13 Consilii ale scriitorilor novice Chaka Palaniak

13 Consilii ale scriitorilor novice Chaka Palaniak

Acum douăzeci de ani, m-am plimbat cu prietenul meu în Portland, în ajunul Crăciunului. Vitrinele marilor magazine - Meier și Frank, Fredrick și Nelson, Nordstroms - reprezintă o imagine simplă și frumoasă: manechine în haine sau bule de parfum pe zăpadă artificială. Dar vitrinele "J.J. Newberry's "au fost umplute cu păpuși, scrumieră, răzuitoare, seturi de șurubelnițe și perne, aspiratoare, umerase, flori de mătase, dulciuri - bine, înțelegi. Și pe fiecare dintre sutele de articole diferite, era un preț rotund de carton roșu decolorat. Și când am trecut pe aici, Laura a spus: "Probabil că au făcut fereastra în conformitate cu principiul" Dacă vitrina nu arăta bine - aruncă o mulțime de ea ".







Ea a lovit semnul. Îmi amintesc toți acești 20 de ani mai târziu, pentru că atunci am fost amuzat de cuvintele ei și de subiecții ăștia muritori. Și alte vitrine drăguțe și precise erau cu siguranță decorate cu stilisti, cu un gust, dar acum nu le mai amintesc.

Scriu acest eseu cu scopul de a vâra aici mai mult. Umpleți-o cu idei, cum ar fi un magazin de Crăciun, în speranța că toate vor veni la îndemână. Am parcat pachete pentru cititori ca un cadou, am pus bomboane, cărți, jucării și ornamente acolo și mă aștept ca unele idei să fie considerate absolut prostie, iar altele - geniu.

Alternând cu nesocotitului spalarea hainelor de lucru literare sau vase de spălat, sunteți mulțumit cu tine însuți pauze pentru idei și perspective noi

Numărul unu. Acum doi ani am scris primul eseu despre metoda mea de "cronometru de bucătărie". Metoda este după cum urmează: atunci când nu doriți să scrieți, trebuie să puneți cronometrul pentru o oră (sau o jumătate de oră) și să scrieți până când se aude inelul. Dacă într-o oră nu există dorința de a continua, sunteți liberi o oră. Dar, de obicei, în momentul declanșării temporizatorului, lucrarea este atât de entuziastă încât vă bucurați de ea și nu vă puteți opri. În locul unui timer de bucătărie, puteți încărca o mașină de spălat sau un uscător - pentru a marca ora de lucru. Lucrând literar alternativ, cu spălarea fără haine a vesmintelor sau cu spălarea vesela, aranjați pauze pentru gânduri și descoperiri noi. Nu vă puteți gândi la o continuare a povestirii - curățați toaleta. Schimbați lenjeria de pat. Pentru numele lui Dumnezeu, curăță praful de pe computer. Și o idee bună va apărea.

Numărul doi. Cititorul este mai inteligent decât crezi. Nu vă fie frică să experimentați cu formă și timp. Mi se pare că tinerilor cititori nu le plac majoritatea cărților, nu pentru că sunt mai proști decât cititorii generațiilor anterioare, ci, dimpotrivă, mai inteligenți. Cinematografia ne-a făcut ispitiți în căile de narațiune. Și cititorul este mult mai greu de surprins decât pare.

Scrieți cartea astfel încât să doriți să o citiți singură.

Numărul trei. Înainte să vă așezați și să scrieți o scenă, merită să vă răsuciți puțin în minte și să înțelegeți de ce aveți nevoie de ea. Care dintre scenele anterioare va explica? Și ce urmează va da dezvoltarea? Cum va muta mișcarea înainte?

La locul de muncă, în timp ce conduceți, faceți sport, țineți minte numai aceste întrebări. Când apar gânduri, luați note. Și numai când gândiți prin baza scenei - o puteți scrie. Nu mergeți la un computer plictisitor, prafuit, fără să vă gândiți la cap. Și nu forțați cititorul să treacă printr-o scenă în care nu se întâmplă nimic sau aproape nimic.

Numărul patru. Surprinde-te. Luați povestea departe, sau lăsați poveștile să vă ducă într-un loc care vă va surprinde, atunci veți putea impresiona cititorul. În momentul în care vedeți o surpriză bine planificată, o întorsătură de complot, acestea nu sunt ratate de un cititor inteligent.

Numărul cinci. Dacă sunteți blocat, citiți scena anterioară, a reveni la caracterele abandonate sau detaliile pe care le poate resuscita. Adăugând în Clubul de luptă, nu aveam idee ce să fac cu zgârie-nori. Dar când re-citit prima scena, am dat peste o piesă despre amestecarea nitril cu parafină, care afirmă că este o metodă de încredere pentru prepararea explozivilor. Această mică retragere a fost o mare "arma îngropată" și mi-a salvat fundul.







Numărul șase. Lăsați lucrarea din carte să devină pentru dvs. o ocazie de a ieși în fiecare săptămână - chiar dacă numiți aceste lucruri "lucrează". Utilizați orice ocazie pentru a vă petrece timpul printre alți oameni care apreciază și sprijină activitățile voastre literare. Deci, veți rambursa timpul petrecut când ați scris singur. Chiar dacă într-o zi îți vinzi munca, niciun ban nu îți va rambursa timpul petrecut singur. Așadar, luați în avans "taxa", folosind scrierea unei ocazii de comunicare. Crede-mă, până la sfârșitul vieții tale nu te vei bucura de amintirea și savurarea momentelor de singurătate.

Adăugând în Clubul de luptă, nu aveam idee ce să fac cu zgârie-nori. Dar când re-citit prima scena, am dat peste o piesă despre amestecarea nitril cu parafină, care afirmă că este o metodă de încredere pentru prepararea explozivilor. Această mică retragere a fost o mare "arma îngropată" și mi-a salvat fundul

Numărul șapte. Permiteți-vă să rămâneți în rândurile "non-cunoștință". Acest sfat a fost dat de sute de scriitori faimoși, l-am primit de la Tom Spenbauer și de la mine. Cu cât îți polonezi mai mult povestea, cu atât mai bine va fi forma finală. Nu conduceți deznodământul istoriei. Tot ce trebuie să vă gândiți este următoarea scenă. Nu trebuie să știți tot ce se va întâmpla până la sfârșit. Altfel vei fi greu de completat.

Numărul opt. Dacă aveți nevoie de mai multă libertate, de la proiect la schiță, schimbați numele caracterelor. La urma urmei, personajele nu există și nu sunteți voi. Redenindu-ți eroii, vei obține distanța necesară și îi poți chinui. Sau chiar mai abrupt - distruge caracterul, dacă este necesar de istorie.

Numărul nouă. Există trei tipuri de discurs direct. Nu știu dacă este, dar am auzit-o pe cursuri și a venit la îndemână. Trei tipuri sunt: ​​descriptive, instructive și expresive. Descriptive - "Soarele a crescut înălțat. ", Instructiv -" Du-te, nu fugi. "Expressive -" Oh! "Majoritatea scriitorilor folosesc doar unul, maxim - două tipuri. Utilizați toate cele trei. Mișcați-le. Oamenii vorbesc așa.

Numărul zece. Scrieți cartea astfel încât să doriți să o citiți.

Numărul unsprezece. Luați o imagine pe coperta cărții acum, în timp ce sunteți tineri. Și obțineți negative și drepturi asupra acestor fotografii.

Numărul doisprezece. Scrieți numai pe subiecte care vă deranjează cu adevărat. În cursul prelegerilor intitulată "Scrierea periculoasă", Tom Spenbauer spune că viața este prea scurtă ca să-i cheltuiți pe scrisul "fără zgomot", fără povestiri, povesti extraterestre pentru tine. Tom a vorbit în general despre multe lucruri, mi-am amintit doar jumătate: despre arta "eliberării" - despre prudența cu care conduceți cititorul despre poveste. Și, de asemenea, "părtășia sufletelor", care, așa cum o înțeleg, înseamnă un mesaj secret ascuns, încorporat într-o poveste.

Numărul treisprezece. O altă poveste despre fereastra de Crăciun. Aproape în fiecare dimineață, am micul dejun la aceeași cafenea, iar în această dimineață un om pictat ferestre din sticlă cu imagini de Crăciun. Om de zăpadă. Fulgi de nea. Clopoței. Moș Crăciun. El stătea afară, pe trotuar, vopsite în vaporii de frig, exhalat coborâte perii și role pentru a picta în culori diferite. Vizitatorii și personalul urmărit de la cafenea, deoarece produce o vopsea roșie, alb și albastru în vitrină. Ploaia a schimbat zăpada. părul artistului a fost toate nuanțele de alb, sfrijit fața lui și ridate. Schimbând culorile, se opri să bea ceva dintr-o ceașcă de hârtie. Privindu-l dintr-o cafenea și mănâncă ouă și pâine prăjită, vizitatorul a spus că este trist. Ce, trebuie să fie un artist descendent. Trebuie să fie în paharul de whisky. Trebuie să fie, el a avut un atelier de lucru cu capodopere nerecunoscute, iar acum viața ia forțat să picteze restaurante ieftine și vitrinele Delis. Cât de trist, trist, trist.

Și decoratorul nostru a continuat să picteze. Prima "zăpadă" albă. Apoi câteva pete roșii și verzi. Apoi un mic accident vascular cerebral negru, care a transformat pete de culoare în ciorapi de Crăciun și pomi de Crăciun. Chelnerul, care toarnă cafea vizitatorilor, a remarcat: "Abilități. Aș vrea să fiu în stare să fac acest lucru. "Nu contează dacă suntem geloși de acest tip sau simpatizați, a continuat să deseneze, stând în frig. Drew detaliile și straturile aplicate de vopsea. Nu știu când sa întâmplat, dar la un moment dat nu a fost vizibil. Desenele erau atât de strălucitoare, încât au umplut fereastra atât de frumos încât artistul a dispărut. Nu contează dacă e un ratat sau un erou. El sa evaporat, a dispărut și ne-am uitat doar la munca sa.

În aceste secțiuni, CINEMOTION prezintă ultimele știri ale filmului-
și industria de televiziune, opiniile experților, precum și interviuri cu scenariști, regizori, producători și actori celebri.

Ea publică informații despre noile tendințe în creativitate, fotografii din seturi de filme, precum și consiliere creatoare pe care faimoși scenariști, producători de film, producători și actori le oferă producătorilor cinematografici începători.

TEHNOLOGIE
ÎN CINEMA ȘI PE TV

În această secțiune, veți învăța
despre noutățile tehnice
și evenimente importante în lumea tehnologiei de televiziune și film.

FILM
ȘI AFACEREA TV

În această secțiune a site-ului veți găsi informații
pe știri de actualitate din domeniul mass-mediei rusești și mondiale.

Lucrul într-un film
și la televizor, turnări

Iată cursurile
și programele de instruire pe care Școala noastră de Televiziune, Cinema
și literatură, unde puteți învăța scenariul și abilitățile de actorie, producția, regia și multe altele.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: