30 de zile fără șampon - co-voshing

Alena Krivaya special pentru Glamusha.Ru

30 de zile fără șampon - co-voshing

Refuzul samponului

Respingerea șamponului nu înseamnă că nu ar trebui să folosiți niciun mijloc de duș. Când am folosit șampon, mi-am spălat capul la fiecare 4-5 zile, în intervalul folosind șampon uscat cât mai mult posibil pentru a-mi păstra părul de la coafura termică și uscare. Când am decis să renunț la șampon, am ales un balsam de curățare care să o înlocuiască.







In schimb, șampon la fiecare 4-5 zile, am început să folosesc balsam de curățare care hidratează părul meu, spre deosebire de sampon pe care le-ar putea priva de uleiuri naturale. În timpul utilizării balsamului de curățare, spuma este aproape neformată, ceea ce înseamnă că nu veți freca părul (foarte rupte și vă dăunează în timpul procesului) pentru a obține spumarea. Când înroșirea feței de aer condiționat de la cap pentru a atinge părul curat și moale, nu are scârțâitul care este obținut după șamponare, înainte de a aplica balsam. Atunci când părul "scârțâie", atunci sunt îngroșați.

Nu este nevoie să utilizați mai mulți ajutoare de styling

De obicei, îmi usuc părul cu un uscător de păr și le-am pus imediat cu călcat. Cu toate buclele parul meu sta destul de bine, eu încă le repara mousse sau spray cu sare de mare coafurii plăcut ochiului câteva zile. Fără șampon, structura părului a rămas neschimbată. iar uleiurile naturale au fost distribuite uniform. De îndată ce am dat seama că părul meu nu are nevoie de aceeași cantitate de stilizare, am început să le folosească mai puțin și mai puțin, și în cele din urmă până la sfârșitul celei de a doua săptămână, am exclude complet aceste fonduri (cu un spray pentru a proteja parul de styling de căldură) . Această cale a fost foarte profitabilă, pentru că puteți pune parul cu mai putine produse de styling, și, prin urmare, în duș, puteți face doar un singur aer condiționat de curățare.







În cele din urmă părul devine mai sănătos și mai gros

Părul meu a fost atât de multe pictat și clarificat că am uitat deja cum arată culoarea lor naturală, pe lângă faptul că folosesc în mod constant dispozitivul pentru coafura fierbinte. În general, părul meu este foarte uscat, ele nu pot fi numite sănătoase. După trei săptămâni fără șampon, am observat că împletiturile și cozile mele au devenit mai dense. Acest lucru a devenit posibil datorită faptului că a fost posibilă hrănirea scalpului și a părului pe toată lungimea cu uleiuri naturale. Mama mea, pe care o văd o dată sau de două ori pe lună, după ce mi-a văzut două săptămâni de la începutul experimentului, mi-a spus că părul meu părea mai sănătos în câțiva ani. Dacă aceasta nu este o dovadă a schimbării, atunci nu știu ce argument poate fi citat.

Părul nu va fi prima prospețime

De fapt, prefer structura părului meu când sunt necurate. Singurul dezavantaj în experimentul meu a fost că și pentru mine părul era uneori atât de neplăcut la atingere. că mi-a fost greu să nu cedez tentației de a-mi termina planul și să mă spăl de păr.

Curățătorii de curățare sunt proiectați pentru a fi utilizați cu șampon. Și timp de 30 de zile în fire înainte de spălare capul a apărut stratul filmat. Dacă am folosit mai bine balsamul (într-o zi sau cam așa), această problemă nu ar apărea, dar faptul că părul era puțin contaminat era doar o parte a procesului.

În viitor, am decis să dau preferință co-voshingu, mai degrabă decât utilizarea samponului singur. Co-voshing înseamnă că o dată în duș este folosit un balsam de curățare în locul unui șampon. Acesta este un sistem alternativ. Astfel, părul meu va fi menținut într-o stare sănătoasă, din cauza restricției în utilizarea șamponului, în același timp, acestea vor fi proaspete, curate, care se obține cu șampon.

5.0 din 0/5 (voturi: 68)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: