Malaga - învins - zenith - 3-0 în meciul de start al Ligii Campionilor

Meciul a fost deschis în minutul 3, când Isko Suarez a lovit golful Malafeev cu o lovitură precisă. După câteva minute, o șansă bună de a da startul a fost la noul star "Zenith" Hulk, dar brazilianul, după o lovitură puternică de la penalty, a lovit bara transversală.

În minutul 14 gazdele și-au mărit avantajul - Javier Saviola a fost remarcat ca un gol. Inspirați de succes, jucătorii clubului spaniol au continuat din nou, creând în zona de penalizare "Zenith" momente periculoase, dar fie mingea a trecut prin poarta, fie a salvat Malafeev.

"Zenith" a fost în măsură să stabilească controlul asupra mingii doar spre sfârșitul reprizei și a aranjat ceva asemănător unui asalt. Dar eforturile cetățenilor din Sankt-Petersburg nu au avut succes.

În a doua repriză, "Malaga" a jucat practic pe contraatacuri, încântând spectatorii locali cu fețe frumoase și lovituri spectaculoase unul câte unul. Și cu 15 minute înainte de sfârșitul meciului, Isco Suárez, cu o lovitură mușcătoare de la distanță, a dat un dublu, stabilind scorul final.

Următorul meci din Liga Campionilor, "Zenith", va avea loc la "Petrovsky", unde se va întâlni cu italianul "Milan". Astăzi, clubul de la Milano sa întâlnit cu Anderlecht, meciul sa încheiat cu o egalitate fără goluri. Astfel, "Malaga" a condus grupul C, iar "Zenith" cu zero puncte închide masa.

Am adăugat că, miercuri, în Liga Campionilor va fi un alt duel ruso-spaniol - "Barcelona" ia Moscova "Spartacus", la începutul meciului la 22:45.