21 Regula de a manca sanatos cum sa iubesti legumele

Există oameni care sunt foarte selectivi în privința hranei. Ei pot conta numărul fructelor și legumelor pe care le mănâncă pe degete.

Cum sa iubesti legumele? Deseori am dat peste faptul că trebuie să insuflez oamenilor dragostea legumelor. Îmi împărtășesc secretele mele cu tine, cum să iubesc legumele. Încercați și, probabil, veți fi plăcut surprinși.







  • Legume în compoziția de feluri de mâncare
    Unul dintre principalele motive pentru care oamenii nu le plac legumele este că ei încearcă să le mănânce separat, fără nimic. Majoritatea oamenilor sunt inconfortabile mancând pur și simplu broccoli sau spanac, aburit. Și de ce ar trebui să suferiți pentru sănătatea voastră?

Puteți introduce legume în vasele pe care deja le știți că le place. De exemplu, adăugați broccoli la spaghete și presărați-le cu brânză. Sau spanacul se adaugă la omletă. Asta este, ascunde legumele în feluri de mâncare mai complexe. Apoi, legumele, nu bogate în gustul lor, vor absorbi gustul altor produse familiare (de exemplu, pește sau carne) și vor fi mult mai interesante de sunet. Adăugați mai întâi câteva legume și, de îndată ce vă obișnuiți cu acestea, adăugați mai multe.

  • Adăugați un pic de aromă
    Pentru a face legumele să aibă o culoare gustoasă, pot fi scufundate în sosuri. De exemplu, hummus. Astfel, nu numai că veți introduce varietăți, ci și că va fi mai valoroasă în ceea ce privește substanțele nutritive.

    Hummus este perfect potrivit pentru ardei iute, morcovi, telina (și anume tulpina), castraveți. Guacamole poate, de asemenea, să vină sub forma unui sos. Ca o optiune, dip-ul functioneaza cu succes pe baza de iaurt, verde si usturoi, precum si orice sos pe care de obicei umpleti salate de legume.

    21 Regula de a manca sanatos cum sa iubesti legumele

    Legumele nu trebuie digerate, ele, ca și spaghetele, ar trebui să rămână al dente. Din moment ce broccolul nu se mai adaugă la salată, acesta se va transforma într-o mizerie.
    Astfel, se vor acumula cunoștințe și experiență, iar legumele vor apărea din ce în ce mai mult în dieta ta.

  • Încercați din nou
    Ca și părinții care se ocupă de copiii pretențioși, vă recomand să încercați din când în când aceeași legume care nu vă place. Preferințele gustului variază de-a lungul vieții și este posibil ca ceea ce nu ați mâncat acum 5 ani astăzi va fi de preferat. Încercați produsele colectate la vârful sezonului, atunci vor fi pline de gust, aromă și substanțe nutritive. De asemenea, le puteți combina în moduri diferite pentru a vă găsi propria versiune.

    Fii deschis la experimente, pentru că întreaga noastră viață câștigă experiență. Întâlnesc adesea printre clienți oameni care refuză să încerce produse noi doar pentru că ei cred că vor fi fără gust. Sau chiar mai bine, pentru că cineva a spus că este lipsit de gust. Dar gustul și culoarea tovarășilor de acolo!







  • Încercați, experimentați, comandați feluri de mâncare noi în restaurante și distrați-vă cu mâncarea.







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: