0, 1% Cum trăiește cea mai mică comunitate de musulmani din lume

De obicei, fotografiile din Cuba sunt similare cu celelalte - mașini vechi clasice, clădiri luminoase ... Dar Juan Alvado ne arată o altă Cuba. Seria sa de fotografii "Musulmani cubanezi" ne spune despre viețile celor care au decis să îmbrățișeze islamul într-o țară absolut catolică.







0, 1% Cum trăiește cea mai mică comunitate de musulmani din lume

"Când am aflat că există Islamul și comunitatea musulmană aici, am fost foarte surprins. N-am auzit niciodata despre asta ", spune Alvado. "Mi-a distrus toate stereotipurile despre societatea cubaneză".

0, 1% Cum trăiește cea mai mică comunitate de musulmani din lume

85% dintre cubanezi sunt catolici. Și doar 0,1% dintre cubanezi sunt musulmani. Potrivit Centrului PEW, aceasta este doar câteva mii de oameni, dintre care majoritatea absolută s-au convertit la islam la vârsta adultă.

0, 1% Cum trăiește cea mai mică comunitate de musulmani din lume

Yarima, fiica lui Ali, este unul dintre primii copii din Cuba care s-au născut musulmani.

"Cineva pe care l-am fotografiat era creștin, cineva nu credea deloc în Dumnezeu. Dar, în aproape nu există cei care sunt musulmani prin naștere ", - spune fotograful.

0, 1% Cum trăiește cea mai mică comunitate de musulmani din lume






Un musulman intră într-o moschee locală construită ca toate clădirile din Cuba - o cutie de piatră acoperită cu frunze de palmier.

Motivele pentru care cubanezii adoptă islamul sunt diferite. Unii consideră că este o "religie mai curată", alții o iau în scopuri personale. De exemplu, disperat să renunțe la dependența de alcool ...

0, 1% Cum trăiește cea mai mică comunitate de musulmani din lume

Decoratiuni interioare ale moscheii.

Dificultățile cu care se confruntă 0,1% din populația Cubei sunt destul de naturale. Acasă - căutarea unui loc de rugăciune.

0, 1% Cum trăiește cea mai mică comunitate de musulmani din lume

Imamul acestei moschei nu are nici măcar o cămară pentru a curăța hainele. Lucrează într-o organizație guvernamentală și locuiește într-o cameră cu doi copii.

De obicei, cineva din comunitate își oferă acasă rugăciunile de vineri. Dimensiunile mici și condițiile constrânse au făcut această comunitate mică foarte coerentă, scrie Alvado.

0, 1% Cum trăiește cea mai mică comunitate de musulmani din lume

71 de ani Muhammad Ali în timpul cursurilor de yoga din Havana. Muhammad spune că yoga îi permite să rămână în formă fizică excelentă chiar și la această vârstă.

"Când am fost în Havana, am aflat mai multe despre islam decât să lucrez în Turcia", spune fotograful.

0, 1% Cum trăiește cea mai mică comunitate de musulmani din lume

Ahmed Aguero în timpul unei antrenamente zilnice pe renumita promenadă.

0, 1% Cum trăiește cea mai mică comunitate de musulmani din lume

Trimiteți-le prietenilor:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: