14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite
Se crede că bărbații și femeile văd culori în moduri diferite. Pentru femei, culoarea rujului are diferite nuante de rosu - stacojiu, rosu aprins, rosu, iar pentru barbati sunt doar rosii.







Există un număr infinit de culori și numele lor sunt destul de subiective. Desigur, există reguli care dictează numele fiecărei nuanțe a spectrului de culori, dar în majoritatea cazurilor numele sunt atribuite condiționat. Există mai mult de o duzină de nume ciudate de culoare care nu sunt asociate cu culoarea deloc, dar au propria istorie mică.

1. Olivele militare

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite

Numele acestei culori a apărut foarte simplu - la început au creat o uniformă militară, iar apoi culoarea a fost numită așa)

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite

Audierea cuvântului Daphne, imaginați-vă o nuanță de galben roz sau moale, dar Daphne este o nuanță de albastru și este folosită în principal în proiecte industriale.

3. Amarant

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite

Acesta este ceva între roșu și roz, dar este imposibil să spun exact la ce umbră. În general, aceasta este o culoare foarte feminină, pentru că acesta este numele florii.

Următoarele culori au, de asemenea, motive naturale!

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite

Aceasta este o culoare albastru-albastru, luată din termenul franco-englez "iaz", care este situat, de obicei, pe o mlaștină plană plană.

5. Tortoise Shell (Turtle Shell)

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite







Această culoare se numește o specie rară de țestoase.

6. Tender Shoots

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite

În traducere se înțelege "lăstari blândi ai unui copac". Cu acest nume asociază o nuanță de culoare maro sau verde pal. Dar nu, este un verde stralucitor, ca de culoare a broiler-ului lui Kermit de la Muppet Show.

7. Sassafras

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite

Denumirea culorii a fost luată, inspirată de culori naturale, și anume copacul Sassafras, a cărui frunze se schimbă de la verde la roșu închis. Dar există și o altă opțiune, numele poate fi luat și din coaja acestui copac.

8. Rhododendron

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite

Numele acestei culori sună ca un fel de dinozaur, dar este și numele unei flori blânde care înflorește în tufișuri. Culoarea sa are culoarea diferitelor flori de fructe de padure, dar cea mai recunoscuta culoare din imaginea de mai sus.

9. Coquelicot (din limba franceză "Mac")

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite

În soare, Mack are o culoare roșie, dar dacă te uiți atent, poți spune că culoarea este portocalie. Este exact ca în imagine.

10. Campanula (Bellflower)

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite

Clopotul este, de asemenea, numele florii, iar numele culorii este preluat din clopotele cu înflorire dublă, cu o combinație albastru-violet palid.

11. Labrador

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite

Sunteți surprins de ce nu este culoarea câinelui dvs. de companie preferat. Labrador este o nuanță de albastru, care își ia numele de la un labradorit mineral, o rocă de magma turcoaz.

12. Gloxinia

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite

Gloxinia sună ca un element care este folosit în proiecte științifice, dar acest nume vine de la numele unei flori foarte drăguț.

13. Limoges

14 Flori, a căror existență știai, dar nu știu de ce sunt așa numite

Limoges - un oraș în Franța, unde se află turnul și domul Gare des BénéDictinii sunt vopsite într-o culoare albastru palid, numită Lymonge.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: