1) Ce rol joacă conștiința în viața umană? 2) Care sunt conștiința conștiinței - școala

Înainte de persoana din fiecare etapă a vieții există succesiv obiective și sarcini diferite, pe care le decide. De exemplu, pentru a învăța și de a termina scoala, du-te la colegiu (școală tehnică), sa specializat, pentru a alege o profesie și direcția de muncă, a reuși în ea, pentru a începe o familie.







Când ajungeți la un anumit pas, treceți la următorul pas. Dar dacă priviți înainte, atunci apare întrebarea și apoi ce? De ce să vă străduiți atunci când treceți prin acești pași? Ce urmează?

Mai devreme sau mai târziu, fiecare persoană sănătoasă se gândește la întrebările:

De ce am venit în lume?

Care este scopul meu, care este scopul vieții mele?

La urma urmei, fiecare persoană, care trece prin pași diverși și rezolvând unele sarcini locale, se străduiește pentru ceva important pentru el însuși.







Oamenii au diferite aspirații.

Unii încearcă să-și atingă numai propria bunăstare, bunăstarea lor, pentru a se stabili bine și a trăi confortabil (foarte des pe cheltuiala altora). Câștigi bogăție materială mare și trăiești fericit. Cu cât aveți mai multe proprietăți, bani, cu atât mai fericit este persoana, cu atât mai mult vă puteți permite, cu atât mai fericiți trăiți ... până la vârsta înaintată ...

Alții se străduiesc să facă lumea mai bună în jurul lor, să aducă bine oamenilor apropiați și familiari, oamenilor din patria lor și, în final, popoarelor întregii planete. O astfel de persoană nu poate trăi numai pentru sine. El vede semnificația existenței sale și simte satisfacția, când este bun nu numai pentru el, ci și pentru cei din jurul lui, când beneficiază și face bine pentru ceilalți.

„Eu cred că cel mai bun mod de a trăi ca încercarea de a face o treabă mai bună, și că nu există nici o plăcere mai mare decât să se simtă într-adevăr mai bine. Este o binecuvântare pe care nu am încetat niciodată să experimenteze până acum și care îmi arată conștiința mea.“







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: