12 Lucruri pe care fiecare călător novice trebuie să le cunoască, viață fără birou

12 Lucruri pe care fiecare călător novice trebuie să le cunoască, viață fără birou

Nomadic Matt este unul dintre cei mai renumiți nomazi digitali, de această dată împărtășind sfaturi care s-ar fi dat în tinerețe:

Hope. Frica. Excitația. Prima călătorie implică o mulțime de sentimente conflictuale. Când am început prima oară pe o călătorie, nu știam la ce să mă aștept. Eram o femeie galbenă nepregătită. Nici unul dintre prietenii mei nu a călătorit. Și pentru a compensa cumva lipsa de pregătire, am urmat ghidul în totul și am dispărut în turnee. Eram tânăr, neexperimentat și am făcut multe greșeli tipice unui începător.







Da, deasupra mea, farfuria nu strălucea: FĂRĂ CONCEPȚIE, CARE CREȘTE.

Și acum am călătorit mai mult de zece ani și știu mai multe despre caz. Și dacă acum aș putea să mă întâlnesc cu mine din trecut și să-mi dau câteva sfaturi, ar fi:

Frica este un puternic factor de descurajare. Bineînțeles că e înfricoșător să intri în necunoscut, dar, la urma urmei, nu ești primul care decide cu privire la o călătorie. Nici măcar nu deschideți noi continente și nu studiați teritorii nedezvoltate. Spun asta pentru a te relaxa. Lumea are o mulțime de drumuri dovedite pentru călătorii și oameni care pot spune drumul. Dacă milioane de oameni călătoresc lumea în fiecare an, atunci puteți. S-ar putea să vă fie frică, dar sunteți capabil să călătoriți ca oricare alta.

  1. Nu trăiți cu ghidul

Ghidurile oferă o descriere generală simplă a locului, dar nu vor găsi niciodată cele mai interesante locuri proaspete, baruri și restaurante. Cele mai bune locuri pot fi găsite prin comunicarea cu localnicii. Întotdeauna îmi spun. Cereți sfatul altor călători sau angajați.

Uneori chiar vrei să ai timp să vezi totul. Suntem adesea limitați de durata vacanței și, prin urmare, adesea încercăm să smulgem totul - să vizităm 10 orașe în 14 zile sau în 100 de țări în timpul unei călătorii în întreaga lume. În cele din urmă, tot ce stăm cu noi este imaginile, stresul, un pic de experiență, dar nici un sens real despre locul în care am fost.

După o astfel de cursă în Australia, puteți arde și înțelegeți că ați văzut totul și totuși nu ați văzut nimic. Trebuia să călătorească mai încet. Nu vă grăbiți. Permiteți-vă să petreceți o zi relaxantă într-un parc sau într-o cafenea locală, urmărind oameni. Incetiniti. Acest lucru vă va permite să înțelegeți mai bine cultura locală.

  1. Luați contactele altor persoane

De multe ori veți face noi cunoștințe în timp ce călătoriți. Unii dintre ei se vor transforma în prietenii pentru viață. Dar uneori puteți uita să luați chiar și un e-mail, pe care îl veți regreta pentru tot restul vieții (vă veți întreba ce sa întâmplat cu acel cuplu minunat din Panama!). Astăzi este incredibil de ușor să ții legătura cu poșta și Facebook. chiar și după mulți ani de călătorie. Așadar, luați informațiile de contact ale altor persoane! Nu lăsați noii prieteni să rămână în amintiri.

  1. Nu trageți cu o grămadă de junk

Când te duci în Costa Rica, vei lua cu tine un rucsac întreg de toate prostiile inutile - cizme și pantaloni de munte, bluze calde, prea multe haine, doar o torent de articole de toaletă. Toate acestea vor înscrie un loc în rucsac, care va trebui să fie târât în ​​întreaga țară. Lecția este următoarea: lumina de călătorie. Trebuie să înveți să ții puțin lucruri cu tine. Cumpărați un rucsac mic pentru a evita tentațiile de a pune "încă un lucru". Dacă ai nevoie de ceva, o să o faci pe drum. Crede-mă, nu ai nevoie de prea mult junk!







  1. Urmați-vă starea de spirit

Când toată ziua este planificată și există chiar un program strict, atunci sunteți persecutați de stres constant. Teribil de stres. Sunteți mereu în săpun. Și dacă planificați prea mult, atunci nu va mai fi timp pentru surprize plăcute. Permiteți programului dvs. să fie flexibil, astfel încât să aveți posibilitatea de a ceda starea de spirit. Planificați câteva locuri, iar restul zilei se va dezvolta. Deci, să trăiești mult mai fericit și mai calm. Tu vei fi surprins de faptul că se va întâmpla (de exemplu, vei fi invitat de prieteni să mergi cu ei pe o insulă unde vei trăi o lună întreagă). Lăsați viața să fie imprevizibilă.

  1. Luați bani cu o marjă

Călătoria nu este atât de scumpă cum credeți - prin Asia puteți călători cu 15 USD pe zi, iar în Europa pentru 40. Dar veți afla rapid că veți găsi o mulțime de deșeuri imprevizibile. Să aveți o ofertă! Indiferent de bugetul dvs., nu veți putea niciodată să planificați toate dezastrele și costurile neașteptate (de exemplu, vă decideți să zburați la Fiji și să vă aruncați cu capul acolo). Nu contează cât de bine este elaborat planul tău, ceva va ieși din ea. Luați mai mulți bani cu dvs. decât credeți că aveți nevoie. Crede-mă, pentru acest sfat îmi vei fi recunoscător. Nu salvați pe afișări.

Știu că ești introvertit. Știu că vă îngrijorați că alții vă vor gândi. E nevoie de mult curaj să vorbești cu străini, dar crede-mă - suntem cu toții în aceeași barcă. Toți călătorii singuri din lume vor să-și găsească prieteni. De asemenea, doresc să întâlnească oameni noi. Doar spuneți "Buna", și totul va intra în loc. Invită-i pe oameni să se joace cu tine sau să vorbească în pensiune. Nimeni nu va refuza. Luați doar primul pas. Scoateți căștile, întoarceți-vă la persoana de lângă dvs. și spuneți-i "Bună ziua!". Nu veți pierde nimic și în acest proces veți putea să vă depășiți timiditatea și să vă faceți prieteni.

Știu că nu vă place înălțimea. Știu că nu-ți place sportul. Și din moment ce ați lovit coccyx, nu doriți să sari de la o barcă în Galapagos. Poate că ai țipat ca o fată, dar ți-a plăcut săriturile de bază. Și larvele nu gustă așa de rău, nu crezi?

Ia riscul. Încercați lucruri noi. Nu vă va plăcea prea mult. dar nu veți regreta niciodată că ați încercat-o. Dar vei deveni mult mai încrezător în tine însuți.

  1. Nu trebuie să călătoriți

Dacă nu vă place să călătoriți, atunci opriți-vă și odihniți-vă. Petreceți câteva zile la Amsterdam, în Sydney. Relaxați-vă. Dacă vă simțiți încă bolnav să călătoriți, du-te acasă. Nu este nimic rușinos în legătură cu acest lucru.

În cazul în care mai bine să încercați și să înțelegeți că nu este a ta, decât să încercați niciodată. Întotdeauna amintiți-vă că, dacă nu vă distrați, puteți merge acasă. Nu trebuie să faci ceea ce nu-ți place.

Oriunde te duci, există mulți călători peste tot care vor deveni prietenii tăi, vor da sfaturi sau doar vor ajuta. Ele vor ajuta să găsiți calea, să îndreptați direcția cea bună, să învățați ceva. Nu sunteți singuri în lume. Și veți găsi prieteni. Și totul va fi bine. Să călătorești singur, de fapt nu ești singur.

Și în concluzie. Știu că sunteți îngrijorat și frică să călătoriți către necunoscut. Acest lucru este normal. Aceasta este natura umană - să ne îngrijorăm, dar călătoriile ne fac mai bine.

Respirați profund, relaxați-vă și bucurați-vă!
Travel.

12 Lucruri pe care fiecare călător novice trebuie să le cunoască, viață fără birou
Cum te face sa te relaxezi
12 Lucruri pe care fiecare călător novice trebuie să le cunoască, viață fără birou
10 lucruri pe care doar cei care se nasc sa calatoreasca vor intelege
12 Lucruri pe care fiecare călător novice trebuie să le cunoască, viață fără birou
6 motive științifice de ce oamenii se comportă în avion ca niște gunoaie
12 Lucruri pe care fiecare călător novice trebuie să le cunoască, viață fără birou
5 lecții de călătorie care vor schimba viața de zi cu zi

12 Lucruri pe care fiecare călător novice trebuie să le cunoască, viață fără birou
Postul anterior Productivitatea "Plan anual pentru 12 săptămâni"







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: