9 Fapte surprinzătoare despre pământ

Câteva fapte surprinzătoare despre planeta noastră care vor fi interesante pentru toată lumea:

9. Pământul nu este rotund

9 Fapte surprinzătoare despre pământ

Nu, nu - nu e plat. Pământul este o minge, dar din cauza forțelor gravitaționale - mingea nu este perfectă. De fapt, datorită acestui fapt, există o muchie pe ecuator. Raza polară a Pământului este de 6.356,8 km, în timp ce raza ecuatorică este de 6.378,1 km. Da, putem spune că Pământul are o burtă.







8. Pământul este singurul nume nu din mitologia greco-romană

9 Fapte surprinzătoare despre pământ

Toate celelalte planete ale sistemului nostru solar sunt numite în onoarea zeității romane sau grecești. Cuvântul "Pământ" provine din rădăcina slavă antică "zem-", adică în podea sau în fund. Denumirea engleză a Pământului Pământ vine de la cuvântul Erda, care înseamnă sol sau sol. În mod ironic, planeta noastră este acoperită cu o apă de 71% - dar că planeta noastră este singura din univers care conține apă în stare lichidă.

7. În perioada de 24 de ore

9 Fapte surprinzătoare despre pământ

Oamenii spun adesea că într-o zi nu sunt suficient de ore, iar ei au dreptate - într-o zi nu este de 24 de ore. De fapt, planeta noastră face o revoluție completă în jurul axei sale în 23 ore 56 minute și 4 secunde. Acest interval de timp se numește ziua stelei. Sunny Day, care este momentul în care soarele revine la aceeași poziție pe meridianul, variază de la 16 minute la momente diferite ale anului. (Nu întreba cum încă reușim să știm ce moment este acum, este prea dificil).

6. Pământul - singura planetă cu tectonică a plăcii

9 Fapte surprinzătoare despre pământ

Oamenii de știință cred că Pământul este format din 7 plăci uriașe din scoarța pământului care se mișcă în diferite direcții, cu o viteză de până la 10 centimetri pe an. Atunci când plăcile se ciocnesc, în conformitate cu teoria geologică modernă, se formează munți, când plăcile se deosebesc în direcții diferite - se formează depresiuni. Aceleași procese generează vulcani și cutremure. Partea bună a acestui proces este că, datorită lui, carbonul (o parte importantă a existenței vieții) poate fi actualizat și prelucrat, ceea ce asigură existența vieții pe Pământ.







5. Pământul avea o planetă dublă numită Theia (Theia)

9 Fapte surprinzătoare despre pământ

Oamenii de știință cred că, probabil, pe orbita Pământului exista o altă planetă numită Teiya. Planeta ipotetică a fost aproximativ ca Marte în dimensiune și a fost de 60 de grade în fața sau în spatele planeta noastră albastră. Aproximativ 4,5 miliarde de ani în urmă, Teia sa prăbușit pe Pământ - în această coliziune gigantică, bucăți mari de materie au zburat de pe ambele planete, rezultând formarea Lunii. De ce oamenii de știință cred într-o astfel de teorie? Luna este un companion prea mare pentru o planetă de dimensiunea noastră și conține izotopi asemănători cu cele terestre.

4. Orbita misterioasa, aproape ideala a lunii

9 Fapte surprinzătoare despre pământ

Din moment ce conversația a trecut despre Lună, un lucru știm cu siguranță - nu este făcut din brânză. În afară de aceasta, există lucruri pe care nu le știm. De exemplu, centrul Lunii de greutate mai aproape de 1.8 km de centrul geometric, motiv pentru care orbita ar trebui să fie un instabil, dar orbita este aproape perfect circulară. Luna este acoperit cu praf, mirosul de praf de pușcă, cu toate că praful nu conținea nimic de a face cu praf de pușcă. Nu există nici o „parte întunecată“ a Lunii, dar gravitatea Pământului ca incetineste Luna, face o rotație completă într-o lună (un fenomen numit de captare a mareelor ​​sau de rotație sincron) - care este motivul pentru care Luna se confruntă întotdeauna Pământul pe o parte. Și totuși, izbitoare coincidență este faptul că Soarele este de 400 de ori mai mare decat Luna, dar, de asemenea, de 400 de ori mai departe de Pământ, care este motivul pentru care Soarele și Luna pe cer arata la aceeași dimensiune.

3. Oceanele nu sunt 90% neexplorate

9 Fapte surprinzătoare despre pământ

Am vizitat nu numai pe Lună, ci și pe Marte. Pe de altă parte, nici măcar nu am început să explorăm adâncimile oceanelor noastre. Mai puțin de 10% din oceane au fost studiate de oameni. Oceanul conține 97% din apa de pe Pământ și 99% din habitatele ființelor vii. Am găsit 212.906 de creaturi marine, dar poate că există 25 de milioane de specii pe care nu le-am descoperit. Poate că monstrul Loch Ness mai există?

1. Cel mai înalt punct al planetei nu este Everestul

9 Fapte surprinzătoare despre pământ

Da, Everest este cel mai faimos munte din lume și la 8848 de metri deasupra nivelului mării este destul de mare. Pe de altă parte, având în vedere că știm că Pământul nu este o minge ideală, orice punct de pe ecuator este puțin mai aproape de stele. Acesta este motivul pentru care, deși vulcanul Chimborazo (Chimborazo), situat în Ecuador, nu este la fel de mare ca Muntele Everest (6268 metri deasupra nivelului mării), cel mai înalt punct este la 2,5 kilometri mai departe de centrul Pământului decât Muntele Everest.

Îi plăcea? Trimiteți știri prietenilor dvs. )







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: