8 Lucruri pe care doar bunicile le pot învăța

Se pare că nici un părinte nu este necesar pentru un copil modern, ca să nu mai vorbim de bunicile și bunicii. De exemplu, am vrut să comunic cu o persoană inteligentă? - Vă rog, pe pagina NASA puteți vorbi pe skype cu tema spațiului cu inginerul astro.





Sunteți interesat de probleme psihologice? - Pe site-ul stelelor Oprah Winfrey și a celor mai competenți psihologi? cum să devii o persoană matură psihologic. Cu toate acestea, există ceva care în această epocă a tehnologiei informației nu poate preda nici unui expert și chiar părinților. Iată câteva lucruri pe care numai bunicii dvs. le pot învăța pe copii, de regulă.







Se căsătorește cu o fată vecină

În copilărie se pare că prințesa trăiește dincolo de munți - departe de lume. Și puteți ajunge la ea numai cu avionul cu trei transplanturi. O fată de lângă ușă? E prea primitiv! Nici măcar nu este considerat ...

Pentru un copil al cărui mama și tatăl cosmopolit: astăzi locuiesc la Moscova și mâine se mută în Hong Kong - este greu de imaginat că fericirea lui poate merge cu el la o grădiniță sau școală de mai mulți ani. Rețelele sociale agravează situația. Gama de prieteni din banda este atât de vastă din punct de vedere geografic, încât însăși ideea de a avea o relație cu un vecin pare a fi deranjantă și depășită în ultimul secol.

Romeo și Julieta modernă nu mai trăiesc pe aceeași stradă, sunt în fusuri orare cu o diferență de șase ore. Cu toate acestea, bunica și bunicul care s-au cunoscut în spatele unui birou școlar, sunt capabili să convingă, ce să aleagă partenerul unei vieți din cerc este o decizie înțeleaptă.

Comunicați privindu-vă în ochii celuilalt

Bunicii sunt rareori adepții stelelor din rețelele sociale. Ei nu știu unde se odihnește acum Rihanna și câți dintre ei i-au adunat noul costum de baie. Este uimitor, ei nu știu ce este Facebook. Dar pentru a comunica cu ei de la acest lucru este nu mai puțin interesant și interesant. Sunt ca o insulă în valurile oceanelor de înaltă tehnologie. Ei continuă să vorbească puțin despre politică, să privească în ochii interlocutorului lor și să-i trateze cu ceai și chifle.

Adunați întreaga familie la masa rotundă în ajunul Anului Nou, umflarea baloane pe prima mai, trimiterea de carduri la rude ziua de naștere - toate aceste reguli nezyblimym ne învață familia conservatoare principale - bunici.

Nu este niciodată prea târziu pentru a începe

Milioane de bunici și bunicii au emigrat în alte țări, au supraviețuit războaielor și, de asemenea, au supraviețuit mai multor crize financiare și dezastrelor naturale. Întrebați - și vă vor spune cum au trebuit de multe ori să înceapă totul de la zero.

Pe măsură ce pământul a rămas sub picioarele lor, ei au continuat să creadă și să lupte pentru fericirea lor. Dacă s-ar fi speriat în acel moment, atunci nu am fi acolo acum. Bunicii știu cum nimeni altcineva, ce curaj este nevoie de orice inițiativă.

Fiți împreună

Desigur, familiile sunt diferite. Știi, nu sunt întotdeauna părinți biologici. Dar cel mai important lucru este că nu este o ordine genetică, dar că dragostea și sprijinul domnesc în familie. Aceasta este ceea ce bunica și bunicul cultivă: "O persoană nu trebuie să treacă prin viață singură. Împreună suntem putere! ".

Păstrați rețete de familie

Discuția obișnuită: "Cât ați recuperat în timpul verii?" - "Pe kilogram? Și eu sunt doi. Iar punctul aici nu este în kilocalorii colectate la dacha de la bunicul și bunica. E vorba de dragoste, pentru că mâncarea este modul în care își exprimă afecțiunea și grija pentru nepoții lor. Bomboane de bunica, varza de bunicu ... - ce in lume poate fi mai gustos?

Timp, bani - toate acestea sunt tranzitorii. Părinții care lucrează în birouri de la apus până la zori par să nu-și fi dat seama de ei înșiși. Dar bunica și bunicul au devenit deja filosofi și sunt capabili să interpreteze calitatea vieții. "Sănătatea, fericirea, iubirea celor dragi - asta contează", de obicei spun ei.

Împărtășește-te cu prietenii tăi pe Facebook!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: