astfel încât să-i arătați pe omul vostru că sunteți empatic cu el. Când mânca, se odihnește, spune: "Înțeleg că ești obosit. Dacă puteți, ar trebui să o facem astăzi ... "

15. Nu puteți face nimic deloc

Orice reproșuri cu cuvinte nu sunt, întotdeauna, nimic, absolut, de obicei - aceasta este o devalorizare totală a personalității unei alte persoane. Îl inspirați pe om că nu este capabil de nimic. Și în timp el va începe cu adevărat să gândească așa; va dezvolta impotenta fizica si psihologica. El se va simți slăbit și este posibil ca el să înceapă trecerea la alte femei pentru a-și recâștiga masculinitatea. Ai eșuat? Nu reproșa. Spune-mi că nu este înfricoșător, bine, nu sa întâmplat, ce poți să faci în legătură cu asta.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: