Zenit "a câștigat" Spartacus "- știri de fotbal

În meciul etapei a IX-a a Ligii Premierului rus, "Zenit" din Sankt Petersburg a învins 4-2 cu "Spartak" din Moscova.

Albastru-albastru-albastru a venit în minutul 20, când Domenico Crisito a realizat o lovitură de pedeapsă, desemnată pentru jocul cu mâna în zona de pedeapsă a lui Andrei Eshchenko. Roșu-alb a jucat în minutul 28, scorul a fost egalat de Salvatore Bocchetti - italianul a jucat la finală după ce Yuri Lodygin nu a reușit să lovească mingea în fața lui. Cinci minute mai târziu, gazdele au condus din nou scorul: mingea în porțile fostei sale echipe a marcat Artem Dzyuba. camera închisă a lui Robert Mack. Cu toate acestea, înainte de pauză, capul lui Ze Luis a trecut mingea după colțul din dreapta care a făcut scorul 2: 2.

În minutul 61, "Zenith" a venit din nou - Axel Witsel a primit o pasă de la Juliano și a trimis mingea în colțul din apropiere al poarta Artyom Rebrov. În cele din urmă, echipa din Sankt Petersburg avea dreptul la o altă pedeapsă - Yoshchenko a încălcat regulile lui Alexander Kokorin. Juliano sa apropiat de punct și a trimis mingea în tur cu mânera.

Datorită acestei victorii, "Zenith" a depășit numărul de puncte înscrise în tabela Premier League "Spartacus", care a suferit oa doua înfrângere consecutivă în campionat.

Rusia - Premier League. A 9-a rundă

Zenit (Sankt Petersburg) - Spartak (Moscova) - 4: 2

Obiective: Krishito, 20 (1: 0, pen); Bocchetti, 28 (1: 1); Dziuba, 33 (2: 1); Ze Luis, 37 (2: 2); Witsel, 61 (3: 2); Juliano, 87 (4: 2, pen).
Avertismente: Krishito, 31; Dziuba, 34; Nu, 90 - Zee Luis, 31; Glushakov, 49; Bocchetti, 54; Yeshchenko, 86.