5 Motive pentru care ar trebui să ne păstrăm înaintea nunții

6 luni 3 săptămâni inapoi Share

5 Motive pentru care ar trebui să ne păstrăm înaintea nunții

Într-o familie mare, o familie creștină avea o bună tradiție de Crăciun. Cu câteva săptămâni înainte de sărbătoare, părinții au cumpărat cadouri scumpe pentru copii, le-au împachetat frumos și le-au pus sub un copac. Copiii au așteptat această zi cu nerăbdare să afle ce fel de cadou va fi de data asta.







Cel mai mare fiu din această familie a fost foarte curios. Întotdeauna voia să știe în avans ce pregăteau părinții lui. De aceea, într-o zi nu a putut să o suporte, iar noaptea, când toată lumea a fost deja adormită, sa îndreptat spre copac, a găsit o cutie cu numele său și a deschis-o cu ușurință. După ce și-a satisfăcut curiozitatea, el a împachetat masterat darul înapoi, astfel încât nimeni să nu știe și sa dus la culcare.

Și când au venit Crăciunul și toți copiii au început să-și deschidă surprizele, cel mai mare fiu sa prefăcut de asemenea că a fost o surpriză pentru el și a încercat să admită admirația, dar, din nefericire, nu a reușit prea mult. Se pare că a doua oară o surpriză nu mai este o surpriză.

Sa dovedit că acel cadou nu-i mai aduce plăcerea așteptată, pentru că de fiecare dată când a jucat, a fost condamnat de conștiința lui că și-a înșelat părinții și a acționat incorect.

Dar într-o zi nu a putut să-l suporte, a mărturisit părinților săi în faptă și sa pocăit, după care a ajuns la adevărata libertate și bucurie a darului primit.
Cred că ați înțeles moralul acestei povestiri.







Așadar, astăzi aș vrea să scriu 5 motive pentru care tinerii ar trebui să se mențină înainte de nuntă. Voi face imediat o rezervă că punctele pe care le citez aici se referă la tinerii creștini, care adesea nu înțeleg gravitatea acestui subiect. Conversia celor care s-au pocăit în biserică la maturitate este o altă poveste, pentru că eu cred în iertarea și restaurarea completă după pocăință.

1) O persoană care a avut o relație înainte de nuntă pierde ocazia să se bucure de nuntă. Pentru el, în ceea ce privește fiul cel mai mare din această poveste, surpriza pentru a doua oară nu mai este o surpriză.

De obicei, pentru prima noapte de nuntă, noii veniți închiriază un hotel plăcut într-un loc romantic. După masa de bufet, marea de felicitări și numărarea banilor donați :), noii bătrâni se pensionează acolo pentru bucurie. Dar un om care și-a pierdut inocența undeva în condiții ciudate pe scaunul din spate al vechii mașini, niciodată în viața lui nu va avea o asemenea admirație și surpriză din prima noapte de nuntă. Pentru el, aceasta este o altă relație.

2) O persoană care a avut o relație înainte de nuntă nu poate avea o relație atât de puternică în familie, ca o persoană care sa păstrat. Voi da un exemplu. Luați un scotch obișnuit și lipiți-l undeva. Apoi, desprindeți și lipiți într-un alt loc. Faceți asta de zece ori. Acum încercați să le lipiți un fel de cutie. Păstrează-l? Din oh.

3) O persoană care a avut multe relații înainte de nuntă, cel mai probabil se va întoarce la acest lucru și după nuntă! Șansele ca familia să fie trădare, dacă cineva din cuplu a fost "experimentat", crește uneori! E cinstit între noi - vrei asta? Vrei să te căsătorești sau să te căsătorești, și apoi să afli că partenerul tău a mers în jur? (iartă-mă pentru franceza mea).

5) Și ultimul, cel mai important. Biblia ne învață foarte clar despre puritatea sexuală.

Hebrews 13: 4 Să fie cinstiți toți, și patul este fără cusur; curvarii si preacurvarii Dumnezeu judecata.

O persoană care are o relație înainte de nuntă, încalcă porunca lui Dumnezeu cu consecințele care decurg din aceasta.

Prieteni, însumând, vreau să spun din nou că scopul acestui blog nu era de a condamna sau reproșa pe nimeni. Cred că prin ceea ce omul nu ar fi trecut în viața sa, dacă se pocăiește cu sinceritate, atunci Dumnezeu iartă, curăță și înlătură consecințele păcatului. Niciodată nu e prea târziu să începi.

Pot să se odihnească creștinii, de ce odihna este importantă și ce amenință.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: