40 Lecții de viață Am învățat până la vârsta de 40 de ani

Un om care a descoperit toate aceste adevăruri a fost recent de 40 de ani. Viața lui este plină de o mare varietate de experiențe - boli care păreau moarte, auto-vindecare, dragoste și pierderea celor dragi, muncă grea - tot ceea ce i sa întâmplat i-au ajutat să ajungă la concluzii simple, dar importante. Ultimul dintre ei a înregistrat recent, în al patruzecilea an al vieții sale.







1. "Este imposibil să dotați toate" i "fără a privi înapoi"

Steve Jobs avea dreptate atunci când vorbea despre atitudinea față de bani. Au existat atât de multe momente în care oportunitatea prezentată nu sa justificat, dar apoi, un an mai târziu, veți găsi noi oportunități chiar după colț.

2. "Munca grea nu inseamna intotdeauna munca cu intelepciune"

Faptul că lucrezi 16 ore pe zi nu înseamnă că îți folosești bine timpul. Da, pentru a-ți atinge obiectivul, trebuie să muncești din greu, dar dacă totuși ești neorganizat și irațional - este o pierdere de timp.

3. "Nu lăsați niciodată pe cineva iubit"

Tatăl meu a murit când aveam 19 ani. Cu câteva săptămâni în urmă, ne certam peste o mică problemă. O săptămână mai târziu am reușit. Apoi a murit. Viața este un dar neprețuit. La un moment dat, altcineva este aici, următorul, și celălalt - nu mai poate fi. Deci, este înțelept să alegeți fiecare cuvânt pe care îi spuneți rudelor voastre, deoarece poate fi ultima.

4. "Să nu vă deranjeze lucrurile mici"

Este chiar atât de important cine a făcut ce fel de gospodărie? Poți câștiga bătălia, dar vei pierde războiul. Nu jurați din cauza unor astfel de lucruri - nu merită.

5. "Nu există un om universal pentru întreaga rețetă a frumuseții și a sănătății"

Dacă sunt un bărbat în vârstă de doi metri, care cântărește 90 de kilograme, cum poate o dieta sau un program de antrenament să se potrivească cu mine și fata cu o înălțime de 1,6 metri și o greutate de 45 kilograme?

6. "Nimeni nu este perfect"

Acest lucru este valabil mai ales pentru oamenii pe care îi laudăm pe ceilalți. Oricât de minunați și de înzestrați ar fi, aceștia sunt aceiași oameni. Fiecare dintre noi face greșeli și nimeni nu este perfect.

8. "Suntem cu toții în grabă, dar trebuie să învățăm cum să încetinim ritmul"

Încercăm în mod constant să facem cât mai mult posibil în cât mai puțin timp posibil, stoarcem o altă "problemă importantă" în programul nostru. Dar acest lucru nu este întotdeauna bun. Practici cum ar fi yoga și meditația ajută la "încetinirea" și găsirea unei conexiuni cu sine.

9. "Cel care vă aflați la lucru, cu prietenii, la o cină de familie este aceeași persoană"

Antrenorul meu mi-a spus de multe ori că este imposibil să stai pe teren și să te aștepți ca în timpul meciului să vezi un joc excelent. Trebuie să fiți la același nivel tot timpul. La urma urmei, de ce mulți sportivi sunt destul de cruzi în viață? Pentru că ei sunt învățați să joace din greu.

10. "Nu putem să știm și să înțelegem totul"

Lucrurile rele se întâmplă tuturor. Uneori apare o rază de speranță în curând. Uneori nu. În astfel de situații, ar trebui să încercați să acceptați că unele lucruri pur și simplu nu se pretează la explicații. Poate că înțelegerea a ceea ce sa întâmplat va veni la tine mai târziu.

11. "Crede în Karma"

Am fost convins de experiența personală și de experiența prietenilor și rudelor mele. Cu cat dai mai mult, cu atat vei ajunge mai mult.

12. "Sunteți o combinație a celor cinci persoane cu care petreceți cel mai mult timp"

Suna probabil ca un cliche, dar, totuși, este. Dacă chiar vrei să-ți schimbi viața, trebuie să schimbi mediul. Petreceți mai mult timp cu oameni care cred în voi și vă susțin.

13. "Yoga nu funcționează"

Am avut o deplasare de două discuri în regiunea lombară, care a apăsat nervul sciatic. Am suferit de durere severă, doi medici mi-au spus că aveam nevoie de o operație. Apoi am început să practic yoga. Rezultatul ma foarte multumit.

14. "Balanța și reținerea sunt cheia tuturor ușilor"

Uneori trebuie să ne răsfățăm cu toții. În mod normal, prăjiturile zilnice nu sunt cea mai bună idee, dar din când în când ar trebui să vă permiteți să vă "răsfățați", nu vă va ucide. Obsession cu un mod de viață sănătos cauzează adesea stres și, dimpotrivă, doar doare.

15. "Vocea voastră interioară este întotdeauna dreaptă"

Întotdeauna, ascultă întotdeauna vocea voastră interioară. De fiecare dată când eram împotriva propriei intuiții, sa dovedit a fi un dezastru. Ascultă flerul tău, nu reușește niciodată.

16. "Dacă nu ești mulțumit de tine, nu vei fi niciodată fericit cu o altă persoană"

Orice relație bună începe cu tine. Nu te poți baza pe cineva care să te facă fericit. Persoana potrivita este doar varful aisbergului, iar baza este in mainile tale.

17. "Viitorul medicinei în confuzia direcțiilor occidentale și estice"







Sunt un mare fan al medicinei orientale - acupunctura, shiatsu, reiki, tratamente pe baza de plante. Dar medicina estică nu este perfectă și toată lumea va fi de acord că și cel vestic are multe de dezvoltat. Dar, în opinia mea, viitorul se află în spatele unificării acestor două domenii.

18. "Energia este tangibilă, atât pozitivă, cât și negativă"

Toți ne simțim la un moment dat - cu o singură persoană plină de vitalitate, cu cealaltă - epuizată. Energia este foarte reală.

19. "Nimeni nu-ți cunoaște trupul mai bine decât tine"

Când am suferit un tratament, mulți oameni mi-au dat sfaturi. Unele au fost în zadar, altele au fost de mare ajutor. Ce abordare să aleg depinde numai de mine, pentru că știu mai bine și simt corpul meu.

20. "Prietenii vin și pleacă"

Dacă ați fost aproape cu o persoană acum 10 ani, nu înseamnă că veți fi și astăzi aproape, și asta este bine. Oamenii se schimbă și relațiile se schimbă cu ei. Uneori oamenii vin în mod imperceptibil în viața ta într-o anumită perioadă, pentru a ajuta la atingerea scopului, pentru a înțelege ceva și apoi și pentru a pleca. Aceasta este magia vieții și a relațiilor - progres constant.

21. "Legumele verzi sunt foarte utile pentru toată lumea"

Fiți atenți - nu există o dietă în care nu ar fi sfătuit, și chiar mai mult interzis, există legume verzi.

22. "Toată lumea acceptă moartea în felul său, și fiecare moarte nu este ca restul"

Moartea nu este ușoară pentru nimeni și întotdeauna vine în moduri diferite. Puteți pierde un tată, un prieten, o bunica - de fiecare dată când vor exista alte experiențe și percepții diferite.

23. "Multe boli pot fi prevenite"

Multe boli, inclusiv unele forme de cancer, diabet, boli de inima, sunt provocate de un mod de viata si de nutritie. Prin conducerea unui stil de viață sănătos nu numai că putem preveni majoritatea bolilor, putem schimba genetica noastră.

24. "Universul, Dumnezeu, sau oricine dorește să numească acea Putere Superioară, știe când va veni timpul nostru"

Foarte des, când mi sa părut că sfârșitul era deja aproape, mi sa întâmplat ceva incredibil. Ar putea fi o întâlnire întâmplătoare cu un străin care ma ajutat sau un noroc - ceva sa întâmplat doar în momentul în care eram aproape de abis.

25. "Recunoștința este calea spre fericire"

Recunoștința este o trăsătură care este prezentă în toate religiile. Aceasta este o mare putere! Fiți întotdeauna recunoscători pentru ceea ce aveți. Nu contează cât de rău este situația dvs., există întotdeauna cineva care este mult mai rău acum. Mama mi-a spus: "Băiatul, care nu avea pantofi, a plâns până a întâlnit un băiat care nu avea picioare".

26. "Nu te compara cu ceilalți și nu încerca să fii altcineva"

Întotdeauna va exista cineva care are mai mulți bani, relații mai bune, o muncă mai bună ... Comparând-te cu cineva sau încercând să fii altcineva, intri într-un joc pe care nu îl vei câștiga niciodată. Oscar Wilde a spus: "Fii tu insuti; toate restul vor fi adăugate. "

27. "Nu poți cumpăra fericirea cu bani"

Am crescut într-o familie săracă, așa că am vrut mereu să câștig foarte mult. Când am împlinit 27 de ani, am câștigat destui bani pentru a-mi acoperi toate datoriile pentru formare. Dar am fost fericit? Nu, nu este. Mi-am dat seama foarte repede că fericirea nu poate fi cumpărată pentru bani. Fiți atenți, oamenii de succes au succes deoarece fac ceea ce iubesc. Concentrați-vă pe fericire, atunci vor fi destui bani, și nu invers.

28. "Vacanța este minunată!"

Înainte, nu eram fan de vacanță. Nu am făcut niciodată o vacanță chiar și o săptămână, limitată la 3 - 4 zile. Dar vacanta nu este pentru nimic! În această perioadă, o persoană își poate relaxa și purifica creierul.

29. "A fi în formă nu înseamnă să fii sănătos"

Uneori, oamenii, la prima vedere, o formă fizică bună sunt foarte bolnavi. La urma urmei, pentru sănătatea și bunăstarea ta nu este doar o pregătire fizică importantă, ci și gândurile tale, mediul tău, percepția lumii.

30. "Lumea noastră interioară este cheia sănătății noastre"

După cum am menționat mai devreme, trebuie să vă ascultați vocea interioară. Acest lucru se aplică și problemelor de sănătate.

31. "Trebuie să fim mai aproape de natură"

Chiar îmi place să merg. Dar, recent, am ajuns să iubesc de mers pe jos desculț în nisip sau iarbă. Aceasta oferă energie de viață.

Trebuie să puteți râde de voi. Fiind întotdeauna prea gravă nu este bine pentru tine și pentru ceilalți.

33. "Există o singură cale corectă de a accepta un compliment"

Pentru a face acest lucru, pur și simplu spuneți "mulțumesc".

34. "Zahărul, proteinele vegetale și produsele de pasteurizare nu sunt utile pentru sănătate"

Cred că asta este de acord cu fiecare doctor. Dacă utilizați aceste produse, atunci trebuie să limitați în mod rezonabil suma.

35. "Fiecare dintre noi este stresat, iar acest lucru se manifestă în moduri diferite"

Implicați-vă în munca grueling pentru a face capete îndeplinite, sau să aibă grijă de un pacient de cancer aproape de un bărbat - toate acestea este un mare stres. Dacă aveți suficienți bani sau sunteți în formă fizică, nu înseamnă că nu sunteți stresați. Stresul ne însoțește pretutindeni, doar sub forme diferite. Și se manifestă în forme diferite - cineva în exterior, cineva înăuntru, lovind cele mai slabe părți ale corpului. Stresul va fi întotdeauna în viața ta, trebuie să înțelegi cum trebuie să faci față cu ea - "Nu poți opri valurile, dar poți învăța să navighezi".

36. "Obiectivele și termenele limită sunt importante, dar uneori trebuie să vă opriți și să vă spuneți:" Nu știu când, nu știu cum, dar se va întâmpla "

Acest lucru nu funcționează întotdeauna, deoarece adesea vedem ce vrem să vedem. Prin urmare, vă sfătuiesc să vă întoarceți la punctul 15 - să ascultați vocea voastră interioară.

37. "Vă atrageți norocul"

Trebuie să reprezentați în mod clar ceea ce căutați, să simțiți - atunci totul se va întoarce.

38. "Când îți găsești chemarea, încep să se întâmple lucruri uimitoare"

Când vă deschideți propria afacere, este nevoie de tot timpul. O mulțime de timp trebuie să treacă înainte ca lucrurile să se îmbunătățească și să meargă așa cum ați planificat. Dar, în unele dintre nopțile fără somn, îți dai seama că se întâmplă ceva incredibil, totul se dovedește pentru tine, se îmbunătățește! Deci, ți-ai găsit chemarea.

39. "Totul este interconectat - mintea, trupul, ceea ce ne înconjoară"

Cu asta, cred că nimeni nu va argumenta!

40. "Meditația schimbă totul"

Curățarea minții dvs. este de asemenea importantă, cum să curățați corpul. Mediem de 2 ori pe zi timp de 20 de minute, dimineața și înainte de culcare. După fiecare meditație, mă simt ca și cum voalul meu va cădea din mintea mea. Mă simt mai relaxat, mai calm, în armonie cu mine. Am devenit simt mai pronunțat - dacă eu sunt fericit, că fericirea vine aproape la extaz când am mânca alimente preferate - par mai gustoase decât înainte. Este ca și cum ai schimba un televizor vechi alb-negru într-unul nou, cu o mulțime de canale și calitate HD.

Meditația este un instrument eficient pentru atingerea sănătății și a fericirii, pe care toată lumea ar trebui să o profite!

JASON WACHOB
Traducerea articolului 39 Lecții de viață Am
Învățat în 39 de ani prin Cluber







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: