5 întrebări simple despre vinul georgian - dariko

5 întrebări simple despre vinul georgian - dariko

Mai aproape de momentul recoltării, cu atât mai mult sunt fericit despre decizia vechi înțelept să se mute în Georgia. Trebuie să recunoaștem: Eu fac într-adevăr vin de dragoste și sunt deja așteaptă cu nerăbdare acest moment minunat, când strugurii se vor colecta, stoarce din el suc va inunda toate aceste lucruri în kvevri lut și îngropa sub pământ, și când churchkhela proaspete vor fi vândute pe fiecare colț de stradă într-un complet ridicol preturi! Aerul va fi mai rece și mai clară, și atât de minunat să stea undeva în barul de vinuri cu un pahar de ceva paie, chihlimbar sau rubin, ceva cu mirosul de fructe, fructe de padure sau citrice ... Oh. Chiar și oamenii au venit și au plecat, iar vinul este (este de remarcat faptul că atât faptul și faptul ar trebui să fie abordată cu o minte).







Ideea de a vă spune ceva nou despre vinurile georgiene a venit la mine când m-am gândit unde ar fi delicios să-i dau noilor prieteni germani o băutură. În conversațiile cu oamenii care lucrează în barurile mele preferate de vin, acest post sa născut: la urma urmei, cel mai bun mod de a învăța ceva este pur și simplu să pună întrebări.

Să începem cu cele două bare de pe strada Erekle II - „Vinoground“ și „gVino“ - îmi place, pentru că alegerea de vinuri rare și delicioase au foarte larg. Din păcate sau din fericire, nu tetri pentru a menționa ei, eu nu înțeleg, astfel încât să ia cuvântul meu pentru ea și verificați-l ocazional 🙂

  1. De ce este mai bine să începeți să cunoașteți vinul georgian dacă nu ați mai încercat niciodată înainte?

Arthur, „Vinoground“: în primul rând aș puțin persoana a vorbit despre industria vinului georgian, în general: înainte de degustare ar trebui să înțeleagă diferența dintre un modul normal de producție și georgiană tradițională, care este deja vechi de 8000 de ani. Fermentarea are loc oricum, și așa mai departe gustul este, de asemenea, destul de diferit, foarte intens. În ceea ce privește soiurile, cel mai bun start cu clasici: Rkatsiteli (alb) și Saperavi (roșu).

Guram, „gVino“: ceea ce pentru mine, dacă o persoană într-adevăr nu a băut vin din Georgia, ar trebui să înceapă cu Rkatsiteli și Saperavi. Acestea sunt cele mai comune soiuri din Georgia, dintre care o mare varietate de vinuri sunt produse. Saperavi se numește, în general, sângele unui gigant din cauza culorii sale roșii închise, a forței și a gustului bogat. Acest vin este bogat în tanini și este benefic pentru organism.







  1. Dacă doriți să aduceți un cadou unei persoane care nu înțelege nimic în vin, ce sfatuiți să alegeți?

Guram: Această persoană ar trebui să simtă diferența dintre bine și rău! Sfatul meu: Chinuri din lacrimile fazanului (alb) și Shavkapito de la Merab Alapiani (roșu).

Arthur: Defoli Tsolikouri, alb uscat din pivnița lui Mamuka Chkheidze. Acest vin există în volumul de 400 de sticle, este rar și mai ales gustos.

5 întrebări simple despre vinul georgian - dariko

Guram: Alegerea mea este Mtsvane, vinul kakhetian din pivnița din Nikala ...

5 întrebări simple despre vinul georgian - dariko
... și un alt vin cu istorie, produs de compania "Iberieli". Se numește "Ioana" în onoarea fiului proprietarului companiei. Într-o zi, băiatul era foarte bolnav, se afla în spital, iar tatăl lui a venit să-l viziteze. Pentru a-și încuraja fiul, el a spus că ar trebui să se recupereze repede, pentru că este timpul ca ei să facă un nou vin. Fiul a atras o etichetă pe loc - după cum puteți vedea, tatăl și fiul pe el beau acest vin foarte mult.
5 întrebări simple despre vinul georgian - dariko

  1. Ce fel de vin ar trebui să încerci cel puțin o dată în viața ta?

Arthur: În timpul zilei, este bine să beți vin alb, bine răcit. În seara zilei - saperavi sau kishi, aceleași, rare, semisweet. O băutură pentru iubire este mai bună decât roșu. Principalul lucru este să fii sincer în această iubire.

Guram: opțiunea mea zilnică este Rkatsiteli de la vinurile lui Okro și Tsolikouri de la Lagvinari.

5 întrebări simple despre vinul georgian - dariko
Dar seara se poate combina berea rosie cu pâine prăjită pentru iubire - pentru că culoarea roșie este cumva legată de tema dragostei. Opțiunea mea este Saperavi de la vinurile lui Okro sau Nick Bahia. Gustul lor este frumos!
5 întrebări simple despre vinul georgian - dariko

Născut în Ucraina, acum bazat pe Tbilisi. Dragostea văzând noi locuri.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: