8 Sfaturi pentru a deveni un generator de idei

La mijlocul anilor '90, am avut o idee de a face un canal de televiziune pe care vor fi difuzate doar emisiuni de realitate. Prietenii au spus că este o idee proastă: există o mulțime de spectacole de realitate. Mai mult, nu aveți o companie de televiziune - cum puteți face acest lucru real? Ei bine, nu am revenit la această idee, dar văd că canalele TV au dedicat deja jumătate din realitate timpului realității.







Problema era că aveam nevoie de încredere în sine. Și nu știam ce să fac în continuare cu ideea. Privind înapoi, știu că trebuia să scriu, să gândesc prin zece scenarii de spectacole diferite cu care să mă duc în aer și să încep să caut parteneri pentru companiile de televiziune.

8 Sfaturi pentru a deveni un generator de idei

Sa intamplat ca m-am gandit la idee ca pe ceva incredibil de mare, ca sa o fac. De exemplu, aș dori să fac o companie aeriană cu locuri bune în avioane, acces la Internet și mâncare minunată la bord. O idee de neimaginat. Dar Richard Branson a lucrat. Deși, când a început să își creeze compania aeriană, nu avea absolut nicio experiență. Acum, el a făcut și Virgin Galactic, pentru a transporta dorința oamenilor să se apropie de orbită. Principalul lucru pe care l-ar putea face a fost următorul pas. Fără aceasta, cele mai minunate idei pot deveni mai mici și mai mici cu timpul. Nu există idei în lume care să fie prea bune pentru a nu încerca cel puțin să facă primul pas pentru a le pune în aplicare.

Principala întrebare nu este cum să implementăm o idee incredibil de mare, ci cum să facem toate ideile mai accesibile. Acest lucru se poate realiza dacă dezvoltăm o funcție de inventare a ideilor. Aici sunt descrise câteva exerciții care vă vor ajuta să faceți acest lucru.

8 Sfaturi pentru a deveni un generator de idei







Scrieți 10 idei. Ce vrei. Nu contează despre noua afacere, despre cărți, ce să faceți dacă sunteți prinși în timp ce furați din magazin sau cum să veniți cu o bună rachetă de tenis. Principalul lucru este că ar trebui să existe cel puțin zece gânduri. Faceți-vă creierul să funcționeze.

Puteți face o listă de idei care sunt foarte ambițioase și găsiți cum puteți începe să le puneți în acțiune. De exemplu, ideea de a produce panouri care ar funcționa mai eficient decât panourile solare. Sau creați microorganisme care vor elimina sarea din apa de mare.

Nu verificați în mod repetat înregistrările. Scopul unui astfel de exercițiu nu este de a găsi o idee bună, ci de a face o listă de mii de idei. Acest lucru va dezvolta "mușchiul" de a inventa idei, astfel încât, în timp, să puteți fi generatorul lor.

8 Sfaturi pentru a deveni un generator de idei

Activați a doua parte a creierului. Eu scriu în fiecare zi. Uneori mă face să mă simt goală. Nu cu mult timp în urmă m-am dus la lecții de desen cu acuarelă și nu am observat cât de repede a trecut timpul. Ce am primit? Unul dintre cele mai oribile peisaje din lume cu apus de soare peste munți și sentimentul că creierul a venit în ordine: tocmai am folosit acea parte din ea care de obicei nu funcționează.

Acceptați totul așa cum este. Evitați situațiile proaste într-o relație, stați la un stil de viață sănătos, pe care oricine îl poate controla. În loc să regretăm trecutul și să ne temem de viitor, trebuie să luăm prezentul așa cum este.

8 Sfaturi pentru a deveni un generator de idei

Obțineți subconștientul să vină cu idei. Nu este așa de dificilă cum pare. Am un regim strict al zilei. Mă ridic, citesc, scriu, fac exerciții, mănânc, întâlnesc oameni și multe altele. Dar uneori am nevoie de un shake-up. Și fac ceva absolut perfect. Mă duc la culcare în loc să mă plimb sau scriu scrisori cu mâna în loc să le scriu. Și în timp ce mintea mea nu înțelege ce sa întâmplat, mintea subconștientă este luată pentru a provoca idei noi. Scrieți activitățile zilnice și încercați să schimbați ceva.

Du-te online. Nu, desigur, am văzut recent o imagine despre cum să devii creativă, cu semnătura "Opriți calculatorul", dar uneori navigarea pe Internet este capabilă să vă ajute. Uneori este necesar ca Alice să urce în gaura rețelei. Puteți vedea noi gânduri și idei care vă vor ajuta să dezvoltați ceva nou în capul tău.

8 Sfaturi pentru a deveni un generator de idei

8 Sfaturi pentru a deveni un generator de idei







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: