12 Retete de piper bulgar pentru umplutura

Ingrediente pentru borcan de 3 litri:

  • Bulgăriu - 1,5 kg (poate fi puțin mai mult sau mai puțin);
  • frunze de dafin - 3-4 buc.;
  • piper piper negru - 5-6 bucăți;
  • ardei parfumat - 5-6 bucăți;
  • o crenguta de telina (sau alte verde);
  • sare.

12 Retete de piper bulgar pentru umplutura







Pentru marinada pentru 1,5 litri de apă:

  • oțet 9% - 2 linguri;
  • zahăr - 1 lingură de desert;
  • sare - 1 lingura. fără diapozitiv.

La ardei tăiați tulpina, îndepărtați semințele. Apoi piperul sa clătit bine.
Apă în cratiță să guste și să se fierbe. Fără a opri focul, coborâm câteva ardei în tigaie și mănâncă 1min.
Apoi, luați un ardei din oală cu o furculiță. Vărsăm apa de piper.
În partea de jos a vasului de apă se pune un șervețel, pe un borcan. Sterilizați can 15 minute. Apoi opriți focul. Transferați ardeii într-un borcan fierbinte sterilizat.
(Este foarte convenabil atunci când o tigaie cu ardei pentru blanching și o tavă pentru cutii de sterilizare stau alături.)







Se fierbe 1,5 litri de apă și se adaugă sare, zahăr, mazăre piper negru, piper dulce și o crenguță de țelină sau alte verde. Marinada fierbe timp de 3-5 minute.
În cutiile cu piper, adăugați oțetul, apoi umpleți-l cu o marinadă fierbinte.
În cazul în care marinada nu a fost de ajuns, vom spala apa fierbinte din fierbător. De obicei păstrez fierbătorul pe un mic foc, astfel încât apa este "gata".
Băncile se rostogolesc cu huse sterilizate. Turnăm borcanele pe coperți și le înfășurăm într-o pătură caldă. Lăsați coșurile până se răcește complet. Piper pentru umplutura pentru iarna este gata.

Ardeiul dulce bulgar nu este foarte mare al meu.
Tăiați tulpina și interiorul cu semințele.
Ardeți piperul în apă sărată timp de 3-5 minute (piperul nu trebuie să-și piardă elasticitatea.) Nu-l puteți digera!)
Am raspandit piperul in borcane de 2 sau 3 litri, turnati varful in varf, in care au fost arde ardeii, se toarna 2-3 linguri de otet de masa si se rostogoleste.

12 Retete de piper bulgar pentru umplutura

Ardei iute pentru umplutura pe timpul iernii.
La piper, scoatem mijlocul, a mea. Facem totul cu ochii. Am pus apa într-o cratiță, sare puțin, pe măsură ce fierbe, aruncă piper.
După fierbere, gătiți timp de 5 minute. Se toarna ardeiul în borcane sterilizate, se toarnă aceeași apă în care se fierbe și se rostogoleste.
Am pus piperul direct cu apă în borcane cu clești. Imediat în trei sau patru bănci, în timp ce într-o grămadă, apoi într-un alt ardei un pic va sta jos.

Notă:
Este mai bine să închideți în litru și în doi litri. Acestea conțin 10-20 de ardei, doar pentru o familie de 2-3 persoane.

Citiți continuarea pe pagina următoare







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: