10 - Garanția lui Dumnezeu de vindecare - Cum să accepți vindecarea

Acest capitol al cărții, scris de soția lui AA Allen, ne va ajuta să primim vindecare, așa cum a făcut-o orbul Bartimeu. El a continuat să plângă, în ciuda faptului că a fost oprit.







Pe drumul spre Ierihon stătea un orb, al cărui nume era Bartimeu. Era cerșetor. Bartimeu a auzit despre modul în care Isus vindecă bolnavii, își deschide ochii față de orbi și face ca gurile nemaipomenite să-L laude pe Domnul, dar pentru prima dată a avut ocazia să se întâlnească cu Hristos. Când Bartimeu a aflat că trece Isus, el a strigat: "... Isus, Fiul lui David! Ai milă de mine "(Marcu 10:47). Zi de zi, stând lângă drum cu o cană în mâinile lui, Bartimaeus nu se confruntă cu nicio confruntare. Oamenii nu se confruntă cu confruntarea până când nu suferă și sunt răbdători cu infirmitățile lor. Când cineva începe să apeleze la Hristos pentru ajutor și progres spre victorie, atunci toate forțele satanice se răzvrătesc împotriva lui. Cu toate acestea, Unul din voi este mai mare decât cel care este în lume. Isus a spus: "Iată, vă dau putere să avansezi ... pentru toată puterea dușmanului". Nu fi înfrântă. Hristos, care este mai mare în voi decât forțele inamicului din lume.

Nu renunta. Fii persistent.

În momentul în care Bartimaeus a apelat la Domnul pentru ajutor, mulți oameni l-au tăcut. Ei au făcut tot ce le stă în putință pentru ai descuraja să accepte vindecarea lui.

Observați credința lui Bartimeu în versetul 48. El nu va fi jenat. Era hotărât să înțeleagă. El știa că Isus era singurul care l-ar fi putut ajuta. Cei mai mulți oameni au încercat să-l rușineze, cu cât a strigat mai tare: "Fiul lui David! Ai milă de mine.

Când Isus a văzut că Bartimeu nu a renunțat, Sa oprit și ia spus să sune. Când a fost adus la Isus, El ia spus: "Ce vrei de la Mine?". Bartimeu a răspuns: "Învățătorule! Să mă vadă clar. Apoi Isus ia spus: "Du-te, credința ta te-a mântuit". Și imediat a primit vederea lui și la urmat pe Isus pe drum.

Dacă Bartimeu ar fi ascultat oamenii, s-ar fi întors la locul lui și n-ar fi fost vindecat niciodată.

El plătește pentru cei care îl caută. Nu te jenă. Este foarte important să fii pregătit să nu renunți până nu vine victoria.

Dacă o persoană sa rugat până când a câștigat înainte de a ajunge la linia de rugăciune pentru vindecare, atunci nimic nu-l va face să-l rușeze. El nu se va opri până nu va fi vindecat.

Înainte: ALEGEȚI CROSS.

David a spus: "Binecuvântează pe Domnul, sufletul meu, și NU LUAȚI toate beneficiile lui." Psalmul 102: 2,3. Aceasta este: "Adu-ți aminte de toate avantajele Lui". Pentru a ne aminti toate promisiunile lui Dumnezeu, trebuie să ne întoarcem la crucea Calvarului. Binecuvântările pe care le spune David includ iertarea tuturor păcatelor și vindecarea tuturor afecțiunilor. Nu face parte din păcatele noastre și nu fac parte din afecțiunile noastre, ci totul! Fiecare păcat și fiecare boală! Asta ne-a adus Golgota.

Cu șapte sute de ani înainte de Calvar, Isaia a prevăzut crucea. Pe cruce a văzut un om care murise pentru păcatele lumii. Nu numai pe moarte, vărsându-Și sângele pentru păcatele lumii, dar cu moarte și a rănit spatele sângerare din rănile pe care a purtat El pentru noi pentru a deveni liber de boală precum și de păcat. Miscat de Duhul Sfant, Isaia si-a ridicat glasul in profetie:

"El a fost disprețuit și înrădăcinat înaintea oamenilor, un om al durerilor și al cunoașterii bolii, și ne-am întors fața de la El; El a fost disprețuit și nu l-am pus în nimic. 4 El ne -a luat pe sine în neputințele noastre, și ne -a purtat necazurile; și am crezut că El a fost lovit, pedepsit și suferit de Dumnezeu. 5 Dar a fost străpuns pentru păcatele noastre și a fost chinuit pentru nelegiuirile noastre; pedeapsa păcii noastre era peste El, și L-am slăbit cu rănile Lui "(Isaia 53: 3-5).

Prin urmare, pe crucea Calvarului, prin dungile Lui, suntem vindecați.

La șaizeci de ani după Golgota, Petru declară: „El a purtat păcatele noastre în trupul Său, pe lemn, pentru ca noi, fiind morți față de păcate, să trăim pentru neprihănire: prin rănile Lui ați fost vindecați“ (1 Petru 2:24).

Care este diferența dintre timpul petrecut după răstignirea de pe Calvar - 60 de ani sau 19 secole? Timpul nu poate schimba Cuvântul veșnic al lui Dumnezeu. Faptul rămâne neschimbat: ați fost HEALED la crucea Calvarului! E terminat. Tot ce ne cere Dumnezeu este să crezi și apoi să accepți.

Un păcătos poate primi mântuirea din păcat numai dacă crede că sufletul său a fost răscumpărat pe Golgota. Și tu, draga care suferă de boală, crezând în răni, poți primi vindecare pentru trupul tău.

Isus Hristos a vărsat sângele Său pentru răscumpărarea tuturor păcatelor. Suferința pe care a purtat-o ​​asupra trupului Său era pentru cealaltă.

„Știind că nu cu lucruri pieritoare, cu argint sau cu aur, ați fost răscumpărați din felul deșert de viețuire, pe care tine de la strămoșii tăi, 19 ci cu sângele scump al lui Hristos, Mielul fără cusur și pur“ (1 Petru 1: 18,19)

Pe care avem răscumpărarea prin sângele Său, iertarea păcatelor, după bogățiile harului Său "(Efeseni 1: 7)

pentru că sufletul trupului este în sânge și ți-am pus la dispoziție altarul pentru a-ți curăța sufletele, pentru că acest sânge curăță sufletul "(Leviticul 17:11)

Trupul lui Isus nu a suferit pentru păcatele noastre. Pentru ei, sângele Lui a fost vărsat. Rănile lui au fost pentru vindecarea noastră! Așa spune David. Așa zice Isaia. Așa spune Peter. Și Hristos Însuși spune că este așa. Ar trebui să fie suficient.

Vă mulțumim lui Dumnezeu pentru Crucea Calvarului! La Calvar găsim răscumpărarea sufletului, dar nu o putem opri. Aceasta este doar jumătate din binecuvântare. A doua jumătate este vindecarea fizică.

Astăzi, mulți au uitat de faptele Sale bune. Mulți amintesc de faptele bune ale Sale, dar uităm de partea care aduce eliberarea trupurilor noastre. Cât de mulți oameni vorbesc despre suferințele lui Hristos în totul. Aceasta este ceea ce înseamnă Pavel atunci când vorbește de ce creștinii sunt bolnavi:

De aceea, multi dintre voi sunteti slabi si bolnavi si multi mor "(muri prematur) (1 Corinteni 11:30).

Motivul este în versetul 29. Nu vorbi despre trupul Domnului. Este o neînțelegere sau o incapacitate de a ne aminti că trupul Lui a fost rănit și rupt. În acest pasaj din Scriptură, Pavel se referă la sacramentul sacramentului. Revenind la învățăturile lui Hristos pe același subiect, descoperim că „Isus a luat pâine și a binecuvântat și a frânt și a dat ucenicilor, și a zis: Luați, mâncați, acesta este trupul meu“ (Matfeya26: 26). În versetele 27-28: „Și a luat paharul, și a dat mulțumiri, și le-a dat, zicând: Beți toți din el; 28 căci acesta este sângele meu, al noului testament, care se varsă pentru mulți, spre iertarea păcatelor.“ Aici Isus arată diferența dintre trup și sânge. Această diferență este motivul pentru care atât vinul cât și pâinea sunt simboluri ale sacramentului. Vinul simbolizează vărsarea sângelui pentru păcatele noastre; pâinea simbolizează trupul rupt pentru vindecarea noastră. Nu vorbi despre trupul Domnului este de a uita jumătate din Calvarului (1 Corinteni 11:29). Înseamnă să uiți că prin dungile Lui te vindeci. Nu este surprinzător faptul că atât de mulți oameni erau slabi și bolnavi în biserica din Corint, în timp ce ei au neglijat a lui Dumnezeu pentru vindecarea lor. Și din același motiv, atât de mulți creștini sunt astăzi slabi și bolnavi. Au uitat de roadele Calvarului.







Ultimele cuvinte ale lui Isus, înainte de a renunța la spirit, au fost: "Este terminat" (Ioan 19:30). Ce a vrut să spună? El a însemnat că El a luat pe Sine păcatele întregii lumi și ia suferit suferința.

El a luat neputințele noastre asupra Sa și a purtat boala "(Matei 8:17).

Deoarece Hristos a purtat boala ta, nu mai trebuie să fii bolnav. Puteți fi eliberat de păcat și de boală, amintindu-vă că Hristos a încheiat răscumpărarea voastră ONCE ȘI FORIVER pe Calvar.

Acum sunteți pregătiți pentru linia de vindecare. Gata să vină la credința că, în momentul în care pune mâinile în numele lui Isus, după Cuvântul Său, vei fi sănătos, pentru că Isus a spus, „care cred că va însoți aceste semne ... își vor pune mâinile peste bolnavi, și ei vor sănătoase "(Marcu 16: 17-18). De asemenea, amintiți-vă că Iacov a spus: „Rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav, și Domnul“

Următorul pas este recuperarea. În momentul în care v-ați așezat pe mâini, întoarceți-vă la Golgota și cereți-i fiecăruia dintre binecuvântările ei. Prin credință, începe să se comporte ca fiind sănătoși. Fă ce nu puteai face din cauza bolii.

Pentru o persoană care caută vindecare, este important să înțelegem faptul că cel care își pune mâinile pe el o face sub autoritate divină. Adu-ți aminte că Hristos la înzestrat pe acest credincios cu puterea de a te elibera de infirmitățile tale. Hristos ia dat putere și autoritate asupra bolii tale. Lucrează pe o ordine divină. Hristos Însuși a spus: "Iată, vă dau putere să avansezi ... pentru toată puterea dușmanului" (Luca 10:19).

"... El a dat puterea și puterea asupra tuturor demonilor și a vindecat de boală" (Luca 9: 1).

Omul lui Dumnezeu, care vă va aduce eliberarea, este pe deplin convins de victoria Călăriei peste Satana. El crede în puterea sângelui pentru purificarea păcatului și pentru trupul rupt al lui Hristos, pentru a vă elibera de boală. El crede și Dumnezeu, care nu minte, a spus: "Aceste semne vor însoți pe cei care cred: în numele Meu vor scoate draci; vor vorbi cu limbi noi ... MÂNTUL MÂNTĂ PACIENȚILOR, ȘI VOR FI SĂNĂTOS! "(Marcu 16: 17-18). El știe că, în numele lui Isus, Satana trebuie să se retragă. Prin credință, el poate să lege, să interzică și să poruncească lui Satana să curățească boala, ÎN NUMELE ISUS, iar Satana trebuie să onoreze acest nume! Victoria câștigată pe crucea din Golful Calvar este aplicabilă în cazul tău.

Și ce faci în continuare? Doar credeți. Doar credeți! Aceasta este credința. Știind că Dumnezeu poate face acest lucru nu este credință. Credința înseamnă a crede ce va face Dumnezeu. Credeți asta. pur și simplu pentru că Dumnezeu a spus că El o va face și voi știți că Dumnezeu nu minte.

"Credința, atunci, este împlinirea așteptărilor și asigurarea celor nevăzători" (Evrei 11: 1). A crede înseamnă a se extinde până la invizibil, ținându-se până când devine vizibil. Credința înseamnă că ai ceea ce nu vezi, nu poți simți. Deși acest lucru este invizibil și nu se poate simți încă, credem că acest lucru sa întâmplat deja.

O astfel de credință aduce RELAȚIE!

Credeți, chiar dacă simțiți durere. Credeți, chiar dacă ați încercat să mergeți și nu ați putut! Continuați să credeți și nu încetați să încercați să acționați prin credință. Este o credință care îndepărtează durerea, este cea care te ridică din pat.

O persoană care nu crede, spune: "Trebuie să simt și apoi o să cred."

Dumnezeu spune: "Credeți, atunci voi face ceea ce simțiți". Adevărata credință este să crezi, fiind în imposibilitatea de a simți.

Suntem vindecați prin credință, nu prin ceea ce simțim. Sentimentele vin după ce credința a fost manifestată.

Nu căutați experiențe, căutați HEALING!

Credința pentru vindecare este certitudinea totală că suntem vindecați în ciuda unor lucruri precum slăbiciunea și durerea. Doar credeți că ați primit deja ceea ce v-ați rugat înainte, văzând sau simțind. Aceasta este exact ceea ce a însemnat Ioan când a spus: „Aceasta este încrederea pe care o avem la El, este că, dacă cerem ceva după voia Lui, El ne ascultă. 15 Și dacă știm că ne ascultă, orice i-am întrebat - și știm că ceea ce am cerut de la el „(1 Ioan 5: 14-15).

Și apoi, fără să așteptăm când vedem sau simțim, credem că avem ceea ce ne-am rugat.

"Credința fără fapte este moartă" (Iacov 2:20). Cu alte cuvinte, o credință care nu funcționează este moartă.

Pentru că adevărata credință este LIVING, ea este ACTIVĂ. Funcționează. Funcționează.

Tu crezi 100% ca prin dungile Lui te vindeci. De vreme ce sunteți absolut siguri de acest lucru, începeți să acționați în conformitate cu Cuvântul lui Dumnezeu. Bucuria îți va umple inima când vei fi copleșit de înțelegerea a ceea ce Dumnezeu a făcut pentru tine. Credința aduce întotdeauna bucurie. Apoi, koga, vei triumfa în victorie, stai drept! Ridică-te în numele lui Isus și du-te! FACE CE NU MAI FACE. Ridicați-vă de la scaunul cu rotile. Aruncați cârjele. Du-te, alerga, sari de bucurie! Vorbește! Slyshte! Priviți dincolo de întuneric și de întuneric. Faceți-o în numele lui Isus. Voi sunteți vindecați prin credință. Poți și vei face ceea ce nu ai primit mai devreme.

Puneți-vă credința în acțiune. Stați la promisiunea lui Dumnezeu. Nu mai vorbiti despre credinta voastra si incepeti sa actionati prin credinta. Dacă aveți credință reală, nu trebuie să vorbiți despre aceasta altora. Ei vor putea să vadă credința voastră. Patru oameni l-au adus pe Isus la paralizant, astfel încât El la vindecat. Credința lor era vizibilă. "Și când a văzut credința lor, a spus omului:" Păcatele voastre s-au iertat "(Luca 5:20).

Oamenii care au credință adevărată, acționează și nu se laudă și nu vorbesc. Nu spuneți că aveți "credința întregii lumi" atunci când sunteți încă slabi și bolnavi. Dacă aveți o astfel de credință, atunci ar trebui să faceți eliberarea mulțimilor bolnavi și suferinzi!

Nu spune, "Dacă aș putea să cred numai". Aruncați "dacă". Opriți "încercarea de a crede". Doar credeți și ACT conform Cuvântului lui Dumnezeu. "Fiți făcători ai Cuvântului, și nu numai ascultători, înșelați-vă" (Iacov 1: 22-25).

Vorbește despre vindecarea ta. Vorbește despre bunătatea lui Dumnezeu. Vorbește despre promisiunile lui Dumnezeu. Citește fiecare pasaj al Scripturii despre vindecare pe care o cunoști.

Nu vorbi despre eșec. Nu vorbi despre înfrângere. Nu mai vorbi despre îndoielile tale. Nu mai vorbi despre durerile tale. Aruncați medicamentul. Vorbiți despre credința voastră în promisiunile lui Dumnezeu.

Nu-i spuneți oamenilor cât de bine a vrut diavolul să te îmbine cu o boală. Încetează să slăvească pe diavol și să mărturisească puterea lui.

Unii ar putea spune: "Dar, frate Allen, simt durere." Durerea spune că boala nu este vindecată. Nu ne pasă ce spun durerea sau sentimentele tale. SFÂNTUL LUI DUMNEZEU SPUNE: "SPĂLAREA AU CREA!" Ce veți crede? Cuvântul lui Dumnezeu sau durerea ta?

Cuvântul lui Dumnezeu spune un lucru, durerea ta este despre contrariul. Despre ce vorbiți? Care va fi mărturia ta? Asa ar trebui sa fie: "Eu vin cu randuri!"

Unii ar putea crede că aceasta este o minciună, dar nu este. Cuvântul lui Dumnezeu nu poate minți.

De multe ori, atunci când o persoană a trecut prin linia de rugăciune, diavolul a încurajat oricare dintre prietenii săi sau de cei dragi, în picioare lângă el, nu are cunoștință de faptul că acestea ajută diavolul, cere ca persoana: „Cum te simți? Te-ai simtit mai bine? Și acum urechea voastră aude?

Nu lăsați diavolul să vă forțeze să vorbiți în ceea ce privește modul în care vă simțiți, decât dacă sentimentele voastre nu sunt de acord cu ceea ce spune Cuvântul lui Dumnezeu. Sentimentele sunt bune, dacă sunt de acord cu Cuvântul lui Dumnezeu. Dar Cuvântul lui Dumnezeu este mai mare decât sentimentele tale. Dacă sentimentele tale nu au ajuns încă în acord cu Cuvântul lui Dumnezeu, atunci ignorați-le. Refuzați să le citați. Cereți Cuvântul lui Dumnezeu, stați pe El prin credință. Pentru cei care întreabă, răspunde: "Prin dungile Lui sunt vindecat"

Nu trebuie să mințiți de durerea voastră. Acest lucru nu este corect. Nu este corect să mințiți. Nu spuneți: "Durerea a dispărut", dacă este încă acolo. Nu spuneți "pot auzi totul clar" când nu este. Dacă vă simțiți rău, va fi o minciună pentru a spune: "Mă simt bine". DACA AȘAȚI ÎNCEPÂND VIAȚA, NU STIȚI DESPRE IT! Doar refuzați să discutați despre durere. Citește Cuvântul lui Dumnezeu. Cuvântul Lui este adevărat. Adevărata credință trebuie să se bazeze pe Cuvântul lui Dumnezeu, și numai pe el. Tu crezi că nu ai fost vindecat nu pentru că durerea a dispărut, nu crezi că nu ești vindecat pentru că durerea e încă acolo. Această durere nu are nimic de-a face cu credința ta. Sentimentele nu sunt credință, iar credința nu este sentimente. Credința înseamnă a crede că ești vindecat, DACĂ DUMNEZEU A FOST A FĂRĂ A FI SĂNĂTATĂ.

Dacă omul a zis: „Eu cred că am vindecat, deoarece durerea a dispărut“, atunci acea persoană ar fi pierdut credința în același moment, imediat ce durerea se va întoarce. El ar spune cu siguranță: "Am crezut că am fost vindecat, dar m-am înșelat. Durerea sa întors din nou.

Credința nu se teme niciodată să se apere cu Cuvântul lui Dumnezeu. "Dumnezeu este credincios, dar fiecare om este înșelător" (Romani 3: 4). Dacă sentimentele mele nu sunt de acord cu ceea ce a spus Dumnezeu, atunci sentimentele mele sunt mincinoase. O persoană care merge prin credință ignoră ceea ce spun sentimentele sale dacă nu sunt de acord cu Cuvântul lui Dumnezeu.

Faceți acest lucru cu mărturia voastră: "Dumnezeu spune: este terminat. Cred asta. A fost făcut! Eu sunt HEALED, pentru că Dumnezeu, care nu poate spune, spune că eu sunt vindecat! "

Acesta este modul în care puteți primi vindecarea. Nu prin simțire, ci prin credință. Dacă faceți acest lucru, DUMNEZEUL GARANTEAZĂ CEREȘTI!

Cartea "Garanția lui Dumnezeu de a vindeca" - Lexi E. Allen

Traducerea în limba rusă. Postolova Anna (Centrul Binecuvântarea Tatălui)

Portalul Binecuvântării Tatălui (www.imbf.org)







Trimiteți-le prietenilor: