40 Citat Cel mai bun

Cele mai inspirate, piercing și pur și simplu cele mai bune citate din cărțile lui Erich Maria Remarque

40 Citat Cel mai bun

El și-a investit întreaga experiență de viață și inima care a suferit mult.







Remarque era un om incredibil, era inteligent, cu un suflet vulnerabil și cu mare talent, pe care nu l-a recunoscut.

Viața scriitorului nu a fost simplă, la urma urmei, el a mers la un război la o vârstă destul de fragedă, unde a fost grav rănit. Naziștii și-au ars textele, iar relațiile cu femeile erau dureroase și dureroase pentru el. Experiența care ia dat viață a lăsat o amprentă uriașă asupra lucrării sale. Dragostea și războiul sunt temele principale ale cărților sale. El a scris despre dragostea pasională și piercing, despre război, ca fiind teribil și distrugând soarta multora, despre generația pierdută de supraviețuitori ai ororilor războiului.

Am ales cele mai inspirate, piercing și pur și simplu cele mai bune citate din cărțile lui Remarque. "Trei tovarăși", "Arcul de Triumf", "Pe frontul vestic fără schimbare" și "Viața pe un împrumut", în fiecare din aceste romane, Remarque, și-a investit întreaga experiență de viață și inima care a rezistat mult.

Citeste si: 20 de citate optimiste din filmul "1 + 1"

  1. Poți vorbi despre fericire timp de cinci minute, nu mai mult. Nimic de spus, cu excepția faptului că ești fericit. Și oamenii vorbesc despre nenorocire toată noaptea.
  2. Tocmai acum vacile sunt fericite.
  3. Numai nefericitul știe ce este fericirea. Omul norocos simte bucuria vieții nu mai mult decât un manechin: demonstrează această bucurie, dar nu îi este dată. Lumina nu strălucește când este lumină. El strălucește în întuneric.
  4. De fapt, o persoană este cu adevărat fericită numai atunci când cel puțin, acordă atenție la timp și când nu este condus de frică. Și totuși, chiar dacă ești condus de teamă, poți să râzi. Și ce mai rămâne de făcut?
  5. Cel mai minunat oraș este cel în care persoana este fericită.
  6. Fericirea este cel mai vag și mai scump lucru din lume.
    1. Numai dacă te desparți de o persoană, începi să fii interesat de tot ce-l privește. Acesta este unul dintre paradoxurile iubirii.
    2. Nici un om nu poate deveni mai străin decât cel pe care l-ați iubit în trecut.
    3. Ce poate da o persoană unei alte persoane, cu excepția unei căderi de căldură? Și ce ar putea fi mai mult decât atât? Pur și simplu nu lăsați pe nimeni să vă fie aproape. Și dacă le-ați lăsat să intre, vreți să o păstrați. Și nu poți ține nimic ...
    4. Viata umana dureaza prea mult pentru o singura dragoste. Doar prea mult. Dragostea este minunată. Dar unul dintre cei doi se plictisește întotdeauna. Și cealaltă rămâne fără nimic. Se va solidifica și va aștepta ceva ... În așteptare, ca un nebun ...
    5. Numai cei care au rămas în pace în mod repetat, cunosc fericirea întâlnirii cu iubita lor.
    6. Dragostea nu tolerează explicațiile. Are nevoie de fapte.
    7. - Nu, spuse el repede. - Nu asta. Pentru a rămâne prieteni? Pentru a construi o grădină mică de legume pe lavă răcită de sentimente dispărute? Nu, nu pentru noi și pentru tine. Se întâmplă numai după o mică intrigă și chiar și atunci se dovedește a fi destul de falsă. Dragostea nu patește prietenia. Sfârșitul este sfârșitul "
    8. Toată dragostea vrea să fie veșnică. Acesta este chinul ei etern.
    9. O femeie se minunează de iubire și un bărbat își pierde capul.
    10. Cât de obositor devine un om când îl iubește cu adevărat! Cât de repede încrederea de sine o ia de la el! Și cât de singur îi pare el; întreaga lui experiență înflăcărată brusc se risipește ca fumul și se simte atât de nesigur.






CITIȚI ȘI: 7 cărți poștale foarte pline de inimă

      1. Femeile nu trebuie să explice nimic, întotdeauna trebuie să acționeze.
      2. Amintește-ți un lucru, băiete: niciodată, niciodată și niciodată nu vei fi ridicol în ochii unei femei, dacă faci ceva pentru ea.
      3. Femeile trebuie fie să se închine, fie să plece. Orice altceva este o minciună.
      4. Mi se părea că o femeie nu ar trebui să spună unui bărbat că-l iubește. Lasă-i să vorbească despre ochii ei radiali și fericiți. Ele sunt mai elocvente decât orice cuvânt.
      5. Dacă o femeie aparține unei alte persoane, ea este de cinci ori mai de dorit decât una care poate fi obținută, o regulă antică.
      6. Am stat lângă ea, am ascultat-o, am râs și m-am gândit la cât de teribil a fost să iubesc o femeie și să fiu săracă.
      7. O femeie nu este un mobilier metalic pentru tine; ea este o floare. Nu vrea afaceri. Are nevoie de cuvinte însorite și dulci. Este mai bine să-i spuneți ceva plăcut în fiecare zi, decât să lucrați cu ea cu toată frenezia tristească.

Despre persoana

    1. Cu cât este o persoană mai primitivă, cu atât mai mult se gândește la sine.
    2. Este o greșeală să presupunem că toți oamenii au aceeași capacitate de a simți.
    3. Nu este nimic mai obositor decât a fi prezent atunci când o persoană își demonstrează mintea. Mai ales dacă nu există minte.
    4. Nimic nu sa pierdut încă ", am repetat. "Pierzi un om doar când moare".
    5. Dacă doriți ca oamenii să nu observe nimic, nu fiți precauți.
    6. Cel mai simplu personaj în cinism, cel mai nesuportat dintre idealiști. Nu crezi că e ciudat?
    7. Cu cât mândria bărbatului este mai mică, cu atât costă mai mult.
    8. În timp ce o persoană nu renunță, el este mai puternic decât soarta sa.

    ÎMPOTRIVA CU PRIETENII DE INFORMAȚII INTERESATE!

    CITIȚI ȘI ALTE







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: