30 Sfaturi utile pentru a vă restabili viața la simplitatea și ușurința sa anterioară - cunoașterea de sine - pentru suflet -

30 Sfaturi utile pentru a vă restabili viața la simplitatea și ușurința sa anterioară - cunoașterea de sine - pentru suflet -

Când eram mai tineri, viața a fost ceva mai simplă, nu? Cel puțin, adesea gândim așa. Dar adevărul este că viața este încă simplă. Nu sa schimbat, ne-am schimbat și am devenit mai dificili pentru noi înșine. Am mâncat și am băut o dată ce ne-am dorit, du-te la culcare, când ne-am dorit, uitat la viață lipsită de griji și au fost asigurat că toate problemele într-un fel da, vor fi rezolvate. Acum, vom selecta cu atenție meniul le lucrează în seara (și uneori nopți), băutură, să se relaxeze, sau pentru că este făcută la adunări și petreceri corporate. Cumparam lucruri inutile, facem lucruri pe care nu le avem cel mai mic interes si ne gandim constant la viitor cu anxietate. Grumbling, mereu nefericit de ceva, ne obosim si intotdeauna incercam sa ne prindem si sa depasim pe cineva.







Dar să ne întoarcem la elementele de bază. Să încercăm să facem viața mai ușoară. În paragrafele de mai jos, se colectează chintesența a ceea ce scriem atât de des pe Lifehacker. Aceasta este ecuația în formă generală.

1. Nu încercați să deveniți telepați și să citiți gândurile altor oameni. Nu vă așteptați nici de la alți oameni. Comunicați deschis.

2. Fii politicos, dar nu încerca să-i mulțumești pe toată lumea. Concentrați-vă mai bine pe acele relații care sunt cu adevărat importante.

3. Aveți grijă de sănătatea dumneavoastră. Ia suficient somn. Mâncați complet. Nu vă aduceți creierul la fierbere.

4. Trăiți în mijlocul vostru. Cumpărați doar ceea ce aveți cu adevărat nevoie. Și tot ce nu este necesar, aruncați-l departe. Puneți niște bani pentru o zi ploioasă, lăsați-l să fie airbagul.







5. Nu pierdeți timp și energie cu invidie. Singura persoană pe care o poți invidia ești tu în momente diferite ale vieții tale.

6. Înconjurați-vă cu oameni care vă umple golurile, iar tu, la rândul lor, le suplimentezi: într-un fel de puzzle.

7. Petreceți ceva timp explorând modalități de a economisi timp. Acest lucru se plătește.

8. Nu ajustați la alții într-un moment crucial. Fa ce crezi tu drept.

9. Nu bea <алкоголь>, când sunteți trist și incomod. El nu va aduce o ușurare reală.

10. Utilizați tehnologie avansată pentru a ușura viața și nu invers: nu lăsați-i să vă fure timpul.

11. Fii cinstit cu tine și cu ceilalți, nu te plictisi cu tine însuți: mai devreme sau mai târziu te vei încurca în ea.

12. Spuneți mai des celor dragi că îi iubești.

13. Lumina de călătorie. Nu vă încărcați cu bagaje suplimentare.

14. Nu căutați multitasking. Productivitatea crește dacă faceți un lucru sau altul într-o singură unitate de timp.

15. Nu întârziați curățarea pentru mai târziu. Curățați-vă după dvs. (vase, locuri de muncă, etc.) imediat, deci este mai ușor.

16. Zâmbiți mai des, chiar și pentru străinii de pe stradă.

17. Nu te strangi cu curiozitate naturala. Fiți deschisi la noi gânduri și idei.

18. Dacă simțiți că beți, beți puțină apă.

19. Nu mănâncă din plictiseală. Mănâncă numai când este foarte foame.

20. Adăugați o mică activitate fizică în fiecare zi. O plimbare lungă pe jos sau jumătate de oră exerciții de acasă sunt destul de potrivite pentru a menține un ton minim.

21. Nu vă bateți pentru ceea ce nu vă puteți schimba. Concentrează-te pe ce poți.

22. Amintiți-vă prioritățile vieții și acționați întotdeauna în consecință.

23. Încearcă să îți îndeplini dorințele. Nu vă risipiți viața pentru întruparea visului altcuiva.

24. Nu contează cât de rău (sau bun) în acest moment - totul se schimbă. Acceptați acest fapt simplu ca o realitate.

25. Nu vă fie frică să faceți o greșeală. Aflați de la greșelile dvs., râdeți la ele și continuați.

26. Faceți, construiți, creați ceva cu care să puteți fi cu adevărat mândri. Nu uitați de micile victorii: sărbătoriți-i, savurați-vă.

27. Chiar dacă vi se pare că sunteți 100% chiar în ceva, lasă întotdeauna loc pentru ideea că s-ar putea să nu fie atât pentru cineva.

28. Nu vă îngrijorați prea mult despre opiniile altor persoane despre dumneavoastră. Nu merită.

29. Cuvintele magice "mulțumesc" și "îmi pare rău, a fost greșit" sunt relevante în orice moment. Folosește-le, fără fanatism, desigur.

30. Creșteți-vă deasupra dvs., dar nu vă grăbiți să creșteți și să nu uitați copilăria și tineretul.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: