30 Cele mai bune citate ale lui Alexander Solzhenitsyn

Fotografie: Marina VOLOSEVICH

După el, Alexandru Isaevici a lăsat un bogat patrimoniu literar, multe din ceea ce ne-a scris doar pentru a înțelege. Dar toată lumea poate învăța pentru ei înșiși un adevăr atât de simplu și, în același timp, uimitor.





Citat Solzhenitsyn poate fi infinit, am ales pentru tine cele mai faimoase 20 de expresii ale sale.

Soljenițîn (stânga), în 1941 a absolvit fizica si matematica la Universitatea din Rostov, iar doi ani mai devreme ca el a intrat în departamentul de corespondență al Institutului de Filozofie din Moscova, Literatură și Artă. Foto: arhiva de familie







Într-o zi nu e înfricoșător să mori - e teribil să mori acum.

Dragostea pentru animale, acum nu punem oamenii într-un bănuț, și peste afecțiunea pentru pisici, cu siguranță râdem. Dar, după ce am încetat să iubim animalele - nu este inevitabil ca apoi să cădem de dragoste și de oameni?

Dacă nu știți cum să utilizați minutul, nu veți petrece o oră și o zi și toată viața

La urma urmei, există oameni care sunt atât de căptușiți cu gladenka toată viața lor, și alții - totul este tocat. Și spun - soarta lui depinde de persoana în sine. Nimic de la el.

Fiecare sărbătoare comună este greu pentru o singură persoană. Dar insuportabilă pentru o femeie singură, a cărei anii sunt plecați, este o sărbătoare a femeilor!

Există o mare plăcere în loialitate. Poate - cel mai înalt. Și nici măcar nu știți despre credincioșia voastră.

În general, este greu de calculat cine este mai greu. Acest lucru este chiar mai dificil decât concurează cu succesul. Problemele lor pentru toată lumea sunt enervante. De exemplu, am putea concluziona că am trăit o viață foarte nefericită. Dar cum pot să știu că ați fost chiar mai abrupți?

Păcat - un sentiment de degradare: și că umilitor, care pates, și cei care sunt rău.

Dacă o persoană în timpul vieții sale figura pe nume, dar încă meritat, este sfârșitul lui: slava, care este deja tratată ca îmbrăcăminte îngreunează prea opulent previne muta.

"O zi a lui Ivan Denisovici"

Munca - este ca un băț, există două terminații în ea: pentru oamenii pe care îi faceți - calitatea da, pentru un șef pe care-l faceți - arată.

Sunteți toți acolo, Creator, în ceruri. Îl suporți pentru o lungă perioadă de timp, dar rănit dureros.

Alexandru Isaevici dă lecții fiilor lui Ermolai, Ignat și Stepan. Vermont, Statele Unite ale Americii. 1979 an. Foto: arhiva de familie

Știi de ce trăiesc atât de mult caii? Ei nu găsesc relația!

O mare pasiune, odată ce ne-am luat sufletul, schimba brutal orice altceva. Cele două pasiuni nu au loc în noi.

Satietatea nu depinde de cât de mult mâncăm, ci de modul în care mâncăm! Deci fericirea și fericirea, Levushka, nu depinde de bogăția externă pe care am doborât-o din viață. Depinde doar de atitudinea noastră față de ei!

Cu cine să începeți să corectați lumea? De la alții? Sau cu tine însuți.

Ei spun: un popor întreg nu poate fi suprimat fără sfârșit. Minciuni! Poți! Vedem cum poporul nostru a devastat sălbatice, și a venit peste el, nu numai indiferență față de soarta țării, nu numai la soarta unui vecin, dar chiar și la propria lui soarta și soarta copiilor. Indiferența, ultima reacție de salvare a organismului, a devenit elementul nostru definitoriu. De aceea, popularitatea vodcăi este fără precedent chiar și la scară rusă. Aceasta este - o indiferență teribilă, când un om vede viața lui nu este ciobit, nu cu un colț rupt, și așa mai departe fără speranță fragmentată, astfel încât lungimea și lățimea izgazhennoy care doar de dragul de uitare alcoolice încă în valoare să rămână în direct. Acum, dacă vodca ar fi interzis - am avea imediat o revoluție a izbucnit.

Care este cel mai scump din lume? Se pare că: să vă dați seama că nu sunteți implicați în nedreptăți. Ei sunt mai puternici decât voi, au fost și vor fi, dar nu - prin voi.

Nu vă fie teamă de un glonț care fluiera, dacă o auzi, înseamnă că nu mai este în voi. Un glonț care te omoară, nu vei auzi

Există o mulțime de inteligență în lume, un pic - de bine

Sportul este opiu pentru oameni. Ochelari sport, fotbal și hochei de la noi și să facă nebuni.

Acești oameni au mereu fețe bune, care sunt în contradicție cu propria lor conștiință.

Două ghicitori din lume sunt: ​​cum sa născut - nu-mi amintesc cum să mor - nu știu

Un adevăr simplu, dar trebuie să fie suferit: binecuvântate nu sunt victorii în războaie, ci înfrângeri în ele! Victoriile sunt necesare guvernelor, sunt necesare înfrângeri - oamenii. După victorii, vreau mai multe victorii, după înfrângere vreau libertate - și, de obicei, este realizată. Este nevoie de înfrângere pentru națiuni, deoarece suferința și mizeria sunt necesare de către indivizi: ele ne obligă să ne aprofundăm viața interioară, să ne ridicăm spiritual

Toți au întotdeauna o duzină de motive clare de ce are dreptate să nu se sacrifice pe sine ".

Nici unul dintre oameni nu știe nimic înainte de timp. Și cea mai mare nenorocire poate înțelege o persoană în cel mai bun loc și cea mai mare fericire îl va găsi - într-un nebun.

Și m-am rugat. Când este rău pentru noi, nu ne este rușine de Dumnezeu. Ne este rușine de El când suntem bine.

Nimic din lume nu poate fi atins prin violență! Luând o sabie, un cuțit, o pușcă, devenim rapid egali cu călăii și violatorii noștri. Și nu va fi sfârșit.

Sinucidere - întotdeauna în stare de faliment, este întotdeauna - un om într-o fundătură, oamenii care au pierdut viața și nu au voința de a continua.

Gelozia este o iubire de sine insuportabilă. Adevărata iubire, fără răspuns, nu este gelos, ci moare, osifică.

Puterea nelimitată în mâinile unor oameni limitate duce întotdeauna la cruzime.

Citiți de asemenea

Mihail Ulyanov - în fotografii: o expoziție a fost deschisă la Moscova pentru a 90-a aniversare a actorului

Expoziția a fost localizată în foaierul Uniunii Unităților de Teatru de pe Strada Bușteni

Hvorostovski va fi îngropat lângă mareșalul Grechko și scriitorul Fazil Iskander

Adio la cântăreț va avea loc în două orașe - la Moscova și Krasnoyarsk

Ostroumova și Golubkina au apreciat "viziunea Cadet"

Orenburg a rezumat cel de-al doilea festival de filme rusesc de filme și filme despre cadet

La Donetsk a avut loc un concert al faimoasei orchestre Vivaldi

Svetlana Bezrodnaya lider al grupului a declarat corespondent al „Komsomolskaia Pravda“, care consideră TNP ca a doua lor de origine, care este Donbass copii unice, și că ea nu va anula sancțiunile lumii occidentale.

Victor Gepfner: Chiar ne-am dorit să-l invităm pe Khvorostovsky la 70 de ani de la Victorie, dar el deja a luptat împotriva bolii

Marele artist a vizitat Volgograd de mai multe ori

Raportul privind spitalizarea actorului a fost respins

Regulile vieții lui Victor Pelevin: Rusia pentru mine este tipul de minte care sa format în mine

Victor Pelevin: "Îmi amintesc cum am stat împreună cu Tabakov și Efremov în nisip și am cântărit taurii".

55 de ani pentru unul dintre cei mai populari scriitori rusi

Discuția devastatoare a lui Pelevin

"Komsomolskaya Pravda" a citit dosarul personal al unui scriitor popular de la Institutul Literar, unde a studiat

Pentru a deveni un muzician, Miguel a căzut în viața de apoi







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: