15 Fapte uimitoare despre franceză

15 Fapte uimitoare despre franceză

Am vrut să studiez limba franceză la școală. La un moment dat urma să adăugăm oa doua limbă, dar acest lucru nu sa întâmplat. Eu, ca un poliglot, am fost dezamăgit. )) Ei bine, bine. La universitate visul sa împlinit - au fost adăugate câteva perechi de francezi săptămânale!







Un profesor stricte și o pregătire constantă a pronunției și a lecturii au ajutat să stăpânească această limbă. Numai atunci când am vorbit au existat probleme. Practica nu a fost de ajuns, așa că am înțeles ceva, dar să spunem. ))

Datorită site-urilor moderne și Internetului. practica poate fi făcută în orice moment. Dar astăzi nu pe asta. Și francezul este demn de a studia nu mai puțin de engleza. Am adunat câteva informații importante despre el.

  1. Franceză - limba oficială nu numai în Franța, ci și în Monaco, Luxemburg, părți din Belgia și Elveția, Africa de Nord și Centrală, Madagascar, Quebec, Canada și multe alte țări, și chiar insule. Multe dintre ele sunt foste colonii franceze.
  2. Există aproximativ 250 de milioane de persoane vorbite în limba franceză pe toate continentele în peste 50 de țări. Dintre acestea, 80 de milioane sunt vorbitori nativi.
  3. În franceză, litera "W" conține numai cuvinte străine.
  4. Franceza este a doua cea mai populară limbă pentru studierea în lume.
  5. Din secolul al XVII-lea până la mijlocul secolului al XX-lea, limba franceză era cea mai importantă limbă a diplomației și a relațiilor internaționale. Abilitatea de a vorbi limba franceză este încă considerată prestigioasă printre diplomați.
  6. De când epoca de balet a început oficial în Franța, o parte importantă a terminologiei sale este în limba franceză. Ca urmare, în procesul de învățare, dansatorii învață câteva cuvinte franceze. )) Apropo, mulți termeni politici sunt de asemenea de origine franceză.
  7. În urma victoriei Normanilor și a lui William Cuceritor asupra limbii engleze în anul 1066, franceza a rămas limba oficială în Anglia timp de 300 de ani până în 1362. De aceea, aproximativ 30-50% din cuvintele de bază ale limbii engleze sunt de origine franceză. De exemplu: surf, război, vizionare, efort, provocare, mândrie.
  8. Puritatea limbii franceze, gramatica și vocabularul este monitorizată de organizația oficială a Academiei Franceze (Académie Française). Există reguli stricte privind introducerea limbilor angliciste.
  9. Dintre toate limbile de origine latină, francezii s-au dezvoltat cel mai îndepărtat. Cu toate acestea, este similar cu alte limbi ale grupului său în vocabular și gramatică. De exemplu, ca și în alte limbi românești, în limba franceză există mai multe opțiuni pentru a adresa o persoană: "tu" - asupra voastră, "vous" - asupra voastră. Dacă sunteți familiarizat cu limba franceză, vă asigur că va fi o plăcere să studiați după ea spaniolă, italiană, portugheză sau catalană. Se verifică pe sine!
  10. În Franța, în timpul salutării, bărbații se agită. Într-un cadru informal, femeile sărută pe obraz (uneori este doar o atingere pe obraz). Numărul de sărutări depinde chiar de regiune!
  11. Limba franceză modernă, pe care o cunoaștem acum, a fost înființată în sfârșit în secolul al XVII-lea datorită lui Moliere, lui Descartes și altor scriitori.
  12. În timpul revoluției franceze din 1793, 75% dintre cetățenii francezi nu vorbeau limba franceză ca limbă maternă. Fiecare regiune avea propriul dialect și limbă.
  13. Franceza este una dintre cele șase limbi oficiale ale Națiunilor Unite.
  14. Cuvântul francez "salut" poate fi utilizat atât în ​​salut, cât și în rămas bun. Asta este, "salut" și "la revedere".
  15. Cinematografia, balonul, televiziunea de înaltă definiție, saxofonul, snowmobilul, dispozitivul de fixare a velcroului au fost inventate de oameni de știință și tehnicieni vorbitori de limbă franceză.






Dacă sunteți interesat de limba franceză, citiți un articol cu ​​voce acționând 30 de fraze pentru prima conversație în limba franceză.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: