10 minute pentru a aduce bucurie copilului

Ideea acestui post sa născut când am vorbit ieri despre noua noastră broșură cu sfaturi pentru completarea calendarelor Advent. Cu acesta, puteți face cu adevărat calendarul Advent (chiar și o lună!) În 10 minute (presupunând că ați cumpărat un teanc de plicuri sau pungi de hârtie și designer sau o altă jucărie, care poate fi împărțită între cele două - dar ar fi ca și este ușor) . Și acum există multe astfel de soluții gata făcute. De fapt, proiectul meu este și o vacanță într-o cutie, de la ei. Acolo, totuși, nu se poate face cu zece minute, dar într-o seară este suficient să alergi în jurul magazinelor și nu trebuie.







De ce noi, părinții, ne este dificil să petrecem 10 minute pentru a aduce bucurie copilului?

1. Mulți dintre noi au fost învățați că, dacă se face ceva rapid, simplu și cu plăcere, atunci această afacere nu este reală. Trebuie să înveți să te pui "în plus" și în scopuri vesele, și nu doar pentru muncă grea.

2. Este foarte dificil să treceți la o nouă lecție. Chiar dacă este foarte simplă și scurtă, este nevoie de un efort pentru a lăsa afacerile actuale pentru un timp. Și apoi același efort pentru a reveni la locul de muncă. Pentru mine, poate acesta este principalul motiv pentru care nu fac totul pentru fiul meu pe care aș putea să-l fac.







3. Trăim cu convingeri despre noi înșine și este adesea mai ușor să le repetăm ​​decât să ne schimbăm. Dacă există printre credințele dvs. "Nu-mi place să joc cu un copil" sau "Nu știu cum să duc un copil" - va fi dificil să începeți un nou joc sau activitate.

4. Unii părinți nu consideră că jucăriile sunt importante și se înscriu doar în clase cu un copil englez sau o vizită la teatru și muzeu. Cu o astfel de prioritizare a priorităților, puținele plăceri pur și simplu nu ajung la mâini, timpul este întotdeauna scurt.

5. Ne obosesc și e greu pentru noi să ne dăm, deci este deseori mai ușor să faci treburi mecanice de uz casnic decât un copil.

6. Cu cât îmbătrânim mai mult, cu atât mai greu și mai puțin ne bucurăm de noile și nefamiliare. Deci, există specializări părinți - cineva poate veni cu ușurință cu o vacanță, dar este insuportabil să gătești supa în fiecare zi și cineva dă cu ușurință îngrijire zilnică, dar este imposibil să se hotărască ceva neobișnuit.

7. Comunicarea cu copilul nu poate fi abordată cu un metru obișnuit de beneficii și recunoștință. El nu-și va curăța lucrurile și nu va învăța de la cinci, pentru că i-ai făcut o jucărie sau ai mers împreună în pădure. Și dacă îți vei umple viața cu aventuri, evenimente amuzante și interesante, el va considera că ar trebui să fie așa. Nașterea unui copil ne învață să dăm și să nu așteptăm nimic în schimb, dar nu ne învață imediat și adesea printr-o serie de nemulțumiri și dezamăgiri.

Dar, dacă vă amintiți adesea copilăria, priviți prin cele mai strălucite și mai fericite amintiri, puteți găsi inspirație și înțelegeți ce este mai important, ceea ce trebuie să căutați mereu pentru timp și energie.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: