4 moduri de a-ți face creierul să lucreze la maxim - misterele psihologiei

4 moduri de a-ți face creierul să lucreze la maxim - misterele psihologiei

Știu că mă lupt de partea celor învinși. Dar sper că cel puțin cineva va auzi cuvintele mele despre faptul că hiperproductivitatea ne face mult mai puțin productivi.






Pe baza materialelor din Mary, aici sunt 4 moduri de a vă îmbunătăți stilul de viață și de a face munca creierului.

Mai mult somn
Știința încă nu știe atât de mult despre privarea de somn. Dar ceea ce știe știința științifică sigur este că principala funcție a somnului este eliminarea produselor biochimice ale activității vitale a creierului care apar ca urmare a activității sale. Aceasta înseamnă că lipsa somnului poate duce la acumularea de proteine ​​beta-amiloid dăunătoare, ceea ce poate duce la diverse boli. De exemplu, Alzheimer.

Cum de a corecta obiceiul de lipsa de somn? Va trebui să-mi schimb modul de viață și nu e ușor. Nu e suficient să te gândești: "Nu pot să mă culc acum, dar voi dormi în week-end." Nu va funcționa. Revenirea după o noapte fără somn nu este dificilă, dar lipsa cronică de somn necesită mult efort.

Cât timp ar trebui să dorm? Un adult are nevoie de între 7 și 9 ore de somn. Aici puteți afla mai multe despre acest lucru în detaliu.







Cum să scapi de asta? Setați un set de reguli pentru dvs.: o jumătate de oră de e-mailuri, o jumătate de oră de Twitter și așa mai departe. Puteți face asta singuri, dar dacă știți că voința nu este suficientă, utilizați instrumentele auxiliare. De exemplu, această aplicație, care va bloca accesul la site-uri inutile la timp inutil.

Testați-vă multitasking-ul
Problema resturilor de pe Internet este doar o parte a unei mari probleme, multitasking. Cultura modernă o încurajează și chiar ne face să facem mai multe lucruri simultan (pentru binele nostru). Dar ați văzut vreodată un angajator care avea nevoie de o persoană cu multitasking excelent? Cu greu. Prin urmare, avantajele multitasking-ului sunt limitate și sunt doar în capul nostru. Sarcina principală care trebuie realizată este concentrarea deplină asupra unei singure sarcini. În acest caz, chiar dacă sarcina este incredibil de plictisitoare, veți simți în continuare mult mai fericit.

Cum să scapi de multitasking? Pentru începători, încercați să dezvoltați obiceiul de a observa când treceți la mai multe lucruri simultan. În schimb, ca și în cazul Internetului, disciplinați-vă să faceți lucrurile la rândul lor, nu împreună.

Antrenează mintea
Cea mai memorabilă caracteristică a lui Sherlock Holmes este grija lui incredibilă. Capacitatea de a observa detalii care nu sunt supuse altor persoane. Și, așa cum spune Konnikova, în baza modului în care Holmes dezvăluie crimele, se află lipsa de acțiune. Adesea, el doar sta pe un scaun și nu face nimic. Ochii sunt închise, iar corpul este nemișcat, dacă nu cânta la vioară. Acest lucru îi ajută pe Holmes să fie concentrat și atent la toate lucrurile mici.

Cum să începi să te gândești la Sherlock Holmes? Potrivit lui Maria, tot ce trebuie să faceți este să imități detectivul. Alegeți 10-15 minute în fiecare zi pentru a vă așeza și a nu face nimic. Concentrați-vă pe respirație, pe fiecare respirație și expirație. Un astfel de exercițiu vă va ajuta să vă dezvoltați atenția și concentrarea. Imaginați-vă că antrenezi un mușchi și cu fiecare ocupație devine din ce în ce mai mult.







Trimiteți-le prietenilor: