1 - 2018

Text memorabil

"Pace, Eu las cu voi, pacea mea vă dau. Nu vă dau așa cum dă lumea. Să nu vă tulburați inima și să nu vă temeți "(Ioan 14:27).

Texte biblice pentru cercetare

În calitate de susținător al păcii, Pavel a scris: "Încercarea de a păstra unitatea duhului în unirea lumii" (Efeseni 4: 3). Cuvântul grecesc tradus "încercarea" este un participiu care exclude orice pasivitate, fiecare atitudine "vom vedea - vom vedea". Trebuie să fim activi. Dacă vom jura și argumenta cu familiile lor, în cazul în care biserica a crea un grup, în cazul în care refuză să iubească și să respecte pe alții, pentru a respinge pacea lui Dumnezeu în Isus Hristos a stabilit Cruce.







Ironia este că trebuie să luptăm pentru pace. Eleanor Roosevelt în emisiunea de voce din America a spus: "Nu este suficient să vorbim despre pace - trebuie să credem în ea. Nu este suficient să credem în ea - trebuie să lucrăm la ea ". Pacea pe care Hristos a dobândit-o pentru noi necesită, de asemenea, eforturile noastre, munca grea și explorarea constantă de sine.

În studierea lecției din această săptămână, trebuie să ne întrebăm: "Am folosit lumea pe care Hristos mi-a cumpărat-o pe cruce? Cum pot să cooperez cu Duhul Sfânt, aducând zilnic pace în viața mea? "

"Prin urmare, fiind îndreptățiți prin credință, avem pace cu Dumnezeu prin Domnul nostru Isus Hristos" (Romani 5: 1).

A avea pace cu Dumnezeu este mai mult decât simțirea confortabilă în prezența Lui. Aceasta înseamnă că noi, fiind odată "înstrăinați și dușmani, în aranjamentul faptelor rele" (Coloseni 1:21), a reconciliat și a restaurat comuniunea cu Dumnezeu. Odată ce am fost în dușmănie cu Dumnezeu, dar prin moartea Sa pe cruce, Isus ne-a dat ocazia să încheiem acest război și să devenim prieteni, nu dușmani ai lui Dumnezeu.

Pe de o parte, lumea nu este ceva pe care îl cultivăm încet, de la cei mici. Dimpotrivă, suntem împăcați cu Dumnezeu odată pentru totdeauna prin crucea lui Hristos. Acesta este un fapt alcătuit. Cu toate acestea, pe de altă parte, suntem în creștere în pace cu Dumnezeu. Cea mai clară este că vedem căile lui Dumnezeu și mergem pe ele, cu atât mai mult acceptăm puterea Lui de a trăi, ca fii și fiice ale Lui. În acest sens, pacea cu Dumnezeu este într-adevăr rodul Duhului.

În ceea ce creșterea noastră la maturitate a copiilor lui Dumnezeu, vom experimenta tot mai multe binecuvântările și beneficiile care trăiesc în Împărăția Sa, până când se spune: „Multă pace au cei ce iubesc Legea Ta și nimic nu îi va poticni“ (Psalmul 118 :. 165).

Textele din Kolos. 1: 20-22 arată că nu a fost păcatul care la forțat pe Dumnezeu să devină milostiv și iertător, dar El a fost așa din veșnicie. Planul mântuirii a arătat că Dumnezeu ne-a iubit și a vrut să ne ierte de la început.

Citiți Rom. 5: 1-11 și să exprime mesajul-cheie al acestui pasaj.

Cum ți-ai evalua viața pe o scară de la 1 la 10 (unde 1 este o lume completă, 10 este o preocupare puternică)? Oamenii se pierd din ce în ce mai mult în căutarea păcii interioare. În Matt. 11:28, 29 Isus proclamă invitația. Și, deși nu folosește cuvântul "pace", el rostește un cuvânt care înseamnă "a da odihnă", "a întări", "a restabili", "a da o odihnă".

Citiți această invitație: "Veniți la Mine, toți cei ce vă ocupați și sunteți încărcați cu greutate și vă voi da odihnă. Luați jugul Meu asupra voastră și învățați de la Mine, căci Eu sunt blând și plin de inimă și veți găsi odihnă pentru sufletele voastre "(Matei 11:28, 29). Ce spune Isus aici? Cum putem experimenta personal realitatea acestei minunate promisiuni?

Bazându-ne pe aceste versete, Isus promite să ne dea pacea ca dar, sau arată cum să-l dobândească? Isus nu învață că lumea interioară este rezultatul unei anumite calități și nu ne invită să învățăm această calitate de la El?

"Egoismul este cauza tuturor anxietăților. Cei care se încreadă în Hristos și Îi dau inima și viața, vor găsi pace și odihnă. Nimic din această lume nu le poate face să fie trist, deoarece prezența lui Isus dă bucurie. În armonie perfectă, odihnă perfectă. Domnul spune: „Tu-l vei ține în pace perfectă, căci se încrede în Tine“ (Isaia 26: 3) „(Ellen G. White, Hristos, Lumina lumii, 330, 331 ..).

Cum ne îndreaptă iubirea de sine către anxietate și nenorociri?

Cum putem învăța să murim pentru noi înșine și să ne odihnim în Isus? Ce alegere ar trebui să facem în fiecare zi, astfel încât promisiunea păcii în Hristos să devină o realitate pentru noi? Ce ne poate împiedica să găsim pacea pe care o oferă Hristos?







Ei povestesc o poveste despre doi artiști, fiecare dintre aceștia picând o imagine care ilustrează pacea. Primul a arătat un lac calm și curat înaltă în munți. O a doua cascadă pictat sacadată fragil de mesteacăn aplecat peste spumare de flux, si mesteacan crengi - aproape umed prin stropire Robin apă, așezat în cuibul ei.

Care imagine ilustrează cel mai bine esența odihnei? Mai puțin frecvente în această lume plină de viață, putem să ne odihnim pe țărmul unui lac montan retras. Mai des trebuie să căutăm pacea în mijlocul zgomotului vieții moderne.

Citiți în Matt. 8: 23-27 despre incidentul care a avut loc cu Isus și ucenicii Lui în Marea Galileii (vezi și Marcu 4: 35-41, Luca 8: 22-25). În ciuda unicității situației, ce lecție putem învăța din acest eveniment pentru noi înșine? Cum putem aplica această lecție în viața noastră?

De ce crezi că Isus a fost interesat de faptul că ucenicii Lui au pace? Isus ne-a lăsat o promisiune minunată a păcii: "Pace o să plec cu voi, pacea mea vă dau. Nu așa cum dă lumea, eu vă dau" (Ioan 14:27). Care este diferența dintre lumea pământească și lumea oferită de Isus? Cu toate acestea, nu ar trebui să echivalăm lumea cu viața fără probleme. Este puțin probabil că va exista o persoană, chiar și cel mai credincios creștin, care trece prin viață fără încercări, durere și suferință. Uneori se pare că unii oameni suferă mai multă suferință decât pot suporta. Cu toate acestea, lumea interioară nu depinde atât de mult de situațiile în sine, ci de modul în care vă ocupați de ele. Lumea este asociată cu cea mai profundă încredere într-un Dumnezeu iubitor și îngrijitor, care vă cunoaște toate dificultățile și a promis că nu vă va părăsi niciodată.

"Încearcă să ai pace cu toți și sfințenie, fără de care nimeni nu va vedea pe Domnul" (Evrei 12:14). "Dacă este posibil pentru voi, să fiți în pace cu toți oamenii" (Romani 12:18). Ce putem învăța din viața și exemplul lui Isus pentru a traduce învățăturile date mai sus în viața noastră? Ce ne împiedică să facem asta?

Destul de ciudat, dar cea mai dificilă manifestare a caracterului creștin este în familie. Și este tragic, pentru că toată casa ar trebui să fie un loc de pace!

În timpul războiului din Vietnam, doi tineri se aflau pe câmpul de luptă. Gloanțele s-au fluierat și bombe au explodat. Toate acestea, părea, nu au deranjat niciunul dintre soldați. Când prietenul său a întrebat cum ar putea fi atât de calm, el a răspuns că îi amintește de casa lui!

Explorați pasajul lui Rom. 12: 9-21. Alegeți din pasaj astfel de versete, care, dacă sunt folosite, vor aduce pace în casă. Aplicați textele selectate în practică.

În calitate de creștini suntem chemați să urmăm modelul extrem de înalt reprezentat de Hristos Însuși. Niciunul dintre noi nu a atins acest obiectiv. Dar aceasta nu înseamnă că nu putem reflecta principiile manifestate în viața lui Isus, principiile dragostei, dezinteresului, atitudinii fără compromis față de păcat și rău.

„De aceea, dacă îți aduci darul la altar, și acolo îți aduci aminte că fratele tău are ceva împotriva ta, lasă darul tău acolo, înaintea altarului și du-te întâi de împacă-te cu fratele tău și apoi vino și adu-ți darul“ (Matei 5:23, 24).

Ce principiu de bază ne învață Isus în aceste texte? De ce este dificil să aplicăm acest principiu în viața noastră?

Fără îndoială, Isus este mult mai serios în ceea ce privește relația noastră cu ceilalți decât noi. Adesea, amărăciunea și resentimentele sunt împărtășite de membrii bisericii ani de zile. Imaginați-vă cum s-ar schimba totul dacă am urmat cu toții această învățătură!

Potrivit lui Matt. 5: 9. Cine ar trebui să fie copiii lui Dumnezeu? Ce înseamnă asta?

Citiți textele Kolos. 3: 13-15. Ce trei calități ne unesc ca membri ai bisericii? Ce înseamnă fiecare dintre ele?

Fiți atenți la abundența virtuților creștine menționate în Jas. 03:17. "Dar înțelepciunea care vine deasupra este mai întâi pură, apoi pașnică, modestă, ascultătoare, plină de îndurare și de roadele bune, imparțiale și ne-corecte". Cum ar fi bisericile noastre dacă am lăsa Duhul Sfânt să cultive aceste calități în relațiile noastre? Dispariția nu a putut fi trecută cu vederea?

Ține minte când ai avut ultima problemă cu un membru al bisericii. Ai urmat cuvintele lui Hristos din Mat. 5? Cel mai probabil nu au urmat, nu-i așa? Analizați motivul pentru care ați ales un mod simplu, pământesc și nu unul care necesită umilință și negare de sine? Cum puteți învăța să acționați în asemenea situații pe care le-a învățat Isus?

"Cu puțin înainte de răstignire, Hristos a dat ucenicilor Săi pace. "Pace, Eu las cu voi, pacea mea vă dau. Nu vă dau așa cum dă lumea. Să nu vă tulburați inima și să nu vă temeți "(Ioan 14:27). O astfel de lume nu este dată acelora care se adaptează acestei lumi. Și Hristos nu la căutat niciodată cu prețul unui compromis cu răul. Lumea pe care Hristos la lăsat ucenicilor este pacea inimilor, dar nu lumea din jur. A fost necesar ca lumea să locuiască mereu în inimile martorilor săi credincioși, în ciuda oricărei opoziții și a luptei "(Ellen G. White, Faptele Apostolilor, pag. 84).

"În căutarea excelenței, există un spirit care, dacă este prețuit, va priva în cele din urmă Împărăția lui Dumnezeu de cei care îi răsplătesc. Pacea lui Hristos nu poate locui în mintea și inima lucrătorului, critic și de a găsi vina cu colegii săi numai pentru că el nu folosește metodele de lucru, pe care el preferă, sau pentru că se simte neapreciat. Domnul nu va binecuvânta critica sau condamna pe frații lor, pentru că acest lucru arată acțiunea lui Satan „(Ellen G. White. Evanghelizare, p. 102).

Întrebări pentru discuție:

Cum poți lucra în biserica locală pentru a păstra pacea între frați și surori atunci când apar tensiuni și neînțelegeri inevitabile?

Dați exemplul celei mai comune situații cu care ne întâlnim în viața de zi cu zi și care amenință pacea noastră? Ce promisiuni biblice putem folosi când întâlnim ceva similar?

Desigur, este întotdeauna ușor să vorbim despre încrederea în Domnul în toate circumstanțele și despre faptul că o asemenea încredere aduce pace. Aceasta este într-adevăr așa. Dar, ce măsuri concrete concrete putem lua pentru a schimba circumstanțele care nu contribuie la pace? Cu alte cuvinte, cât de des sunt grijile și temerile noastre rezultatul deciziilor noastre?

Cum putem ajuta pe alții să depășească obstacolele care le împiedică să atingă pacea?

Cât de justificată este așteptarea noastră de pace pe acest Pământ, plină de luptă, haos, suferință și neliniște?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: