5 Modurile cele mai neobișnuite care mi-au ajutat să pierd greutatea, pierderea efectivă în greutate

Nick Nilsson. Partea 1.

Deoarece "obișnuit" este adesea nimic de atins! Experimentează metodele "extreme" pe care le-am încercat în două decenii de antrenament, să-mi iau adio de grăsime, să ajung la mușchi și să măresc puterea.







5 Modurile cele mai neobișnuite care mi-au ajutat să pierd greutatea, pierderea efectivă în greutate
Îmi place să fac lucruri destul de diferit decât majoritatea oamenilor. Dacă înțelepciunea convențională spune: „Pentru a obține cele mai bune rezultate, sunt de lucru pe fiecare parte a corpului o dată pe săptămână“, încep imediat să mă întreb, „Ce se va întâmpla dacă am tren în fiecare zi?“

Și trebuie să vă spun că această abordare mi-a permis să fac niște descoperiri uimitoare despre modul în care funcționează corpul nostru ... cum arde grăsimea, construiește masa musculară și acumulează puterea!

Dar, în același timp, dacă doriți să vă schimbați rapid corpul cu pregătire, trebuie să începeți cu elementele de bază. Este imposibil să treceți prin asta ... chiar folosind tehnicile pe care vi le voi arăta! Dacă nu puneți pietrele de temelie (de exemplu, un program de nutriție și de formare adecvat), chiar și cele mai credincioase "trucuri" nu vă vor ajuta.

Deci, scopul acestui articol este de a vă ajuta să REALIZĂȚI cu atenție în elementele de bază și NU înlocuiți-le cu ceva.

Și eu sunt primul lucru pe care vreau să-ți spun ... câteodată, metodele mele sunt bazate pe logica, uneori - pe cercetarea științifică, am citit despre și am încercat apoi să pună în practică, și, uneori, - doar pentru o idee extravagante pe care am vrut să verifice !

Nu vă fie teamă să încercați totul pentru dvs.: în practica mea, unele dintre ele s-au dovedit a fi mai mult, iar unele sunt mai puțin eficiente și voi împărtăși cu dvs. opinia și experiența.

Aceasta este sarcina mea ...

1.LITĂ LAPTE: Imersie în apă rece

Ideea principală a acestei tehnici este aceea: să se înmoaie în apa rece și să aștepte până când temperatura corpului scade, astfel încât să începeți să tremurați de frig. "Combustibilul" pentru acest răcire este aproape complet grăsime, în special grăsime brună (este mai activ implicat în metabolism, dar stratul gras care vă oferă obezitate, cunoscut sub numele de grăsime albă)

De asemenea, eliberarea de hormoni cauzată de expunerea la apă rece poate duce la o accelerare a proceselor metabolice.

Pe ideea de imersiune în apă rece, am dat peste una din problemele revistei dedicate fitnessului: am găsit o cercetare interesantă pe baza acesteia și am decis să încerc!

În termen de o lună, am umplut cada de trei ori pe săptămână cu apă rece, am intrat în ea și am început să tremur. Apropo, când vorbesc despre apă rece, vreau să spun asta: apa ar trebui să fie deși nu gheață, dar mult mai mică decât temperatura corpului - doar aproximativ 18 o C.

Trebuie să vă spun că veți înțelege cu adevărat ce se face atunci când vă aflați în fața unei băi umplută cu apă rece, pe care trebuie să o introduceți! Deci, intrați în ea, aruncați în apă până la gât și petreceți aproximativ 20 de minute. Veți începe să tremurați foarte repede!

Desigur, aveți grijă ca nu există simptome de hipotermie - hipotermia este inutilă! Dacă aveți o respirație rapidă sau nu puteți să strângeți degetul mare și degetul arătător, ieșiți imediat din baie și luați un duș cald pentru a vă încălzi.







Folosind această tehnică, am observat de fapt câteva rezultate care sunt puțin superioare celor pe care le-am putut obține cu programe standard de ardere a grăsimilor. Deși diferența nu a fost de mare, dar cu siguranță a simțit. Dacă doriți să ardeți grăsime întins, acesta este probabil singurul mod de a face acest lucru!

În plus, apa rece are un efect diuretic uimitor asupra corpului: acesta îndepărtează rapid lichidul acumulat în țesuturile subcutanate. Cred că (dar aceasta este doar teoria mea), care este un alt mecanism de longevitate: atunci când corpul nostru începe să-și piardă rapid de căldură (așa cum se întâmplă în apă rece), încearcă imediat să dezactivați conductorul principal de căldură (și este apa). Am observat o creștere semnificativă a tonusului muscular după ce ați părăsit apa rece.

Acest lucru poate fi o metodă bună și dacă aveți depozite de grăsime încăpățânat pe care le-ar dori să scape de, cu excepția cazului în care sunteți dispus să-și petreacă 20-30 de minute în baia rece, de trei ori pe săptămână. eliberarea de hormoni (în special comun în legătură cu imersie în apă rece noradrenalină menționat) are proprietatea de a elibera aceste celule adipoase rezistente.

Dar trebuie să cântăriți cu atenție argumentele pro și contra pentru a decide dacă doriți să încercați această tehnică.

Și un avantaj: efectuarea regulată a procedurii, veți obține o rezistență ridicată a organismului la vreme rece. Corpul dumneavoastră poate menține mai bine temperatura internă, deoarece vă dezvoltați abilitatea de a vă adapta la frig.

2. ÎNGRĂȘĂMÂNT: Înainte de antrenamentul cardio, clătiți-vă gura cu ulei vegetal

Această tehnică combină teoria și practica, cercetarea științifică și formarea zilnică. Studiile au arătat că simpla prezență de grăsime în gură (chiar dacă nu o înghiți) conduce la eliberarea acizilor grași din celulele grase în sânge. Sună ciudat, dar, practic, înseamnă că, atunci când gura ești gras (de exemplu, ulei de măsline sau alt ulei vegetal), corpul tău primește un semnal pentru a elibera de grasime din celulele grase in sange. Înghițirea uleiului nu este necesară - corpul își simte prezența în gură și reacționează la acesta.

Secvența este următoarea: luați o lingură de ulei de măsline în gură și, pentru aproximativ un minut, o rotiți în gură și apoi o scuipați. Apoi începeți imediat formarea cardio! Va arde acizii grași eliberați. Dacă, după clătirea gurii cu ulei, nu faceți nimic pentru a distruge grăsimea eliberată, aceasta va resuscita cel mai probabil în celulele grase.

În momentul în care am încercat această tehnică, am observat o dietă cu conținut scăzut de calorii și am observat o creștere INSTANT a nivelului meu de energie. În această perioadă, am dimineața, pe stomacul gol, am efectuat mai întâi antrenament cardio și, de regulă, nu am simțit o mare creștere a energiei dimineața. Dar când am început să mă pregătesc cu clătirea cu ulei, am simțit o creștere a energiei și am crezut că această procedură eliberează eficient acizii grași și le pune în sânge.

Cu toate acestea, voi face o rezervare: nu știu cât de eficientă este această strategie în aplicarea pe termen lung. Are ca efect o creștere semnificativă a arderii de grăsimi? Poate această tehnică să fie considerată utilă? Nu pot spune sigur. Dar pentru a da corpului un semnal pentru a deschide celulele grase mai repede - cazul este fără îndoială bun, deoarece vă ajută să ridicați nivelul de energie și vă permite să ajungeți la depozitele de grăsimi mai ușor.

Puteți citi următoarele:

  • 5 Modurile cele mai neobișnuite care mi-au ajutat să pierd greutatea, pierderea efectivă în greutate
    În cazul în care să se antreneze pentru pierderea în greutate?
  • 5 Modurile cele mai neobișnuite care mi-au ajutat să pierd greutatea, pierderea efectivă în greutate
    Când este mai bine să exerciți - pe un stomac gol sau plin?
  • 5 Modurile cele mai neobișnuite care mi-au ajutat să pierd greutatea, pierderea efectivă în greutate
    Suprasolicitarea este doar un alt mit?






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: