41 dintre cele 100 "de ce nu vă cumpărați un Bentley, sau cum să ridicați standardul, blogul editorului

Când am lucrat ca director al unui model de proiect, prietena lui Nastya a venit la noi. Mai exact, am ajuns absolut accidental - a trecut. Frumos, tânăr, inteligent - a lui de 18 ani a scris o serie de programe de calculator pentru soluția integrată de ecuații, a trecut de mai multe articole cu privire la examenul de 100 de puncte, era evident că IQ sub formă de rulouri. Am numit-o pe tânără Maria Sklodowska-Curie. Dar aici e cel mai m-au impresionat această conversație cu Nastya pe turnare: - Și ce mama și tata lucra? - Tata - șofer-șofer, mamă - în magazinul de alimente aproape de casă. - Ei bine, tu - un geniu evident - care vrei să lucrezi în 10 ani? Poate, cum va face Einstein mari descoperiri? - Eu? - Atunci, ea a crezut pentru un moment, apoi, ca și cum mi cere scuze, a continuat, - De fapt, am crezut că mama mea pentru a merge la locul de muncă într-un stand. Aproape m-am ciocnit. Ce alte stand cu astfel de talente excepționale? Apoi, unul dintre producătorii proiectului mi-a explicat: "Știți, fiecare persoană are propriul nivel standard. Tot ceea ce vede în jurul lui este normal. Un copil care și-a văzut tatăl să-și schimbe mama încă din copilărie vede acest lucru drept normă. Copilul al cărui părinți bea, de asemenea, consideră că aceasta este norma. Și doar pentru Nastya - este absolut normal, având o grămadă de talent și IQ mai mare decât cea a tuturor dintre noi de a lucra pentru viața într-un stand ".







De ce nu cumperi un Bentley?

Să presupunem că v-ați născut într-o familie modestă, unde pentru cină este obișnuit să consumați hrișcă fiartă. Pentru tine, aceasta este norma. Și apoi ai venit acasă la un prieten care prânz pilaf, supă, trei feluri de prăjituri, suc și sandwich-uri cu icre roșii (probabil toate în copilăria mea a fost o situație similară). Și pentru el aceasta este norma. Și dacă acest prieten vine să vizitați (desigur, trebuie să-l numim păcat, apoi într-o casă modestă) și a vedea o placă de hrișcă și o sticlă de apă, atunci este pentru el să aibă „anormale“. Și ce este pentru tine "normal" să mănânci la prânz? După cum înțelegeți, nivelul normei este un concept foarte subiectiv. Îmi amintesc cum mi-au spus despre o moștenitoare bogată, care a trăit toată viața ei în Franța și sa rotit doar în societatea înaltă. Odată ce a zburat în Rusia și chiar la aeroport, ea a întâlnit un vechi prieten în spatele volanului Renault. Cu o expresie absolut serioasă pe față, ea a întrebat: "De ce nu-ți cumperi un Bentley?" Nu-ți place "Bentley"? Mă întreb dacă ar ști ce o aversiune pentru „Bentley“ - acest lucru nu este primul motiv pentru care această mașină nu este marea majoritate a oamenilor din lume?







Norma, în sus!

Cu bani, relații, lucru - absolut aceeași poveste. Întotdeauna obținem ceea ce se potrivește reprezentărilor noastre de normalitate. Dacă este normal pentru noi, fiind foarte talentat, să estimăm ora de lucru la 100 de ruble, atunci va costa atât de mult. În multe privințe, nivelul limitei este un limiter foarte puternic. Ce să faci? Ridicați acest nivel. Ați auzit probabil că în timpul unor seminarii vi se cere să "vizualizați visul". Tip: "Dacă doriți să" Bentley ", mergeți la un test drive, stați în cabină, faceți autoie la volan, în cele din urmă." Este clar că o astfel de poziție pare puțin ridicolă, dar, totuși, aceasta este una dintre cele mai ușoare căi de a ridica nivelul. Declinul de responsabilitate: dacă ridicați nivelul standard în lucrurile materiale, este puțin probabil să duceți la fericire. Cel mai important lucru este să devii un Maestru în afacerea ta și să câștigi încrederea că talentul tău merită foarte mult. Ei bine, adică să ridice nivelul de normalitate a cât de mult este Superprofessionalul în lumea noastră. Uneori, oamenii îmi scriu și pe mine care doresc să scrie o carte. De obicei, se pare că: "Chiar vreau să-mi eliberez cartea, dar există scuze, scuze, scuze, bla bla bla * Nu sunt gata încă". Le întreb: "Când veți fi gata?" "Un scriitor obișnuit" este el în felul tău? ". Și apoi, ca regulă, există un raționament a la: "Trebuie să câștig experiență de viață; Nu știu la ce să scriu și cum să o fac. În general, îmi imaginez întotdeauna țăranii cu barbă ca Tolstoi și Dostoievski și aștept când am împlinit 60 de ani să mă pensionez și să scriu. Asta e tot. "Scriitorul normal" este un bărbat cu barbă de 60 de ani. Dacă nu sunteți bărbat cu barbă de 60 de ani, dar în același timp un scriitor - mulți percep acest lucru ca o anomalie.

Ce ar trebui să fac?

Am fost norocoasă: datorită faptului că am lucrat în mass-media la Moscova, m-am întors în jurul tinerilor și talentați. Oamenii care sunt de până la 30 de ani, a jucat in cele mai bune filme, a câștigat concursuri de muzică din lume, capodopera a scris scenariul, a inventat proiecte globale și să câștige bani buni pe talentele lor. A fost un astfel de mediu care a format nivelul meu de normă. Deși, recunosc, foarte des, am căzut într-o depresie, pentru că mi se părea că sunt mai rău decât toate. Și abia acum îmi dau seama că nivelul meu de standarde format mediu, a permis să accepte faptul că o carte despre lucruri serioase, puteți scrie și elibera de până la 30 de ani. Cred că cea mai eficientă modalitate de a ridica standardul este de a schimba mediul. Dacă comunicați cu oameni care muncesc din greu, implementați proiecte mari, câștigați, călătoriți, veți deveni aceiași. Dacă învârti într-un cerc al celor care sunt în mod constant whining, plângându nu face nimic, apoi se transformă în aceeași persoană. Și, în final, cuvintele de aur din cartea "Fură ca un artist":

„Actorul și regizorul de film Harold Ramis, că oamenii din generația mea este cunoscută pentru rolul ei Eagon în filmul“ Ghostbusters „odată împărtășit regula lui de succes:“ Găsiți cel mai talentat în cameră și dacă nu ești tu, stai cu el. Urmați-l peste tot. Încercați să fiți utile pentru el. Și dacă într-o zi se dovedește că cel mai talentat persoană din cameră este tu, căutați altă cameră. Ramis a fost norocos: în "camera lui" cel mai talentat a fost prietenul lui Bill Murray. "

100 moduri de a schimba viața







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: