15 Lucruri pe care părinții trebuie să le știe despre fiicele lor, un creștin

Ca un tată a patru fiice, am auzit doar strigătele altora: „Și ce se va întâmpla atunci când acestea devin adolescenți!“, „Spaima, dar ești înconjurat de femei ...“ „te De ce o astfel de durere“ Și acest nonsens am auzit aproape în fiecare zi? ... Dar, sincer, nu sunt ofensat și sincer simt cu oamenii care cred.







Mai devreme nu mi-am putut imagina ce binecuvântare ar fi să aibă patru fiice! De obicei, avem o atmosferă caldă în casă și de multe ori ne spunem: "Astăzi te iubesc chiar mai mult decât i-am iubit ieri".

Nu pot spune că sunt un super-tată, dar acestea sunt cele 15 lucruri despre paternitate care mi-au deschis în ultimii 11 ani, este important să cunoaștem toți tații care au fiice:

1. Vrea să fie iubită.
Mai presus de toate, orice ai putea să o cumperi sau ce ai putea să o înveți, are nevoie de dragostea ta. Nimeni de pe pământ nu poate îndeplini rolul unui tată la fel de strălucit ca și tine însuți. Da, fiica ta te va dezamăgi de mai multe ori, vei face greșeli, poate chiar o vei întoarce, dar nu-i oferi un motiv să te îndoi de dragoste pentru o secundă. Uită-te în ochii ei și spune-mi cât de mult o iubești.

2. Aveți o influență directă asupra alegerii viitorului.
Ești înfricoșător să gândești, dar ai un impact direct asupra vieții ei personale: tu reprezinți tipul de bărbat pe care este probabil să-l aleagă în viitor ca soț. În copilărie, a treia mea fiică ma implorat să mă căsătoresc cu ea, dar i-am spus în orice fel că am fost deja căsătorită cu frumoasa ei mamă. Dacă o faci bine, va garanta că prietena ta va găsi un partener de viață bun în viitor.

3. Ascultă ce ascultă.
Când suntem împreună cu fetele merg în mașină, există adesea posibil să se audă Taylor Swift, One Direction, Ketty Perry ... Nu, nu-mi place acest gen de muzica atunci când am făcut-o, dar când sunt cu ei, și acest tip de muzica le place, ea mă va plăcea și mă voi bucura sincer de asta.

4. Se uită la modul în care îl tratezi pe mama ei.
Dacă doriți să vă luați unul dintre aceste sfaturi pentru o notă, atunci asigurați-vă că acordați atenție acestui punct. Amintește-ți că cel mai bun lucru pe care îl poți face pentru fiica ta este să-i iubești pe mama ei. Este ușor să fii nebun cu privire la un copil, ci să construiești relații în căsătorie și să îți pui relația cu soția ta în fruntea tuturor priorităților de viață - nu toată lumea e supusă! Momentele în care pierd o relație strânsă cu soția mea Brooke coincid în mod ciudat cu perioadele când copiii au un număr mare de probleme. Iubiți-vă soția, găsiți timp pentru a-i atârna la o întâlnire, călătoriți împreună, arătați copiilor că aceasta este prioritatea dvs. principală. În primul rând, le veți arăta un bun exemplu de relații puternice și calde și, în al doilea rând, ele vor crește în dragoste și înțelegere reciprocă.







5. Nu vă îndepărtați de ea când crește.
Cel mai mare dintre noi este deja aproape 11 ani, dar nu am mai experimentat o perioadă teribilă de adolescente, dar sunt pregătită pentru asta. Părinții care au pierdut o legătură emoțională cu fiicele lor, apoi regretă că nu erau cu ei în această perioadă deosebit de dificilă pentru fete. Te asigur, nu va fi aplicată pe fiica lui, dar voi ști cine se întâlnește, voi chiar conștienți de unele dintre secretele ei de fată, ea pur și simplu nu vrea să-l păstrați un secret de la mine. Ea nu a observat diferența în relațiile noastre, la un moment în care ea a fost de 5, iar când ea bate 15. Fetele mele îmbătrânesc, dar pentru mine la fel de scumpe.

6. Instruiește-i să-și exercite.
În casa noastră, toată lumea se ocupă de propria lor sănătate și bunăstare. Fetele mele nu sunt slabe. Ei știu cum să răstoarne în mod corespunzător și chiar să ia serios pentru sport. De asemenea, ei nu uita să se dezvolte din punct de vedere intelectual pentru a fi la fel de inteligenți și frumoși ca și mama lor, deoarece feminitatea nu poate fi altoită doar cu ajutorul rochiilor banale pentru prințese și basme despre principii pe un cal alb.

7. Păstrați amintiri.
Într-o zi, un prieten apropiat mi-a spus că slujba mea principală ca tată trebuie să fie un gardian al amintirilor familiei. Aceasta nu este o glumă, am rămas doar 50-60 de ani, iar asta nu este atât de mult, așa că încerc să salvez cât mai multe amintiri posibil legate de fetele mele pentru timpul alocat pentru mine. Nu numai că sărbătorim împreună sărbătorile mari, dar luăm în considerare tot felul de mici lucruri din viața de zi cu zi și încercăm să le facem un fel de sărbătoare. Night cinema în seara zilei de vineri, marele dejun de sâmbătă, plimbări după biserică - de ce nu? Nu trebuie să fie costisitoare sau grijuliu, dar trebuie să provină din inimă. Dă-i fiicei tale ideea că are o revistă cu cele mai bune amintiri.

8. Arată că nu totul se învârte în jurul ei.
Ceva incredibil se întâmplă când ne dăm seama că lumea nu se rotește în jurul celor dragi. Soția mea și cu mine nu am spus încă acest lucru fetelor noastre, dar deja încercăm să le arătăm că viața are sens și devine mai frumoasă doar pentru că ești capabil să dai și să dai mai mult decât să iei; ajuta pe alții, să facă greșeli și să învețe din propriile lor greșeli.

11. Ajută-i să facă coafuri și manichiură.
Soția mea face asta de 99 de ori pe zi. Dar nu am de gând să fac cozi fetelor pentru a 100-a oară. Imaginați-vă, îmi pot face chiar și unghiile. Uneori nu se deranjează să picteze unghiile, mai ales când dorm. Arătați fiicei dvs. că un bărbat adevărat ar trebui să fie un adevărat gentleman.

12. Du-te cu ea la o întâlnire.
Nu pot spune că fac asta în mod regulat, dar o dată la câteva luni, a pune fetița mea la o întâlnire este mai bună decât nimic. Trebuie să îi arătați un exemplu despre cum un bărbat adevărat tratează o femeie. Puteți să-mi spui de modă veche, dar când un tânăr, m-am dus cu fetele la date, am deschis ușa pentru ei, să plătească pentru ei la cafenea, le-am privit drept în ochi și îi face să se simtă la 100%. Nu, pentru că nu au nevoie de buzunarele pline de bani ... O plimbare în parc, mersul cu bicicleta, merg la magazin de inghetata - toate acestea va costa doar un ban, dar va aduce o mare placere de fiica ta, pentru că principalul lucru - atenție!

13. Sufletul ei ar trebui să fie și mai atractiv decât aspectul ei.
Trebuie să aibă un fel de nucleu interior, ca să zic așa, un sprijin intern. Arătați-i că a fi frumos nu este totul, trebuie să lucrați nu numai pentru aspectul vostru, ci și pentru a vă îmbogăți lumea interioară.

14. Nu clipi.
Efectuați rolul tatălui cu demnitate, trăiți-l, apreciați fiecare moment, nu ratați această șansă, care nu este dată atât de des în viață.

15. Vrei să mă ierți?
Când acțiunile mele nu corespund intențiilor și cuvintelor mele, sau am observat că mi-am jignit cumva sentimentele, îi cer iertarea. Nu, nu este doar o scuză - scuză, este foarte sinceră, conștientă și adevărată. Trebuie să fii capabil să recunoști propria ta greșeală. Fără îndoială, ea te va ierta și înțelege că cererea de iertare nu este deloc o slăbiciune.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: