10 Medici ale căror pacienți nu doriți să deveniți

10 Medici ale căror pacienți nu doriți să deveniți

Pentru medicii avem încredere în cel mai valoros lucru pe care îl avem - sănătatea noastră. Când avem nevoie de îngrijire medicală - ne punem în mâinile oamenilor în haine albe. Dar istoria cunoaște o mulțime de cazuri când medicii au devenit cel mai groaznic cosmar pentru pacienții lor. Înainte de a fi o duzină de doctori, din care nu v-ar plăcea exact să primiți ajutor medical.







1. Hermann Webster Majett, mai cunoscut sub numele de Dr. Henry Holmes. farmacist

10 Medici ale căror pacienți nu doriți să deveniți

Ce a făcut. A construit un conac pentru întreg cartierul orașului, cu camere secrete de tortură. Camerele au fost predate turiștilor, le-au lăsat cu gaz și le-au dezmembrat în pivnițe. Am folosit corpuri umane pentru mașini cu polițe de asigurare. De asemenea, a primit bani de la vânzarea de schelete și organe la universități medicale. A murit în total mai mult de 200 de persoane (deși admise doar în 27 de crime).

Pedeapsa: executarea prin suspendarea în anul 1896.

2. Mladen Antolic. Doctor-anestezist

Ceea ce a făcut: El și-a rezolvat problemele financiare și sexuale, punând pacienții la medicamente (morfină, oxicodonă și metamfetamină). Am prescris medicamente (fără motive medicale) care sunt dependente de tinerii mei pacienți. După ce au ajuns dependenți de droguri. a scris rețete în schimbul de bani sau servicii sexuale.

3. Dr. Farid Fata. oncolog

Ce am făcut: Am diagnosticat cancerul cu mai mult de 550 de pacienți. El a prescris medicamentele cele mai scumpe și chimioterapia prescrisă la pacienți, dintre care majoritatea nu aveau nevoie. Nu toți pacienții au supraviețuit după tratamentul prescris.







Pedeapsa. 45 de ani de închisoare

Ce a făcut el: el a furnizat rapoarte medicale false în timp ce era la facultate. În timpul lucrului, a injectat pacienții cu doze letale de medicamente. El a turnat arsenic în cafea și gogoși de angajați pentru care a fost condamnat la 5 ani. Practica medicală continuă pe documente false. Au otrăvit cinci pacienți în Zambia.

Pedeapsa: trei sentințe pe viață pentru implicarea în moartea a mai mult de 60 de persoane fără posibilitatea de a merge la libertate înainte de termen.

5. Charles Moma. ginecolog

Ceea ce a făcut: cu fratele său gemene, și-a permis acțiuni indecente față de pacienții săi. Am prescris ultrasunetele transvaginale. pacienți, când acest lucru nu era necesar. Ambii sunt, de asemenea, șantajați, hărțuire sexuală și viol.

Pedeapsa: după ce a depus 44 de procese de la femei, a fost condamnat la 20 de ani de închisoare.

6. Linda B. Hazzard. Dr. Autodidact

Ce sa întâmplat: folosirea lacunelor din legea americană la începutul anilor 1900 a primit o licență pentru practica medicală. Ea a crezut cu tărie că postul îngrijește corpul tuturor toxinelor și bolilor, așa că de mult timp a torturat pacienții cu diete din bulion de tomate și sparanghel. De la o astfel de dietă în pensiune, mai mult de 40 de pacienți au decedat.

Pedeapsa: a fost condamnat pentru omucidere neintenționată timp de 20 de ani. A fost iertat și eliberat în 2 ani. A murit de foame în timpul postului. Chiar și acum în America poți găsi în vânzare cartea despre beneficiile foametei.

7. Christopher Driscill. ginecolog

Ce a făcut el: a abuzat de alcool la locul de muncă. A refuzat să facă o secție urgentă de operație cezariană a femeii care lucra, pentru că a făcut sex cu un alt pacient. A efectuat examinări ginecologice ale femeilor fără prezența unui observator feminin de renume.

Pedeapsa. a fost suspendat de practica medicală. Acum personalitatea sa este considerată de autoritățile statului pentru dependența sexuală.

8. Jack Kevorkian. Medicul anatomopatolog
9. Harold Shipman. Medic raional

Ceea ce a făcut: a scris rețete pentru morfină. A ucis pacienții vârstnici, injectându-i cu o doză letală de diamorfină. A făcut un testament pentru unul dintre pacienți pentru o jumătate de milion de dolari. Potrivit unor rapoarte, victimele lui Shipman timp de 21 de ani au fost cel puțin 215 de persoane.

Pedeapsa: 15 termeni pe termen lung, precum și patru ani de închisoare pentru falsificarea voinței.

10. Josef Mengele

Ce a făcut el: acest, poate cel mai îngrozitor medic din istoria omenirii, a efectuat experimente criminale asupra deținuților din lagărele fasciste. Implicat indirect în moartea a zeci de mii de oameni.

Pedeapsa: după război, Josef Mengele a reușit să fugă în America Latină. El a fost judecat în absență pentru crime împotriva umanității. Potrivit unor rapoarte neconfirmate, el a murit de un accident vascular cerebral în Brazilia la vârsta de 66 de ani.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: