3 Clasa

G. Kulikov "Cum am influențat-o pe Seva". Capitolul 1, 2.

Actualizarea cunoștințelor existente

Băieți, ce secție studiază în prezent? (Studiem secțiunea "Lecții și schimbări")







-Ce lucrări din această secțiune am citit deja? (E. Uspensky "Școala de clovni", B. Zakhoder "Schimbare")

- Să ne repetăm ​​puțin despre ce înseamnă aceste lucrări.

Ce se spune în lucrarea "Școala de clovni". (Lucrarea vorbește despre deschiderea școlii de clovni, despre ceea ce este.) Această lucrare se referă, de asemenea, la elevii și profesorii acestei școli.)

- Cine sunt eroii acestei lucrări? Cine a preferat și de ce?

Și ce-ți amintiți de poemul B. Zakhoder "Schimbarea.

3 Clasa

Lucrul cu textul înainte de a citi

-Deschideți tutorialul la pagina 129. Citiți titlul.

- Cum am influențat-o pe Seva.

- Cum credeți, după ce ați citit titlul, puteți spune despre ce va fi vorba?

Pentru a influența pe cineva, ce înseamnă asta? (Pentru a influența este de a exercita o influență asupra unei persoane, a învăța, a ghida ...)

- Să aflăm cum va avea loc această influență.

Citirea primară

3 Clasa

3 Clasa

- Ați găsit acest pasaj interesant? Ce?

-Ce emoții ai primit de la roman? (Funny sa comportat în clasa Seva este un pic amuzant, interesant)

-Te-ai învățat puțin în unul dintre eroi?

Analiza textului

-Tipii vor citi prima parte a primului capitol. Să încercăm să răspundem la întrebări







Cine sunt eu? În numele căruia este narațiunea? (Eu sunt eroul lucrării, Narațiunea este de la 1 persoană.)

- Ce am aflat despre Igor Bulavin? Ce fel de el este?

-Ce note ar trebui să sune în vocea lui? (Seriozitate, severitate, ton de comandă.)

- Are el singur? De ce? (El este recunoscut, dă sarcina fără a cere opinia lui Gorokhov.)

-Ce înseamnă nominalizarea? (O persoană care este programată să fie numită în funcție, să fie aleasă undeva sau să fie admisă într-o organizație)

- Care dintre romanele lui E. Uspensky îi amintește lui Igor? (Tovarășul Tomidov)

- Și unde au putut băieții să facă astfel de lucrări "ascultat și decis"? (La reuniunea de pionier)

-Cine este Vsevolod Mymrikov? De ce îi spune Igor atât de oficial? (Vsevolod Mymrikov este unul dintre elevii clasei, un dvéchnik care nu vrea să facă nimic.)

-De ce ar trebui să fie influențat?

- Acum citim a doua parte. Ce spun acest capitol? (Acest capitol discută despre modul în care Seva se comportă în clasă.)

- Și ce face el? (El mănâncă bomboane, aruncă bomboane, împiedică toată lumea.)

- Băieți, cum crezi, ar trebui să mă comport în acest fel în clasă? (Nu, pentru că e urât, ești în cale ...)

Trecem la a treia parte.

-Ce sa gândit Gorokhov despre asta? (Despre cum să ajungi la Seva.)

- Și cum înțelegeți expresia "nu o puteți lua cu mâinile goale". (Aceasta înseamnă că nu va fi ușor, trebuie să muncești din greu, să găsești o abordare.)

-Care a fost ideea care a venit la eroul nostru? ("Am decis să-l prind pe Seva, cum să prind soarecii"). Cum este? Poti ghici?

Să citim ultimele rânduri ale acestui capitol (... principalul lucru este să-l lăsați să vină la mine și apoi să-și facă temele.) Cum ați ajuns să cunoașteți planul lui Kostya?

. Bunica sa intors in camera si a inceput sa dea instructiuni lungi: ce ar trebui sa fac si ce nu ar trebui sa fac fara ea, unde este micul dejun si toate astea?

M-am mutat de la picioare la picior, m-am uitat la ceasul meu și am spus:

- Uh! - Am oftat cu ușurință și m-am așezat la lecții.


- Cum arăta Seva când a bătut la ușă? (Seva stătea în fața mea, personală, dar sub ce formă, haina este nasturată în toate butoanele.) Palaria stă liniștită și îngrijită.)

- În ciuda indiferenței externe, ceva din casa lui Gorokov a uimit Seva? (Sunt atât de multe cărți! -Sevka a fost surprinsă .- Tata lucrează aici seara.) Și în timpul zilei sunt angajat .- Frumusețe!)

- Ce crede Mymrikov că este necesar pentru a studia perfect? Ce crezi? (Seva sări în scaunul din fața biroului. - Asta e, vei primi una din cele cinci ...)

- Ce alte secrete ale vieții lui Sevkina le descoperim din dialog? (Apoi Seva se uita în jur) "Ai ceva" Un apartament separat? "" Separat ", am spus," ne vor da prea repede ").

- Prin ce principiu trăiește Seva? (Fac ceea ce vreau.)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: