5 sfaturi despre cum să devii un ascultător activ

Noi considerăm interlocutorii buni nu cei care vorbesc bine, ci cei care pot asculta corect. Doar păstrați tăcere și nu întrerupeți puțin - arta ascultării active nu este mai simplă decât oratoria. Învățați să auziți alții - și veți deschide multe uși și inimi.







5 sfaturi despre cum să devii un ascultător activ
Abilitatea de a asculta interlocutorul

Prezența organelor auditive nu înseamnă că o persoană poate asculta. Există mulți oameni în cercul nostru care sunt pregătiți să ne asculte cu atenție, care nu așteaptă un moment convenabil pentru a traduce săgețile conversației în propria lor problemă? Cu greu.

Iar scriitorul american Edgar Howe a glumit: nimeni nu ar asculta pe nimeni ", daca nu stia ca este pe cale sa vina vorba.

Oamenii le place să vorbească despre ei înșiși, cei mai buni ascultători sunt o mare valoare. Scriitorul american al secolului al XIX-lea Henry David Thoreau în eseul "Viața fără un principiu" a remarcat: "Cumva am fost întrebat ce cred și ascultat cu atenție răspunsul. Și acesta a fost cel mai mare compliment pe care l-am făcut vreodată.

Din păcate, ascultătorii atenți sunt mult mai puțin decât iubitorii de vorbire. Cu toate acestea, întrebarea „Ce vă place despre interlocutorul cel mai mult?“ Întrebat în cursul unui studiu global realizat de site-uri de coaching e, 81% dintre respondenți au răspuns „ascultare“ și doar 19% - „Capacitatea de a vorbi“

Dacă majoritatea oamenilor le place să asculte pe ceilalți, de ce să nu le întâlniți? "Învățați să ascultați și puteți beneficia chiar și de cei care vorbesc rău" - aceste cuvinte aparțin filosofului grec antic Plutarh.

Celebra carte a lui Dale Carnegie „Cum să câștige Prieteni si influenta Oamenii“, a scris că, dacă vrei ca oamenii să te evite, nu asculta de nimeni, întrerupe și vorbesc doar despre ei înșiși. Dar avem un alt scop: vrem să devenim un bun interlocutor. Și, după cum spunea unul dintre cei mai mari, există o singură cale de ao deveni - învățați să ascultați. După ce am stăpânit această artă, vom fi plăcut surprinși de cât de multe beneficii ne va aduce.

Conducătorii necondiționați și binevoitori stabilesc cu ușurință contacte și trebuie să-și asume orice interlocutor. În special, abilitatea de a asculta este o condiție importantă pentru succesul vânzărilor, pentru că pentru a oferi cumpărătorului ceea ce are cu adevărat nevoie, trebuie să-i întrebați întrebările corecte și apoi să ascultați cu atenție răspunsul său. Abilitatea de a vorbi aici este dată numai în al doilea loc.

Dacă cumpărătorul vede în vânzător un interlocutor plăcut care este interesat de problemele sale, el va fi cu siguranță de acord să cumpere și să plece mulțumit. Dacă el simte ca o victimă, ca agent de vânzări obsesiv încolțit și aproape cu forța obligă să asculte ce el ar trebui să cumpere ceva, cumpărătorul nu există decât o singură dorință - să scape.







A putea să ascultați nu trebuie să vă mișcați în mod pasiv capul la intervale regulate. Trebuie să ascultați în mod activ - astfel încât interlocutorul a văzut interesul nostru și a vrut să vorbească. Această artă este ușor de învățat. Trebuie doar să urmați mai multe reguli. (Desigur, nimeni nu ne obligă să ascultăm o persoană neplăcută, pe care nu dorim să o avem în comun.)

Cum să devii ascultător activ?

Această întrebare a fost răspuns în glumă de către scriitorul Alexander Greene în Aventurile lui Gincha: "Pot să ascult. Această artă specială constă în a da din cap capul și o expresie tensionată și simpatică pe fața ta. De asemenea, este util în timpul deschis și închide imediat gura din când în când, ca și în cazul în care doriți să-și întrerupă naratorul o mie de întrebări, dar să fie tăcut, reprimat un interes imens în poveste ".

1. Nu întrerupem

Întrerupeți conversația - boala principală a tuturor ascultătorilor care ard cu nerăbdare să-și înceapă în sfârșit povestea. Unii dintre ei nu pot nici măcar să aștepte o pauză, pe care povestea le face să respire. Ei încep să vorbească cu interlocutorul lor și este tăcut.

Multe obiceiul ciudat de alte expresii de partid gag „Tu ai spus-mi!“, „Mi-am știu că,„“«Am auzit,»etc. Probabil, toată lumea trebuia să fie într-o situație în care sa oprit asa! .. Ce am experimentat? Strabanie, nemulțumire, lipsă de dorință de a continua conversația sau chiar de a trata un om care ne-a umilit într-o oarecare măsură. Ne amintim acest lucru, dacă nu vrem să avem o reputație de persoană fără tact și lăsăm persoana să vorbească, chiar dacă au înțeles deja ceea ce se spune.

Se recomandă, în general, după interlocutorul tăcut, să nu se alăture imediat unei conversații și să se liniștească câteva secunde. Poate că se duce cu gândurile sale sau își reface respirația.

2. Concentrați-vă pe cuvintele interlocutorului

Dacă suntem interesați de un interlocutor și dorim să stabilim o relație eficientă. Nu este suficient să arătăm doar atenția și să nu ne amestecăm. Chiar trebuie să ne concentrăm asupra cuvintelor sale pentru a ne dovedi un ascultător activ - din când în când pune întrebări, cere clarificări sau clarificări. Ascultător activ, pentru a stabili feedback cu cealaltă persoană, repetă periodic pe scurt ceea ce a spus, întrebând în prealabil: "Te-am înțeles corect?". Puteți adăuga: "Este foarte important pentru mine ceea ce spuneți" "Acest subiect este de mare interes pentru mine".

Numai în acest caz există un contact între interlocutori, permițându-le să se înțeleagă mai bine unul pe altul. Feedback-ul nu poate fi obținut dacă ascultați distras, adânc în gândurile voastre.

3. Adresăm interlocutorului după nume

Dacă nu îl cunoaștem, suntem interesați în mod delicat de: "Cum poți fi tratat?". La urma urmei, după cum a scris Dale Carnegie, pentru orice persoană, cel mai dulce sunet este sunetul propriului nume. În mod similar, a crezut și al 32-lea președinte american Franklin Roosevelt. El a spus că nu este greu să câștigi simpatia interlocutorului: trebuie doar să nu uiți să-l suni după nume din când în când.

4. Vizionarea interlocutorului

5. Să fim empați

Empatul - oameni care sunt capabili să pătrundă, să se simtă în starea emoțională a unei alte persoane și să se simtă empatic cu el. Întotdeauna observăm cine ne ascultă absentmindedly, indiferently, care nu sunt atinși de experiențele noastre. "Un pui este un bărbat insensibil, veșnic", ne gândim și ne oprim, ne blocăm. Acela care înțelege îngrijorările și temerile noastre, care împărtășește sentimentele noastre. suntem gata să încredințăm mult.

După ce am învățat să ascultăm în mod activ, vom merita reputația celui mai plăcut și dorit interlocutor, care va fi fericit să vadă în orice companie.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: